Місячні під час вагітності

Всім відомо, що до перших ознак зачаття відносять відсутність менструації. Однак рано чи пізно дівчата дізнаються історію про вагітність при місячних. Це може бути розповідь знайомої або текст, прочитаний в інтернеті. Чи можуть насправді йти місячні при вагітності такі розповіді – вигадка, така думка змушує турбуватися. Адже в такій ситуації можна пропустити факт зачаття, яке не планувалося.

Щоб зрозуміти, чи вдасться відповісти на це хвилююче питання, треба вивчити тему вагітності, місячних і можливих ускладнень при цьому.

Менструальний цикл

Кругообіг фізіологічних процесів в організмі дівчини, при якому відбуваються зміни, пов’язані зі здатністю до продовження роду, називається менструальним циклом. Він повторюється постійно протягом всього часу, поки жінка здатна завагітніти. Вперше це реєструють в 12-14, іноді в 9 років. Останній раз може відтягатися до 58 років.

Тривалістю циклу називають період від першого дня однієї менструації до останнього дня перед початком наступної. Він триває 21-35 днів. За цей термін фізіологічні процеси в організмі проходять 3 стадії:

 • фолікулярну;
 • овуляторну;
 • лютеїнову.

Фолікулярна

Ця фаза стартує з кровотечі. Воно з’являється від того, що матка відторгає внутрішній слизовий шар (ендометрій), в який не встигла потрапити запліднена зигота. Мета дії – вивести з системи дефектні зародки і порожні граафови бульбашки, дати можливість дозріти новим яйцеклітинам.

Всі події регулюються за допомогою стимулюючих речовин. На новому етапі фолікулостимулюючий (ФЛГ) і лютеїнізуючий (ЛГ) гормони, які виділяються мозком в невеликому обсязі, стимулюють динаміку фолікулів в яєчниках. Один з них визначається як найбільш здатний до зачаття. Він продовжує рости далі, досягаючи близько 2 см, решта загасають.

Фолікул виділяє естроген. У відповідь на це доза гормонів збільшується, що стимулює ооцит розростатися сильніше.

Так триває до моменту вироблення великої кількості ЛГ, після чого зростання фолікула закінчується, починається наступний етап розвитку.

Овуляторна

Близько трьох днів аденогіпофиз виділяє велику кількість ЛГ. Під його дією стадія збільшення граафової бульбашки завершується, починається вироблення речовин, що стимулюють розрив його стінок для звільнення ооцита. Виділення найбільшої хвилі ЛГ означає, що в найближчі 24-48 год виникне овуляція – яйцеклітина отримає здатність до запліднення.

Після розриву фолікула виділяється невелика порцію рідини і утворюється жовте тіло. Воно потрапляє в маткову трубу і чекає запліднення. У цей момент жовте тіло виробляє гормони естроген і прогестерон, які впливають на слизову оболонку матки. Ендометрій змінює структуру, секретує, готується до імплантації ембріона. Під дією естрогену і прогестерону знижуються ФЛГ і ЛГ.

Лютеїнова

Злиті в акті запліднення чоловічу і жіночу клітини називають зигота. Вона рухається в матку і імплантується в ендометрій приблизно через тиждень. Якщо операція успішна, починає прогресувати вагітність.

Жовте тіло продовжує вироблення прогестерону і естрогену, що пригнічують ФЛГ і ЛГ. Коли з’явиться плацента, ця функція перейде до неї.

Якщо сперматозоїд не проникне в дозрілу яйцеклітину, через 24 год вона загине і перестане продукувати прогестерон і естроген. В результаті почнеться вироблення мозком ФЛГ і ЛГ. Від їх дії стане відмирати верхній шар слизової оболонки матки. Відділяючись, він пошкоджує кровоносні судини, в достатку що живлять орган.

Тобто під час менструації з’являється секрет, що складається із залишків ендометрія, крові з пошкоджених судин, порожньої яйцеклітини, незакріпленої зиготи. Настання вагітності стримує етап відмирання, тому місячні припиняються. Ендометрій продовжить розростатися, з його судин утворюється плацента. Гормональні зрушення не дають йому відокремитися.

Однак при вагітності на ранніх термінах з деяких причин можливі кровотечі, схожі на місячні.

Кровотечі в перші місяці після зачаття

Чи бувають місячні під час вагітності- в деяких випадках можна відповісти ствердно. Це обумовлено особливостями будови статевої системи жінки.

Місячні і вагітність
Чи сумісні місячні і вагітність?

Повноцінні місячні під час вагітності реальні при дворогій матці. Це особливість будови жіночого статевого органу, при якій в ньому формується перегородка, і явне поглиблення вгорі. Така матка розділена на 2 частини. Коли настає вагітність в одному відділі, друге може на ранніх термінах продовжувати відокремлювати поверхневий шар, при цьому викликати кровотечу.

При короткому циклі можлива ситуація, коли запліднення настає перед менструацією. Усередині жіночих статевих органів сперма може зберігати життєздатність кілька днів. При пізній овуляції, коли злилися чоловіча та жіноча клітина, вони починають рух в матку. Може вийти, що запліднення відбулося за день до початку місячних, а імплантація в ендометрій, тобто вагітність не встигла відбутися. У цей час може статися відторгнення слизового шару і початися секреція.

Якщо фолікул дозріє швидко, а критичні дні тривають довго, зародження життя може статися при менструації. Приблизно через тиждень зигота може імплантуватися в ендометрій. Після цього деякі високочутливі тести на вагітність покажуть позитивний результат за 4 дні до початку місячних.

Чи можуть з’являтися місячні при зачатті

Після того, як запліднена яйцеклітина проникла в ендометрій, він перестає відшаровуватися. Тому місячні при вагітності  не з’являються, але якісь схожі виділення бувають. Вони виникають з таких причин:

 • дисбаланс гормонів;
 • імплантація зародка;
 • повторна овуляція;
 • травми піхви.

Збій гормонального фону

Недостатня продукція прогестерону і надлишок чоловічих статевих гормонів може викликати виділення коричневого відтінку, що нагадує менструацію на початку або наприкінці. При позитивному тесті особа може подумати, що у неї під час вагітності йдуть місячні.

Прогестерон необхідний, щоб можна було нормально виносити дитину. Він не дає відторгнути ендометрій разом з дитиною. Якщо з якихось причин плацента або жовте тіло не виробляють його в потрібному для вагітності масштабі, фрагменти тканин внутрішнього шару можуть виходити назовні, створюючи відчуття, що пішли місячні. Це настає під впливом таких причин:

 • хронічні захворювання нирок і печінки;
 • порушення розвитку жовтого тіла;
 • перенесені аборти;
 • запальні освіти на яєчниках, в маткових трубах, ендометрії.

Стрес, вірусні захворювання, запалення викликають падіння рівня естрогену. Наслідком стають ендокринні порушення і поява кров’яних залишків в дні, коли раніше була менструація. Недолік гормонів призводить до викидня.

Гормональний дисбаланс усувається за допомогою лікування, призначеного лікарем.

Кровотеча імплантації

У той момент, коли зигота впроваджується в ендометрій, вона може пошкодити кровоносні судини, які в надлишку живлять матку. Невеликі коричневі фрагменти в результаті початку вагітності деякі жінки приймають за місячні.

Відомі випадки, коли у партнерки був сексуальний контакт, через деякий час з’явилися сліди, які вона приймала за менструацію. У новому циклі відносин з чоловіком не було, але наступала затримка, потім виявляли вагітність. Дівчинка вважала, що у неї при вагітності з’явилися місячні, але секреція насправді була імплантаційною кровотечею.

Звільнення тіла від частинок клітин при впровадженні ембріона в матку часто плутають з менструацією, тому що воно приблизно збігається з нею за часом, схоже за текстурою і триває до трьох днів. Як відрізнити імплантації крововилив від менструації:

 • убогий характер виділень;
 • колір темніше або навпаки, яскравіше;
 • період менше;
 • немає згустків;
 • слабкі сліди.

Повторна овуляція

Іноді в організмі дозріває 2 ооцита, по 1 в кожному яєчнику. Таке часто відзначають під час лікування препаратами, які стимулюють овуляцію. Може відбутися запліднення однієї або обох яйцеклітин. У першому випадку зигота імплантується, починається вагітність, а незапліднене яйце покидає тіло, при цьому залишки коричневого кольору приймають за місячні.

У другому випадку один з ембріонів може загинути. Тоді відбудеться викидень, що супроводжується кров’яними продуктами. Їх можна прийняти за менструацію.

Травми слизової піхви

У момент виношування дитини у матері може розвинутися варикозне розширення вен на ногах і в піхві. Відня товщають, а їх стінки стають тонкими. Погіршується кровообіг, виникає небезпека розвитку тромбів. Як запідозрити захворювання:

 1. У промежини і внизу живота відчувається сильний біль.
 2. Постійно хочеться в туалет по-маленькому.
 3. Виникає метеоризм.
 4. Ускладнюється дефекація.
 5. Ноги зводить судома, з’явилося відчуття тяжкості.
 6. При пошкодженні стінок може йти кров.

Ліквідувати застій крові можна легкими фізичними вправами: ходьбою, плаванням, йогою. За рішенням флеболога майбутня мама повинна приймати ліки. У важких випадках проводиться хірургічне втручання.

Слизова оболонка піхви в період вагітності стає чутливішою, її легше пошкодити. Так може статися під час сексу, навіть якщо партнер був сторож. Велику небезпеку для життя матері і дитини представляє насильство.

Спостерігаючи за ходом вагітності, гінеколог періодично проводить огляд на кріслі і бере мазки на аналіз. Після цього слабка стать виявляє коричневі або червоні сліди на нижній білизні. Турбуватися не потрібно, досвідчений фахівець не зашкодить. Через 1-2 год рана затягнеться.

Кровотеча під час вагітності

Патологія вагітності, при якій бувають рясні крововиливи, схожі на місячні, виникає з вини таких факторів:

 • міхурове занесення;
 • позаматкова або завмерла вагітність;
 • мимовільний аборт.

Міхурове занесення

Коли запліднення відбулося, але замість розвитку ембріона відбувається розростання його ворсинок – це міхурове занесення. Відрізнити таку вагітність від місячних можна при наявності таких симптомів:

 1. Матка збільшується в розмірах більших, ніж потрібно.
 2. Сильна нудота і блювота.
 3. Рясне крововилив.
 4. Набряк кінцівок.
 5. Підвищений артеріальний тиск.
 6. Гострий біль.
 7. На пізніх стадіях – кашель, кровохаркання, головні болі, ускладнення на центральну нервову систему.

Для діагностики використовують показання аналізу сечі з високим рівнем білка. УЗД показує строкатий малюнок у вигляді снігової бурі.  Ворсинки перетворюються в наповнені рідиною бульбашки. Рівень хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ) зашкалює.

Виділяють такі види міхура занесення:

 1. Повний – запліднюється яйцеклітина без хромосом. Така ооцит дефектний, еволюціонувати не може. Хромосоми з сперматозоїда при цьому починають поділ, тому ворсинки ростуть.
 2. Неповний – зигота містить 2 сперматозоїда, 2 набору батьківських хромосом, тому не здатна розвиватися нормально, хоча ембріон сформувався.

Пузирний замет небезпечний трансформацією в пухлину злоякісного характеру – хоріонепітеліому, яка пускає метастази в мозок, легені, інші тканини. Тому важливо вчасно діагностувати і видалити вакуумної аспірацією або вискоблюванням. Розрослася пухлина лікують курсом хіміотерапії, потім контролюють показник ХГЧ.

Позаматкова вагітність

Звичайна вагітність відбувається, коли запліднена сперматозоїдом яйцеклітина впроваджується в ендометрій, куди потрапляє через маткову трубу. Відомі випадки виштовхування зиготи і прикріплення за межами матки. Така вагітність називається позаматкової і може діагностуватися на яєчниках, органах черевної порожнини, маткових трубах, шийці, рудиментарному розі. Відомі випадки, коли один ембріон прикріплявся в матці, інший – за її межами.

Ворсинки плода вростають в тканини, руйнують їх, провокують кровотеча. Внутрішні органи не пристосовані для виношування вагітності і не витримують. Такий діагноз вимагає негайного лікування курсом хіміотерапії або хірургічного видалення. Інакше жінка гине від внутрішньої кровотечі. Виділення при позаматкової вагітності можна прийняти за місячні. Головна відмінність – сильний біль, слабкість аж до втрати свідомості, блідість.

Запідозрити позаматкову вагітність можна по сильного болю внизу живота, при відвідуванні туалету, мізерним тривалим кровотеч, блідості, слабкості, зниженні артеріального тиску, збільшення частоти пульсу в поєднанні з ознаками звичайної вагітності (нудота, млявість, підвищена чутливість грудей). При цьому тест на вагітність позитивний, УЗД не виявляє ембріон в матці, ХГЧ падає або збільшується незначно.

Завмерла вагітність

Плід припиняє розвиватися найчастіше в першому триместрі. Нормальний перебіг вагітності порушується, плодове яйце припиняє розвиток, гине, відбувається викидень. УЗД показує відсутність ембріона в плодовому яйці розміром 25 мм або зупинку росту. ХГЧ залишається на колишньому рівні або знижується.

На терміні до 6 тижнів жінки найчастіше не звертають на це уваги. Перервалася до 13 тижнів вагітність супроводжується грудками близько 5 см з кров’ю і сильними болями, які тривають кілька днів. До них може приєднатися блювота і понос. Пізніше супроводжується судомами, рясним крововиливом, неповним відторгненням плаценти, болями.

Самовільне переривання вагітності

У деяких випадках заплідненої клітці не вдається прикріплятися до стінок матки або та відкидає її, виявивши аномалії розвитку. Разом з ендометрієм все це вийде назовні, але неозброєним поглядом його не виявити. Ви можете і не здогадуватися, що були вагітні.

Самовільне переривання вагітності
Самовільне переривання вагітності може виглядати як місячні при вагітності

Викидень частіше відбувається, коли жінка ще не знає про вагітність. Його називають спонтанним. Здогадатися про те, що сталося можна тільки за рівнем ХГЛ в крові.

У ряді випадків організм жінки відторгає ембріон вже після того, як про вагітність стає відомо. Цей вид викидня називається мимовільним абортом. ВООЗ визначила, що сюди відноситься переривання вагітності на терміні до 22 тижнів. Після цього плід вважається життєздатним. Спровокований в домашніх умовах викидень відноситься до штучного аборту.

Якщо ембріон загинув на терміні до 28 тижнів, але вигнання з матки не відбулося, викидень називають не відбувся. Живий чи мертвий дитина, що вийшов в термін 22-37 тижнів, вважається передчасно народженим.

Бути пильними жінці слід, якщо почалася кровотеча. Обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Після УЗД або вивчення динаміки рівня ХГЛ ставиться діагноз. Якщо буде встановлено, що ембріон нежиттєздатний, але не покинув матку, або всередині залишилися ворсинки, частки його тканин, плаценти, призначають лікування.

Перше, що пропонує гінеколог – почекати 2-6 тижнів, щоб організм міг очиститися самостійно, не сприймаючи ендометрій разом із залишками тканин. Це допоможе захистити слизову оболонку від ушкоджень і підвищить шанси на успіх наступної вагітності. Також застосовують медикаментозні і хірургічні методи видалення.

Запобігти викидень неможливо, але можна знизити вплив факторів, які збільшують ризик його виникнення:

 • куріння обох батьків (хоча вплив шкідливих звичок матері сильніше);
 • прийом наркотичних препаратів і антидепресантів;
 • інфекції;
 • травми фізичного характеру (удар, падіння, аварія);
 • наявність внутрішньоматкової спіралі;
 • вагітність, при якій розвивається більш 1 плода;
 • ендокринні проблеми (неконтрольований цукровий діабет і гіпотиреоз);
 • порушення роботи яєчників;
 • артеріальна гіпертензія;
 • отруєння токсичними речовинами;
 • фізичні навантаження;
 • відповідь імунної системи;
 • дисбаланс гормонів;
 • порушення роботи статевої системи;
 • недолік фолієвої кислоти;
 • хірургічні та мимовільні аборти, відбулися раніше.

Оскільки еволюцією передбачено розвиток життя, викидні часто стають відповіддю жіночого організму на пороки розвитку майбутньої дитини.

Як відрізнити місячні від патологічної кровотечі при вагітності

До основних ознак аномального крововиливи, які відрізняють його від звичайної менструації, відносять:

 1. Яскраво-червоний колір виділень.
 2. Кров пішла після статевого контакту.
 3. Ви знаєте, що вагітні.
 4. Менструація почалася раніше покладеного терміну.
 5. Ви потрапили в аварію, впали, вдарилися або піддалися фізичному насильству.
 6. У вас частий ниткоподібний пульс.
 7. Сильно паморочиться голова, слабкість.
 8. Через 2-3 дні виділення не зменшуються, а збільшуються.
 9. Бліда шкіра.
 10. Сильне виділення поту.
 11. Ви знаєте, що піхву травмовано.
 12. Виходить велика кількість згустків розміром більше 2,5 см.

Якщо ви не підозрювали у себе вагітність, патологічне кровотеча можна запідозрити по нетипового характеру і кількості виділень, відсутності специфічного запаху менструації. Протягом декількох годин доводиться щогодини міняти прокладку або тампон високого ступеня поглинання, що супроводжується болем і сильною втомою.

Після 20 тижня вагітності до кров’янисті виділення призводять:

 • відшарування плаценти;
 • передчасні роди;
 • передлежання плаценти;
 • розрив матки;
 • секс;
 • гінекологічний огляд.

Всі ситуації, крім останньої, вимагають звернення до лікаря. Загибель дитини і матері часто можна запобігти. Гінекологічний огляд вагітної на кріслі іноді викликає невеликі виділення. Вони пов’язані з травмою піхви, чутливість якого підвищується.

Діагностика зачаття при кровотечах, що нагадують менструацію

Якщо в черговий менструальний цикл у жінки з’являються виділення, які за текстурою, кольором і характером відрізняються від звичайних, рекомендується перевірити, чи не вагітна вона. При кровотечах вагітність підозрюють при наявності таких симптомів:

 1. Болі внизу живота і в попереку – вони схожі на менструальні, але можуть бути ознакою викидня.
 2. Нудота, блювота – зазвичай виникають на 6 тижні, але кожен організм індивідуальний.
 3. Загострене сприйняття запахів і смаків. Звичайна борошно може раптом виділяти самий неприємний запах, який ви тільки нюхали. А у коханої гречки з’явиться огидний присмак. Ця ознака охоплює не тільки продукти харчування, але і парфумерію, тварин, квіти.
 4. Часті позиви до сечовипускання. Пізніше, коли вагітність буде в розпалі, збільшується дитина буде тиснути на сечовий міхур і змушувати бігати в туалет. А на початку до цього призведе гормональна перебудова, спрямована на поліпшене відділення відходів.
 5. Роздратовані соски. Секреція жіночих статевих гормонів викликає приплив рідини в молочні залози. Вони набухають, кровотік посилюється, груди болить.

Переконатися в тому, що відбулося зачаття, можна за допомогою звичайного тесту, аналізу ХГЧ, УЗД вагінальним способом. Перший спосіб швидше та простіше провести в домашніх умовах. Однак у нього висока похибка. Відомі факти, коли тест показував 2 смужки невагітним жінкам і навпаки – 1 смужку тим, хто вже виношував дитину.

За рівнем ХГЛ можна не тільки точно визначити зачаття, але і наявність патологій, якщо вони розвиваються.

Від 5-6 тижні ембріон буде видно при УЗД за допомогою вагінального датчика. Спеціаліст діагностує нормальне розташування плода, його розмір, частоту серцебиття.

Чи можуть бути місячні при вагітності- залежить від того, як вона протікає. Якщо вам відомо про зачаття або ви підозрюєте такий факт, краще звернутися до лікаря. Те ж рекомендується, якщо ви вважаєте, що менструація йде не так, як зазвичай, але не думаєте, що вагітні. Самолікування може закінчитися фатально в будь-якому з цих випадків, тому краще довірте своє здоров’я фахівцям.