Збереження здоров’я та вчасна допомога: коли важливо проконсультуватися з урологом

Багато урологічних захворювань на початку свого розвитку протікають без виражених симптомів. Це призводить до того, що хвороба прогресує та потребує серйознішого лікування. Щоб зберегти здоров’я, підтримувати якість життя та вберегтися від ускладнень, фахівці рекомендують проходити профілактичні огляди. Якщо ж все-таки не вдалося уникнути захворювання, потрібно якомога швидше звернути до лікаря. Необхідно розуміти, що сама по собі проблема не зникне. А відкладаючи її на певний час, можна тільки посилити наслідки.

Тривожні симптоми: коли потрібна допомога фахівця

Уролог лікує різні захворювання сечостатевої системи — від циститу до новоутворень у нирках та сечовивідних шляхах. Відвідувати цього спеціаліста потрібно хоча б раз на рік. Окрім профілактичних оглядів, консультація лікаря уролога може знадобитися при наявності таких симптомів:

 • тупий біль у попереку, промежині, паху, внизу живота;
 • проблеми з сечовипусканням — печіння, часті позиви, відчуття неповного випорожнення сечового міхура, нетримання сечі;
 • статева дисфункція, зниження лібідо;
 • виділення з неприємним запахом зі статевих органів;
 • біль при статевому контакті, еякуляції;
 • висипання на зовнішніх статевих органах, їх набрякання;
 • зміна кольору сечі, осад у ній, поява домішок крові;
 • набряки кінцівок;
 • ниркові кольки та ін.

Вчасне звернення до лікаря спрощує діагностику та лікування, запобігає ускладненням.

Підготовка до відвідування уролога: що потрібно знати

Щоб забезпечити максимальну інформативність обстеження та консультації, важливо дотримуватися певних правил перед приходом до лікаря. Основні рекомендації:

 1. Дієта. За 1–2 дні до запланованого візиту до лікаря варто перейти на легку дієту. Потрібно виключити з раціону алкоголь, жирну їжу, бобові, кислі овочі та фрукти. Важливо уникати продуктів, які спричиняють газоутворення. Це допоможе розвантажити кишківник і полегшити проведення певних обстежень, зокрема УЗД з трансректальним доступом.
 2. Відмова від сексуальної активності. Чоловікам рекомендується утриматися від статевих відносин протягом 1–3 днів до обстеження. Це спрощує забір аналізів, необхідних для комплексної діагностики.
 3. Щоденник сечовипускання. Потрібно фіксувати час спорожнення сечового міхура, об’єм сечі та будь-які незвичайні особливості, такі як нетиповий колір, присутність крові чи гній.
 4. Наповнення сечового міхура. Для цього потрібно утриматися від походу в туалет хоча б за 2 години до візиту. Перед виходом із дому варто випити дві склянки води.
 5. Дотримання гігієни. Перед тим як відправитись у клініку, потрібно ретельно вимити промежину та одягнути чисту білизну.

Прийти до лікаря варто зі зразком сечі. Збір проводиться вранці після сну з середнього струменя після гігієнічного туалету.

Як проходить консультація уролога

Консультація розпочинається зі збору анамнезу. Для цього лікар уролог розпитує пацієнта про його скарги. Важливо детально описати симптоми, не приховуючи деталей і не соромлячись. Кожен прояв допоможе лікарю чіткіше зрозуміти клінічну картину. Далі уролог проводить огляд — ректально для чоловіків і на гінекологічному кріслі для жінок. Для постановки діагнозу застосовуються різні методи діагностики:

 • лабораторні аналізи — сечі, крові, секрету простати, сперми, біоматеріалу з уретри;
 • ендоскопічні обстеження — уретроскопія, цистоскопія, уретеропієлоскопія, морфологічні дослідження біоматеріалу, отриманого в результаті біопсії;
 • апаратне обстеження — УЗД різних органів сечостатевої системи, доплерографія судин органів мошонки та статевого члена, урофлоуметрія.

На основі результатів діагностики лікар ставить діагноз і назначає лікування. Сприяє точній діагностиці сучасне та високотехнологічне обладнання. Для лікування урологічних захворювань застосовують медикаментозну терапію, фізіотерапевтичні процедури, хірургічне втручання. Оптимальний план лікування визначає лікар з урахуванням клінічної картини та індивідуальних особливостей організму пацієнта.