Діарея – чому виникає та як лікувати?

Діарея є одним з найпоширеніших медичних станів, який впливає на людей усіх вікових груп. Це неприємне захворювання, яке характеризується частим розладом шлунково-кишкового тракту, що призводить до збільшеної частоти випорожнень. У цій статті ми розглянемо причини, симптоми та способи лікування діареї.

Основні причини діареї

Діарея зазвичай розвивається як наслідок порушень нормального фізіологічного функціонування кишечника, прискорення процесу травлення, що викликає розрідження калових мас та випорожнень та почастішання акту дефекації.

Діарея зазвичай є викликаною вірусними або бактеріальними інфекціями та харчовими отруєннями. Найчастіше збудниками діареї є бактерії виду кишкова паличка (Escherichia coli) та бактерії з роду сальмонели, які можуть міститись у забрудненій їжі або воді. Пронос, спричинений бактеріальною інфекцією, часто виникає у туристів, які відвідують різні теплі екзотичні країни. Також діарею можуть викликати герпес-віруси та віруси гепатиту.

Також, діарея може бути спричинена вживанням деяких лікарських медикаментозних препаратів, наприклад, використанням антибіотиків.

Діарея, що викликається паразитарними збудниками, зазвичай розвивається поступово і характеризується кривавим проносом і болями в животі. Функціональна форма діарея розвивається при синдромі подразненого кишечника і пов’язана з порушеннями моторики кишечника.

Симптоми діареї

Діарея є патологічним станом, при якому у спостерігається часті акти дефекації, а стілець при цьому стає рідким. Частота випорожнень буває різною, а характер випорожнень — водянистим або кашкоподібним. У разі гіперсекреторної форми діареї стілець є зазвичай рясним, рідким, при гіперосмолярній формі відзначається збільшення кількості калу за рахунок неперетравлених залишків їжі. Моторна форма діареї протікає з нерясним частим рідким випорожненням. Характер випорожнень багато в чому залежить від характеру захворювання, що спричинив пронос.

Діарея у дорослих
Симптоми діареї

Допомога при діареї

Перші основні дії при діареї мають бути спрямованими на проведення регідратаційної терапії, оскільки найбільшою небезпекою для людини при діареї є зневоднення організму. Медична допомога при діареї при можливості повинна включати застосування розчинів сольових регідратантів, що переважно є готовими збалансованими сумішами хлоридів натрію, хлоридів калію, цитратів натрію і глюкози. У разі відсутності лікарських препаратів з даної групи потрібно забезпечити хоча б достатню кількість рідини (негазовані мінеральні води, соки, морси тощо). При цьому надання допомоги при діареї головним завданням є не лікування самої діареї, як такої, оскільки вона є лише симптомом патологічних станів, а з’ясування факторів, що стали її причиною.

Прийом ентеросорбентів при проносі є етіотропним методом лікування при секреторних діареях. Обов’язковою умовою є дотримання необхідної дієти незалежно від виду діареї. Хворим забороняється вживати жирну їжу, каву та молоко, рекомендується вживати відварений рис, банани, яблучне пюре, пшеничні сухарики.

Залишити відповідь