Токсоплазмоз

Токсоплазмозом називається захворювання, яке викликає одноклітинний паразит – токсоплазма.

Як заражаються токсоплазмозом?

Традиційно вважається, що єдиним джерелом токсоплазми можуть бути кішки. Проте, відомі й інші шляхи зараження токсоплазмозом.

Так, наприклад, зараження можливе при контакті з сирим або напівсирим м’ясом (в першу чергу – оленина, свинина, ягнятина), причому не тільки під час вживання його всередину, а й при контакті зі слизовими оболонками немитими руками.

Теоретично існує ймовірність зараження токсоплазмозом під час переливання крові або пересадці органів.

Гострий токсоплазмоз при вагітності в більшості випадків стає причиною зараження плода.

Які можуть бути симптоми токсоплазмозу?

У більшості випадків паразитування токсоплазми в організмі залишається практично непоміченою. При цьому можлива поява головного болю, незначне підвищення температури тіла, збільшення лімфатичних вузлів, відчуття втоми, млявість і інші неспецифічні ознаки.

Досить рідко зустрічається гострий процес, симптоми якого яскраво виражені. З’являється висока температура тіла, нудота і блювота, судоми. Можливо порушення чутливості в тих чи інших ділянках тіла, обмеження рухливості або її повна відсутність, збільшення розмірів печінки і / або селезінки. Симптоми токсоплазмозу можуть проявлятися в різних поєднаннях і значно варіювати за ступенем вираженості.

Як виявити токсоплазмоз?

Найбільш поширений на сьогодні і один з найбільш точних методів діагностики токсоплазмозу – це якісне і кількісне визначення специфічних імуноглобулінів в крові.

Імуноглобуліни представляють собою специфічні білкові структури – антитіла, які виробляються у відповідь на контакт з тим чи іншим збудником. Різні класи імуноглобулінів «відповідають» за той чи інший етап розвитку інфекційних хвороб. Так, наприклад, виявлений при аналізі на токсоплазмоз IgG говорить лише про перенесеної в минулому хвороби. Його рівень при цьому практично не має значення. Імуноглобуліни класу М (IgM) – це антитіла гострого періоду. Їх наявність говорить про гострий інфекційний процес або недавно перенесене захворювання. Визначення рівня цих антитіл до токсоплазмозу особливо важливо при плануванні вагітності.

Іноді використовують також метод виявлення токсоплазм в крові та / або сечі, а також визначення ДНК паразита.

Чим небезпечний токсоплазмоз при вагітності?

Перенесене до вагітності зараження токсоплазмою вкрай рідко чинить негативний вплив на внутрішньоутробний розвиток плода.

Вагітність і токсоплазмоз
Токсоплазмоз який передається від котів – це небезпечне захворювання для вагітних

Гострий токсоплазмоз при вагітності може ставати причиною різноманітних порушень її перебігу. На ранніх термінах захворювання може бути причиною формування грубих вад розвитку, завмирання вагітності, самовільного викидня.

Практично в будь-яких термінах вагітності гострий інфекційний процес здатний викликати многоводие, формування тих чи інших дефектів плоду (тим більш виражених, ніж раніше з’являється захворювання), передчасне переривання вагітності.

Як лікувати токсоплазмоз?

Гострий токсоплазмоз в стертій формі для дорослих практично безпечний. У більшості випадків імунна система організму самостійно справляється з паразитом.

Наявність супутніх захворювань, ураження очей і / або життєво важливих органів, ослаблення імунітету, дитячий та / або старечий вік, вагітність або підготовка до неї, а також явна форма захворювання з вираженими клінічними симптомами вимагають обов’язкового медикаментозного лікування.

Для лікування даної хвороби використовують антибіотики і протипаразитарні засоби, іноді в комбінації з тими чи іншими вітамінами. У деяких випадках лікування описуваного захворювання може займати кілька місяців.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування токсоплазмозу, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь