Чому і як розвивається далекозорість?

Далекозорістю або гіперметропією називається таке порушення зору, при якому віддалені предмети видно чітко, а от ті, які знаходяться поблизу, навпаки, здаються розпливчастими.

При нормальному зорі, коли очне яблуко має правильну форму, рогівка і об’єктив ока добре зосереджують світло на сітківці – чутливому шарі світлочутливих клітин у задній частині ока. Це дозволяє нам бачити чітко об’єкти на різних відстанях. У людей з далекозорістю, фокусування світла відбувається за сітківкою, що призводить до розмитого зображення ближніх об’єктів.

Далекозорість може бути успадкованою або набутою внаслідок старіння ока. У більшості випадків, далекозорість можна виправити за допомогою окулярів або контактних лінз, які компенсують недолік фокусування.

Як розвивається далекозорість?

Людське око можна спрощено подати у вигляді системи оптичних лінз, які певним чином заломлюють промені світла і фокусують їх в одній точці на задній поверхні очного яблука — сітківці. Тільки за цих умов людина бачить чітке зображення.

Нормальна різкість видимого зображення при переміщенні погляду досягається за допомогою так званої акомодації – здатність ока дещо змінювати кривизну «лінз» та відстань між ними. Основну роль у цьому грають дрібні м’язи, які здатні змінювати кривизну кришталика очі. Якщо внаслідок тих чи інших причин промені світла, що проходять через око, фокусуються (тобто збираються в одну точку) за сітківкою, то на ній «відбивається» розпливчасте зображення. Саме це і називають далекозорістю.

Важливо, що при погляді в далечінь фокус зображення ніби зміщується допереду (ближче до сітківки), за рахунок чого досягається нормальне зорове сприйняття віддалених предметів.

Виникнення далекозорості
Розвиток далекозорості

Які причини далекозорості?

До розвитку подібного стану можуть призвести вроджені та набуті зміни ока. Найчастіше такою причиною стає деяке укорочення ока. Подібний стан вважається одним із варіантів норми у маленьких дітей (які здебільшого просто «переростають» період поганого зору), а також спостерігається у зрілих і літніх людей як фізіологічні вікові зміни. Іноді причиною далекозорості стає слабкість м’язів, що прикріплюються до кришталика, вроджені вади розвитку ока і деякі інші фактори. Серед найбільш поширених причини далекозорості можна виділити наступні:

  • Розміри ока: У деяких випадках далекозорість може бути спричинена тим, що око занадто коротке або рогівка занадто пласка. Це призводить до того, що світло не фокусується точно на сітківці, а за нею.
  • Спадковість: Далекозорість може бути успадкованою від батьків до дітей. Якщо у батьків або близьких родичів була далекозорість, збільшується ймовірність, що дитина також матиме цей дефект.
  • Старіння: У багатьох людей далекозорість розвивається з віком.
  • Інші фактори: Деякі умови, такі як захворювання рогівки, травми очей або хвороби, які впливають на структуру ока, можуть також призводити до далекозорості.

Які симптоми далекозорості?

Як говорилося вище, при далекозорості хворий помічає ослаблення зору. При цьому розпливчастість зображення в більшості випадків спостерігається тим виразніше, чим ближче до очей знаходиться предмет, що розглядається. На початкових стадіях далекозорості часто може спостерігатися поява чіткості зображення предмета, який знаходиться поблизу, якщо трохи відтягнути куточки очей, примружитися або трохи натиснути на око яблуко.

Проте всі ці ознаки непостійні і не можуть вважатися підтвердженням діагнозу. Остаточно далекозорість підтверджується після спеціального офтальмологічного дослідження.

Як лікувати далекозорість?

У проблемі виправлення зору при далекозорості виділяють два основні напрями: корекція зору та усунення причини його погіршення. Корекція зору при далекозорості досягається за допомогою окулярів або контактних лінз, які найчастіше носять не завжди, а лише під час роботи з книгами, документами тощо.

Лікування далекозорості на сьогоднішній день проводиться за допомогою методик лазерної хірургії. У цьому випадку особливим чином змінюється товщина та кривизна передньої частини ока – рогівки. Це призводить до зміни всієї оптичної системи ока та покращення зору.

Залишити відповідь