Камені в нирках: невеликі утворення, які спричиняють безліч проблем

Різкий біль у попереку, який виникає на тлі абсолютного благополуччя, може бути симптомом каменів у нирках. Таке захворювання є дуже поширеним, і його основна підступність полягає в тому, що розвивається воно дуже непомітно. Камені в нирках дають про себе знати, тільки коли досягають особливо великих розмірів або коли починають рухатися і заважати нормальному току сечі. Але чому вони з’являються? І що робити, якщо в нирках виявлено камені, які бувають види каменів у нирках?

Що собою являють камені в нирках?

Камені або конкременти – це тверді сольові утворення, які формуються в результаті кристалізації сечі. Схильність до їх виникнення передається у спадок, також ризик утворення зростає за умови:

 • дефіциту споживання рідини;
 • постійного зневоднення організму через зловживання кофеїном або алкоголем;
  неправильного незбалансованого харчування;
 • неправильного незбалансованого харчування;
 • проблем зі здоров’ям (у т. ч. захворювань щитоподібної залози та ін.).

Таку недугу можуть діагностувати в пацієнтів різного віку – камені бувають як у дітей, так і в дорослих. Згідно з даними статистики, у чоловіків їх виявляють частіше. Зазвичай камені виявляють лише в одній нирці, хоча трапляються випадки й двостороннього захворювання (1). Вони можуть мігрувати з нирок і травмувати сечоводи, сечовий міхур або уретру. Захворювання схильне до рецидивів, тому важливу роль відіграє його профілактика.

Види каменів у нирках
Види ниркових каменів

Можливі прояви каменів у нирках

Невеликі камені можуть покинути організм самі разом із сечею, не спричиняючи жодних неприємних симптомів або лише мінімальне подразнення під час сечовипускання. Однак більші конкременти (понад 3 мм) можуть заблокувати потік сечі та спровокувати сильне різьблення в попереку й нудоту, що переходить у блювоту.

Нирковокам’яна хвороба може протікати хвилеподібно, коли періоди загострення змінюються періодами полегшення, під час яких хворі відмічають лише незначні болі в поперековій ділянці, які зростають після фізичної активності (2).

Серед інших можливих ознак:

 • біль, який віддає в живіт, пах, ребра;
 • відчуття здуття живота;
 • прискорені позиви до сечовипускання;
 • дискомфорт, біль і різь під час сечовипускання;
 • висока температура, лихоманка, озноб;
 • поява в сечі домішок – осаду, крові;
 • порційне виділення сечі, яке не приносить відчуття полегшення.

У разі виникнення перелічених вище симптомів варто звернутися до лікаря і пройти діагностику. Для виявлення конкрементів у нирках і для визначення їхніх розмірів лікар може призначити УЗД або МРТ, як допоміжні методи терапії використовують також аналізи сечі та рентгенодіагностику з контрастом.

Як проводиться лікування каменів у нирках?

У разі конкрементів невеликого розміру лікар призначає лікувальну дієту, яка передбачає обмеження споживання білкової їжі та збільшення питного режиму, а також приймання ліків, що стимулюють розчинення каменів. Щоб полегшити біль і усунути можливе запалення, використовують спазмолітики й антибіотики (3).

Лікування ниркових каменів
Медична допомога при каменях у нирках

Однак для усунення більших новоутворень лікарі проводять хірургічне лікування, наприклад:

 • дистанційну нефролітотрипсію – деструкцію конкрементів ударно-хвильовим методом без порушення цілісності тканин;
 • через шкірну нефролітотрипсію – дроблення і вилучення каменів крізь прокол у ділянці попереку;
 • відкрите або лапароскопічне хірургічне лікування – такий метод практикують за особливо великих конкрементів.

Надалі пацієнту, який пройшов лікування каменів у нирках, рекомендують дотримуватися достатнього питного режиму, нормалізувати вагу, уникати зловживання гострою, солоною або смаженою їжею, а також регулярно спостерігатися у лікаря. Можливий системний прийом профілактичних препаратів для зниження ризику утворення конкрементів.


 1. Leila Nojaba; Nilmarie Guzman. Nephrolithiasis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
 2. Kidney stones: Overview. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
 3. Saeed R. Khan, Margaret S. Pearle, William G. Robertson etc. Kidney stones. Nat Rev Dis Primers. 2016 Feb 25; 2: 16008.