Невралгія

Невралгія (від nervus і algos – нерв і біль) – це больові відчуття, які не пов’язані безпосередньо із захворюваннями або травмами опорно-рухового апарату, м’яких тканин або внутрішніх органів, а викликані роздратуванням нервових структур.

Основні види і варіанти перебігу невралгії

Невралгія може вражати тільки ті нерви, які мають в своєму складі волокна больової чутливості. Це все спинномозкові нерви і багато черепномозкові. Найбільш часті види невралгій, в залежності від ураженого нерва, це потилична, міжреберна, тригемінальна (ураження трійчастого нерва), седалищная.

Якщо крім больового синдрому в зоні іннервації ураженого нерва є порушення терморегуляції і / або потовиділення, говорять про вегетативної невралгії.

За особливостями клінічних проявів розрізняють гострий і хронічний перебіг невралгії.

Залежно від того, викликана невралгія патологією самого нервового стовбура (незалежно від рівня ураження) або захворюванням сусідніх органів, розрізняють первинні і вторинні процеси.

Симптоми невралгії і методи діагностики

Практично єдиний специфічний симптом невралгії – це стріляюча, пекуча або тягнуча біль в області ураженого нерва і його гілок. Біль може відчуватися як поверхнева або відчуватися глибоко всередині тіла.

Гострий біль може бути спровокована різким рухом, дотиком до будь-якої певної точки (триггерна зона) або натисканням на неї, звичними діями (розчісування волосся, дотик зубною щіткою до ясен, розмова і так далі).

Гострий біль
Раптовий гострий біль один з симптомів невралгії

У ряді випадків біль при невралгії може супроводжуватися зміною чутливості шкіри, підвищенням або зниженням її температури, сухістю або підвищеним потовиділенням, спазмом або сіпанням м’язів.

При герпетическом ураженні біль найчастіше супроводжується характерними висипаннями.

Досить часто біль при невралгії викликає симптоми, схожі з гострими захворюваннями внутрішніх органів. Це може викликати помилкову діагностику ниркової кольки, гострого панкреатиту, стенокардії та інших хвороб.

При скаргах на будь-який біль, яка може бути викликана невралгією, крім специфічного неврологічного обстеження необхідний ретельний огляд хворого для виключення захворювань внутрішніх органів.

Можливі причини розвитку невралгії

Основна причина появи болю – це компресія (здавлювання) або роздратування нервових волокон.

Це може бути обумовлено патологічним процесом в самій нервовій системі (неврити, радикуліти, інфекційні ураження) або в суміжних органах (частіше за все – остеохондроз хребта).

Причиною роздратування нервів можуть бути також різні травми. При цьому нерв може дратуватися зміщеними при травмі кістковими структурами або здавлюватися внаслідок набряку м’яких тканин.

Інфекційне ураження нервових структур в більшості випадків викликано вірусами групи герпесу.

Розвиток невралгії більш імовірно при будь-яких захворюваннях і станах, які порушують функції ЦНС і кровообіг. До таких факторів належать практично всі шкідливі звички, вплив шкідливих факторів навколишнього середовища, професійні шкідливості, цукровий діабет, хвороби серця і судин, перенесені інсульти, черепномозкові і спинномозкові травми.

Лікування невралгії

Лікування невралгії залежить від її причини. У гострому періоді застосовують переважно знеболюючі заходи, а після стихання больових проявів ставиться питання про лікування основного захворювання.

Спектр лікувальних методик на сьогоднішній день досить широкий. Використовують як консервативні заходи, так і хірургічні методи. Якщо причиною роздратування нерва є патологія опорно-рухової системи, важливу роль відіграють різні ортопедичні заходи.

Широко застосовується вітамінотерапія, фізіотерапія, лікувальна фізкультура, масаж, рефлексотерапія.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування невралгії, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь