Інтоксикація організму

Інтоксикацією називається стан людини, який викликаний отруйною дією тих чи інших речовин. На відміну від звичайного отруєння, інтоксикація може бути викликана не тільки отруйними речовинами, але й тими, що зазвичай не завдають ніякої шкоди організму. Тим не менш, за певних умов (ослаблений стан організму, підвищення концентрації цих речовин, поєднаний їх вплив і так далі), вони фактично перетворюються на отруту.

Основні причини інтоксикації організму

Будь-яка інтоксикація може бути обумовлена внутрішніми чи зовнішніми причинами. Відповідно до цього, вона зветься екзогенною або ендогенною. Можлива також комбінація тих та інших причин.

Екзогенна інтоксикація, по суті, є звичайним отруєнням. Вона може бути викликана прийманням отруйних речовин, їх вдиханням, а також при проникненні отрут через шкіру.

Причини ендогенної інтоксикації набагато різноманітніші. Вона може супроводжувати практично будь-яке захворювання чи травму. Безпосередніми факторами інтоксикації стають токсичні продукти обміну речовин, що їх виробляють збудники інфекційних хвороб, клітини злоякісних новоутворень.

Якщо ті речовини, які у нормі утворюються в організмі, не виводяться з нього достатньою мірою або виробляються у більшій кількості, то їх концентрація наростає, стаючи токсичною. Саме таким чином розвивається інтоксикація при недостатності функцій нирок або печінки, низці ендокринологічних захворювань, порушенні кровообігу.

Крім того, ендогенна інтоксикація завжди супроводжує великі травми, опіки, будь-які запальні процеси.

Симптоми інтоксикації

Даний стан може розвиватися дуже швидко – за кілька годин і навіть хвилин або повільно, коли симптоми інтоксикації наростають протягом кількох місяців або років.

Типовими загальними ознаками вважаються біль голови, слабкість, сонливість, запаморочення, нудота і блювання, зниження апетиту, спрага.

Для низки інтоксикацій є свої специфічні симптоми. Так, наприклад, токсини, що виробляються вірусами грипу, у більшості випадків викликають досить сильні болі в м’язах та суглобах. Інтоксикація при печінковій недостатності спричинює появу характерного запаху з рота. Деякі інші варіанти мають специфічні симптоми.

Як лікувати інтоксикацію?

До сьогодні лікування інтоксикації різних видів є однією з найскладніших проблем. Мало того, при деяких захворюваннях лікування починається саме з усунення інтоксикації, і тільки потім починається вплив на саму причину хвороби.

Методи лікування інтоксикації
Лікування інтоксикації

Сучасна медицина озброєна низкою лікарських препаратів та лікувальних методів, що дозволяють знизити концентрацію токсичних речовин в організмі. Широко застосовуються різні сорбенти для внутрішнього прийому, а тако так звані екстракорпоральні методи. До останніх відноситься застосування спеціальних апаратів, що дозволяють очистити кров поза тілом. Сюди відноситься, наприклад, гемодіаліз (штучна нирка) та ряд інших методів.

Наведена інформація не є рекомендацією для лікування інтоксикації, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби чи підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря.

Залишити відповідь