Аналіз сечі

Сеча (urina) – біологічна рідина, в складі якої з організму виводяться кінцеві продукти обміну речовин.

Звичайний аналіз сечі – це один з найдавніших методів дослідження організму хворого. Ще з часів Гіппократа за зовнішнім виглядом (а іноді і запаху або смаку) сечі досвідчений лікар міг значно наблизитися до розгадки хвороби.

У наш час загальний аналіз сечі залишається найбільш поширеним видом лабораторної діагностики. Поряд з аналізом крові, його призначають практично всім і мало не при кожному зверненні за медичною допомогою.

На сьогоднішній день, природно, вже ніхто не робить аналіз сечі «на око». Для цього існують спеціальні методи і апарати – починаючи від найпростішого світлового мікроскопа і до надсучасних автоматичних аналізаторів.

Як правильно зібрати сечу для аналізу?

Незважаючи на гадану простоту, здати аналіз сечі правильно теж потрібно вміти. Для дослідження зазвичай береться ранкова сеча (за винятком екстрених випадків). У чисту суху ємність збирається середня порція сечі. Перед цим статеві органи слід обмити звичайною теплою водою, а жінкам бажано також прикрити вихід їх піхви, щоб в сечу не були виділення зі статевих шляхів.

Ємність для збору сечі
В продажі існують спеціальні ємності для збору сечі

Для збору сечі у маленьких дітей зазвичай користуються спеціальними сечоприйомником – своєрідними непромокальними пакетами, забезпеченими клейким шаром. Цей пакет просто наклеюється на шкіру навколо зовнішніх статевих органів дитини, а потім його вміст переливається в підготовлену ємність. Іноді також раджу «упакувати» нижню частину тіла немовляти в звичайний поліетиленовий пакет перед годуванням і поносити дитину на руках, поки той не помочитися.

Якщо необхідно визначити добову втрату білка або цукру з сечею, то хворому слід мочитися протягом доби в одну і ту ж ємність, яка повинна зберігатися в прохолодному приміщенні (наприклад, на кахельній підлозі). Після закінчення доби ємність збовтують, відливають з неї близько 100 мілілітрів і передають в лабораторію.

Що визначають в загальному аналізі сечі?

Загальний аналіз сечі включає в себе визначення строго визначених показників.

Лаборант оцінює колір зразка, хімічну реакцію, питома вага (щільність), наявність і концентрацію білка і цукру.

Мікроскопічне дослідження осаду дозволяє визначити кількість клітин епітелію, лейкоцитів, еритроцитів, кристалів солей, бактерій і так далі.

Додатково проводиться аналіз сечі на ацетон.

Які ще бувають аналізи сечі?

Аналіз сечі по Нечипоренко проводиться при підозрі на безсимптомний запалення в сечовивідних шляхах. Сечу збирають так само, як і для загального аналізу, але кількість підраховуваних елементів визначають в перерахунку на 1 мілілітр зразка.

Дещо рідше застосовується службовець для тієї ж мети метод Амбурже. В цьому випадку сечу для аналізу збирають строго протягом трьох годин після попереднього сечовипускання.

Іноді лікар призначає аналіз сечі за Зимницьким. В цьому випадку сеча збирається кожні три години в окрему ємність, причому аналізу піддається кожна з порцій. Лаборант оцінює обсяг сечі в кожній ємності і її питома вага (щільність). Цей метод найчастіше застосовується в умовах стаціонару і дозволяє оцінити багато функцій нирок.

Для бактеріологічного дослідження сечі (посів на стерильність, посів на чутливість до антибіотиків і так далі), а також для отримання максимально точних результатів сечу збирають катетером. Процедуру проводить навчений медичний персонал (медсестра або лікар).

Залишити відповідь