Що буде з COVID-19 та як не пропустити пневмонію?

Відтепер COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією – таке рішення прийняла Всесвітня організація охорони здоров’я. Тож реакція на ковід наразі така, як і на інші вірусні захворювання. Докладніше про вакцинацію, як впливає ковід на легені та як не пропустити пневмонію дізнатися можна на цій сторінці.

Пневмонія – вірусна та бактеріальна

Зазвичай першими симптомами можуть бути просто температура та кашель, потім кашель стає сильнішим, температура не спадає, з’являються задишка та болі в грудній клітці під час дихання. Задишка з’являється, бо найчастіше при запаленні легень виникає дихальна недостатність. Потрібно насторожитися та звернутися до лікаря. Лікар послухає, за необхідності відправить на рентген або комп’ютерну томографію. Відрізнити вірусну пневмонію від бактеріальної можна за допомогою виділення збудника хвороби або аналізу крові.

Чи завжди при пневмонії потрібні антибіотики?

Антибіотики необхідні за бактеріальної пневмонії. За вірусної вони не потрібні, за винятком випадків, коли приєднується вторинна бактеріальна інфекція. Вірусна пневмонія антибіотиками не лікується, зокрема й за коронавірусної інфекції. При COVID-19 бактеріальна інфекція приєднується досить рідко, найчастіше у пацієнтів, які вже перебувають у стаціонарі. З перших днів хвороби приймати антибіотики нераціонально і навіть може бути небезпечно.

Антибіотики і пневмонія
Прийом антибіотиків при пневмонії

Як впливає на легені коронавірусна інфекція?

За легкої форми коронавірусної інфекції жодних змін легеневої тканини не буде. В інших випадках розвивається вірусна пневмонія – насправді це не зовсім пневмонія, але назва вже закріпилася. Фіброз легень – незворотні зміни, заміщення легеневої тканини сполучною, формується далеко не завжди. Найчастіше зміни після вірусної пневмонії зникають протягом 6-12 місяців. Іноді постзапальний фіброз усе-таки формується, у такому разі щось із ним зробити не можна – немає препаратів, які б його прибрали.

Коронавірус і легені
Вплив коронавірусу на легені

Кому варто вакцинуватися від пневмококової інфекції?

У здорової людини пневмокок може не викликати жодних симптомів. При зниженні імунітету – під час ГРВІ, грипі, стресі, переохолодженні, на тлі хронічних захворювань, пневмокок активізується. Розвивається пневмококова інфекція, яка поширюючись по дихальних шляхів, викликає бронхіт, отит, гайморит або пневмонію.

Тому людям із груп ризику необхідна вакцинація від пневмококової інфекції:

  • Діти молодшого віку, щеплення можна робити з двох місяців.
  • Діти будь-якого віку зі спадковими хворобами органів дихання.
  • Пенсіонери старше 65 років.
  • Пацієнти з хронічними захворюваннями нижніх дихальних шляхів, зокрема астмою та обструктивною хворобою легень.
  • Хворі, які отримують імуносупресивну терапію.
  • Люди, які палять.
  • Пацієнти в інтернатах або будинках для літніх людей.

Статус пандемії COVID-19

Карантин через COVID-19 на всій території України триває до 30 червня 2023 року. Стосовно вакцинації проти ковіду, слід зазначити: буде так, як із сезонним грипом. Напередодні кожного епідеміологічного сезону необхідно вакцинуватися проти ковіду з урахуванням того, який штам буде прогнозуватися.