Ендопротезування колінного суглоба

Що таке ендопротезування колінного суглоба?

Ендопротезування колінного суглоба є одним із найпоширеніших та найефективніших методів лікування колінного суглоба. Це операція, яка дає змогу відновити функцію суглоба, замінивши пошкоджені частини коліна штучними протезами. У деяких випадках ендопротезування є єдиним способом допомогти хворому, оскільки дегенеративні зміни в суглобі можуть досягти такої міри, що інші методи лікування вже не допоможуть. Залежно від ступеня і причини пошкоджень, віку пацієнта і медичних показань, під час ендопротезування колінного суглоба можна використовувати різні моделі ендопротезів. Вибір найбільш підходящої моделі здійснюється оперуючим хірургом-ортопедом. В медичному центрі Medical Plaza лікарі віддають перевагу продукції компанії AESCULAP ​​B. Braun. Їхні протези можна встановлювати за допомогою комп’ютерної навігації, яка дозволяє продовжити «життя» ендопротезу мінімум на 15-20%. Докладніше на сайті клініки за посиланням: https://medicalplaza.ua/content/endoprotezirovanie-kolennogo-sustava.

Коли необхідна операція із заміни колінного суглоба?

 • гонартроз;
 • посттравматичний артроз;
 • артрити;
 • дегенеративно-дистрофічні захворювання;
 • аутоімунні захворювання;
 • асептичний некроз виростків стегнової кістки;
 • неправильно зрощені переломи;
 • вроджені аномалії розвитку суглоба.

Види ендопротезування колінного суглоба

У нашому центрі проводяться всі види операцій із заміни колінного суглоба:

 1. Тотальне ендопротезування колінного суглоба.
 2. Часткове ендопротезування колінного суглоба.

Тотальне ендопротезування колінного суглоба

Найчастіше використовуваний спосіб заміни колінного суглоба.

На основі індивідуальних особливостей кожного конкретного випадку (залежно від ступеня пошкодження суглоба) ендопротезування колінного суглоба може бути повним або частковим. Повне ендопротезування колінного суглоба передбачає заміну обох поверхонь суглоба, що дає змогу відновити повну функціональність. Звісно, цей варіант ендопротезування серйозніший, потребує тривалої та правильної реабілітації, але його проводять частіше, бо він дає більше можливостей для відновлення роботи суглоба в повному об’ємі та тривалий ефект.

Тотальне ендопротезування колінного суглоба є досить складною і технологічною операцією, яка вимагає від хірурга високої кваліфікації та досвіду.

Однополюсне ендопротезування колінного суглоба

Частковий спосіб заміни колінного суглоба.

Часткове ендопротезування – це метод заміни колінного суглоба, який передбачає заміну тільки одного з виростків і частини великогомілкової кістки. Цей метод відрізняється від класичної заміни суглоба тим, що він менш травматичний і дає змогу максимально зберегти власні тканини. Тому він підходить для людей похилого віку або з обмеженою фізичною активністю.

У частковому ендопротезуванні коліна використовують металевий або пластиковий ендопротез, який закріплюють на місці замінюваного виростка і частини великогомілкової кістки. Цей ендопротез може бути виготовлений на замовлення, тож він буде ідеально підходити конкретному пацієнтові.

Ендопротез колінного суглоба

Ендопротези колінного суглоба розрізняються за видом фіксації, збереженням або видаленням зв’язки, а також за мобільністю платформи.

 1. Рухомі й нерухомі – протези з рухомими платформами ставлять досить рідко, тому що потрібен хороший м’язово-зв’язковий апарат, щоб уникнути зсуву ендопротеза.
 2. Зв’язані і незв’язані – у разі пошкодження зв’язкового апарату обов’язкове встановлення зв’язаної конструкції ендопротеза колінного суглоба.

Ендопротезування суглобів

Операція ендопротезування колінного суглоба

Операція із заміни дефектної частини суглоба є досить складною і потребує великої кількості часу. У середньому вона триває від 2 до 3 годин, але залежно від складності операції може займати і більше часу. Перед операцією лікар анестезіолог ухвалює рішення про те, який вид наркозу буде використано – загальний або епідуральний. Це залежить від стану здоров’я пацієнта і його уподобань.

Протез для колінного суглоба вибирають на підставі рентгенологічного дослідження, щоб забезпечити максимально комфортне та ефективне використання нового суглоба. Для підвищення шансів на успішне ендопротезування коліна операція проходить у форматі комп’ютерної навігації. Ця операція допомагає відновити мобільність і зняти больовий синдром, надаючи можливість повернутися до активного життя.

Після ендопротезування колінного суглоба

Після ендопротезування колінного суглоба необхідна комплексна реабілітація. Життя після заміни колінного суглоба зміниться, але ви не інвалід, пам’ятайте це, тому поступово нарощувати помірне фізичне навантаження для зміцнення м’язового каркаса дуже важливо! Після операції пацієнт повинен залишатися в медичному центрі, оскільки післяопераційний відновлювальний процес може бути складним. На першому тижні слід акуратно обробляти пошкоджене місце, а потім розпочати лікувальну гімнастику і фізіотерапію, які допоможуть швидше відновитися. Регулярна фізкультура, масаж суглоба, гімнастичні вправи і гарячі компреси позитивно впливають на здоров’я і допоможуть знизити набряк. Вдома необхідно продовжувати займатися реабілітацією, дотримуючись рекомендацій лікаря і займаючись фізіолікуванням і фізіопроцедурами. Через деякий час можна почати займатися серйозними вправами і використовувати тренажери, але під наглядом лікаря.

 • Уникати травм, великого фізичного навантаження (підняття важких предметів, командні ігри, заборонено сидіти навпочіпки, вставати на коліна і стрибати з височин);
 • відвідувати всі планові обстеження;
 • фізіотерапія;
 • лікувальна гімнастика.