Стоматит

Стоматитами називають групу захворювань слизової рота. Безпосередньо під терміном «стоматит» мається на увазі звичайно поразку всієї або більшої частини слизової. Коли вражений тільки певну ділянку слизової, говорять про гінгівіті (ураженні ясен), глоситі (ураженні мови) і так далі.

Найбільш поширений вид стоматиту – афтозний стоматит. Термін «афта» використовують у значенні «невелика область пошкодженої слизової». Часто афти мають вигляд дрібних округлих неглибоких виразок, поверхня яких часто покрита сіруватим або жовтуватим нальотом. Навколо афт утворюється зона інтенсивного почервоніння.

Герпетичний стоматит – захворювання заразне, частіше за все стосується дітей у віці 1-3 роки. Характеризується хвилеподібним перебігом: афти з’являються майже одночасно, також відбувається підвищення температури, через кілька днів виникає нова хвиля прояви афт і високої температури.

Можливі причини стоматиту

У переважній більшості випадків причиною стоматиту стає зниження імунітету. Саме з цієї причини стоматит часто супроводжує інші захворювання, а не виникає самостійно.

Залежно від того, який мікроорганізм став причиною запалення слизової, розрізняють стоматити бактеріальний, вірусний і грибковий. Також можливий розвиток стоматиту на тлі авітамінозу, захворювань крові, при алергічних хворобах. Афтознийстоматит викликається в основному вірусом герпесу.

Основні симптоми стоматиту

Найчастіше зустрічається стоматит у дітей. При цьому в більшості випадків дитина стає млявим, відмовляється від їжі. При стоматиті у дітей часто відзначається підвищення температури тіла, а слизова рота змінює колір. Діти старшого віку скаржаться на неприємні відчуття і / або біль у роті.

При стоматиті слизова рота може ставати гіперемійованою (червоною), покриватися білястим нальотом. Можливе утворення бульбашок, гнійників, ранок і виразок у роті.

Профілактика і методи лікування стоматиту

Профілактика стоматиту зводиться до ретельного догляду за зубами і порожниною рота, а також зміцненню імунітету.

Догляд за зубами
Догляд за зубами – це можливість уникнути стоматиту

При лікуванні стоматиту важливу роль відіграє охоронний режим. При цьому повністю виключаються як гарячі, так і холодні їжа і напої, забороняються всі продукти, які можуть викликати роздратування запаленої слизової (кисле, гостре, солоне, пряне і тому подібні продукти). Бажано також максимально обмежити куріння або повністю відмовитися від нього.

Медикаментозне лікування стоматиту залежить від його причини. Іноді виявляється досить застосування різних полоскань з антисептичними, протизапальними і заспокійливими речовинами. Застосовуються також зрошення слизової рота лікарськими розчинами, змазування уражених ділянок і інші подібні методи. Використовуються також протимікробні, противірусні та протигрибкові засоби.

Народна медицина рекомендує лікувати стоматит полосканнями відварів і настоїв різних рослин. Широко застосовується лікарська ромашка, шавлія, календула, цибулиння, листя берези, липовий цвіт і ряд інших рослин. При неускладненому стоматиті таких полоскань цілком може вистачити для лікування захворювання.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування стоматиту, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь