Гірсутизм – види, діагностика, лікування

Гірсутизм – є патологічним станом, що проявляється появою чоловічого типу оволосіння у жінок. Під даним терміном слід розуміти збільшення кількості волосся у жінок на ділянці обличчя, на грудях, по животі, навколо сосків, а також на ділянці спини і стегон. Не слід плутати терміни “гірсутизм” і “гіпертрихоз”, адже між ними існує різниця: перший з них є чоловічим типом оволосіння, що з’являється у жінок, а другий – позначає лише збільшення кількості волосся, що росте на тілі жінки.

Гірсутизм переважно є однією з ознак або симптомів низки ендокринних патологій, які є спричиненими ураженнями гіпоталамо-гіпофізарної області, або в корі надниркових залоз або самих яєчників.

Види гірсутизму

Прийнято виділяти такі форми гірсутизму не пов’язані з патологіями яєчників або надниркових залоз, серед них:

  • конституційний
  • ідіопатичний
  • екзогенний

Конституційна форма гірсутизму

Цей вид гірсутизму характеризується спадковим характером. При цьому виді патології продукція гормонів-андрогенів знаходиться в межах норми. До неї відноситься поява надмірного оволосіння у жінок окремих національностей. Варіантом норми також може бути деяке збільшення процесів росту волосся на обличчі у жінок під час клімактеричного періоду, коли виникають зрушення у співвідношенні балансу естроген/андрогенних гормонів.

Екзогенна форма гірсутизму

Може розвиватися після вживання лікарських препаратів, які містять андрогени. Внаслідок прийому препаратів-андрогенів матір’ю під час періоду вагітності можливе подальше народження дітей із гірсутизмом. Дана форма патології також може розвиватися при використанні таких лікарських препаратів як стрептоміцин та кортикостероїди.

Гірсутизм
Надмірне оволосіння на обличчі

Ідіопатична форма гірсутизму

Імовірно, прийнято вважати, що даний вид гірсутизму виникає у випадках, коли не виявляється наявність ендокринної патології та виключається можливість екзогенного та конституційного гірсутизму. Цей діагноз ставиться при наявному нормальному чи підвищеному вмісті тестостерону і за наявної неможливості встановити причини захворювання.

Патогенез гірсутизму

Характер оволосіння безпосередньо пов’язаний з гормональним статусом і характеризується чіткими статевими відмінностями. Найчастіше саме у жінок гірсутизм розвивається в областях, що є чутливими до андрогенів, де в нормі розвиваються лише невелика кількість пушкового волосся. Ці області включають обличчя, область грудей, ареоли сосків, область живота, спини і стегон. Гірсутизм найчастіше є однією з ознак цілого ряду деяких захворювань, серед яких можна виділити наступні:

Клінічна картина гірсутизму

При гірсутизмі в області обличчя, ареолі молочних залоз, на грудях, животі, в області спини, на стегнах у жінок починає рости коротке, але жорстке волосся. Розвивається оволосіння за чоловічим типом. Ступінь виразності може бути різною.

Діагностика гірсутизму

Проведення діагностики ґрунтується на загальному огляді, зборі даних анамнезу, проведенні лабораторних та інструментальних методів дослідження. У комплексному обстеженні рекомендується проведення дослідження рівнів тестостерону та його різних вільних фракцій, АКТГ, андрогенів, пролактину.

З інструментальних методів показано проведення УЗД надниркових залоз, а також органів, розташованих на малому тазі, а в разі потреби – магнітно-резонансної томографії.

Лікування гірсутизму

Вибір методики лікування гірсутизму знаходиться в прямій залежності від захворювань, проявом якого є дана патологія.

Лікування надмірного оволосіння у жінок
Лікування гірсутизму у жінок

У разі, коли гірсутизм протікає в ідіопатичній або конституційній формі, то можливе використання косметичних процедур, при яких видаляється зайве волосся зі шкірного покриву. Враховуючи, що часто гірсутизм є одним із проявів гіперандрогенії, доцільним є використання антиандрогенних медикаментозних препаратів. Механізм дії даних лікарських препаратів полягає у придушенні рівнів тестостерону в крові та в зниженні чутливості волосяних цибулин до дії гормонів-андрогенів.

Наведена інформація не є рекомендацією лікування гірсутизму, а є коротким описом проблеми з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби чи підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь