Аналіз на антитіла M та G до антигенів борелії (хвороба Лайма)

Бореліоз, або хвороба Лайма – це інфекційне захворювання, збудником якого є борелія. Бактерія належить до спірохет та має вигляд спіралі. Заразитися патологією можна при укусі іксидового кліща, який є переносником збудника. Захворювання супроводжується еритемою, погіршенням загального самопочуття та іншими симптомами, проте інколи тривалий час не має виражених ознак.

Для діагностики хвороби Лайма використовуються аналізи на антитіла M та G до антигенів борелії. Кожне дослідження має свої особливості та показання. Однак слід знати, що навіть позитивний результат дослідження не завжди вказує на розвиток бореліозу у пацієнта. Тож для підтвердження діагнозу проводяться додаткові обстеження, збирається анамнез.

Хвороба Лайма: зараження та небезпека

Головна небезпека захворювання полягає в тому, що інфекція поражає нервову, опорно-рухову та серцево-судинну систему. При відсутності своєчасного лікування можуть виникнути серйозні ускладнення, які призведуть до інвалідності пацієнта.

Інкубаційний період триває від декількох днів до декількох місяців, а інколи навіть більше. Симптоми після зараження виникають не відразу, через що багато людей не звертаються своєчасно за медичною допомогою. Першою ознакою захворювання є поява почервоніння в місці укусу кліща. Також починає турбувати слабкість, підвищується температура тіла.

Інфікування відбувається при укусі кліща протягом 24-72 годин. Якщо кліща відразу вийняти зі шкіри, ризик інфікування значно зменшується. При виявленні шкідника на тілі потрібно відразу звернутися до лікаря. Якщо це неможливо, варто самостійно витягнути кліща. Найкращою профілактикою бореліозу є використання захисних засобів, а також ретельний огляд тіла після прогулянок у лісі, парку чи іншому потенційно небезпечному місці.

Кліщі і хвороба Лайма
Ризики розвитку хвороби Лайма при укусі кліща

Особливості аналізу на антитіла IgM

При потраплянні в організм борелії для боротьби з нею першими виробляються антитіла IgM. Їх синтез починається з 5-6 дня, проте відразу кількість недостатня для діагностики. Через 2 тижні після укусу кліща кількість антитіл буде значною (цього достатньо для діагностики), а через 6 тижнів досягне піку. Потім почнуть вироблятися антитіла IgG, які вказують на довготривалий імунітет.

Призначається дослідження в таких випадках:

  • після укусу кліща;
  • при появі симптомів бореліозу;
  • для діагностики хвороби Лайма з профілактичною метою.

Також аналіз проводиться в рамках комплексного обстеження для диференційної діагностики при виникненні асоціативних станів. Спеціальна підготовка до дослідження не потрібна, проте рекомендується відмовитися від їжі за 4 години. Детальніше про особливості підготовки та виконання аналізу на антитіла M та G до антигенів борелії можна дізнатися за посиланням https://nikolab.com.ua/uk/prices/1191-2/.

Діагностика хвороби Лайма
Методи виявлення хвороби Лайма

Особливості аналізу на антитіла IgG

В організмі людини антитіла IgG починають синтезуватися з 6 тижня після зараження, а найбільша їх концентрація досягається через 4 місяці. Дослідження на виявлення антитіл IgG проводиться в таких випадках:

  • для підтвердження бореліозу, якщо попередні дослідження дали неоднозначну картину;
  • для оцінки ефективності призначеного лікування;
  • для диференційної діагностики при виникненні схожої симптоматики.

Позитивний результат аналізу свідчить про розвиток хвороби Лайма або нещодавно перенесену інфекцію, а негативний – про відсутність зараження або малий термін після інфікування. В більшості випадків необхідні додаткові обстеження або повторне проведення дослідження. Зумовлено це тим, що рівень антитіл IgG в організмі може змінюватися під впливом деяких інфекційних захворювань чи аутоімунних патологій.

Здати аналіз на антитіла M та G до антигенів борелії та отримати точні результати можна в приватній лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/, завдяки високотехнологічному обладнанню та професійності персоналу.