Вакцинація дітей – що потрібно знати?

Вакцинація дітей вважається важливим елементом охорони здоров’я та профілактики захворювань, особливо для тих, хто не має імунітету до хвороб, таких як кір, краснуха, паротит, поліомієліт, гепатит В, дифтерія, правець, і гемофільна інфекція. Вакцини містять невеликі кількості антигенів – речовин, які стимулюють імунну систему дитини, щоб вона розпізнавала і боротьбу з інфекціями, які можуть спричинити хворобу.

Щеплення є одним з найефективніших методів захисту дітей від серйозних інфекційних хвороб, які можуть призвести до ускладнень, інвалідності та навіть смерті. Нерідко відсутність щеплень може призвести до серйозних наслідків для здоров’я дитини та оточуючих людей. Пропонуємо вам дізнатись більше про вакцинацію дітей у приватній клініці https://babyokpediatria.com.ua/vaktsynatsiya/.

Як щеплення впливають на імунітет дитини?

Щеплення допомагають створити імунітет до певної інфекції шляхом стимулювання вироблення антитіл і клітинної імунної відповіді в організмі. Після вакцинації імунна система дитини розпізнає антигени вакцини та починає виробляти специфічні антитіла та клітинні відповіді, що допомагає збільшити рівень імунної відповіді на даний патоген. Це може зайняти певний час, проте коли імунна система навчиться розпізнавати патоген, вона буде готова боротися з ним у разі контакту. Кожна ліцензована вакцина проходить кілька етапів клінічних випробувань, перш ніж отримати дозвіл на використання, та після цього постійно перевіряється. У більшості випадків після вакцинації можуть виникати лише незначні та тимчасові реакції, наприклад, біль у місці введення вакцини або легке підвищення температури тіла. Серйозні побічні ефекти є дуже рідкісними, але вони ретельно відстежуються та розслідуються. Зробити щеплення дитині ви можете у будь-якій державній або приватній клініці, такій як https://babyokpediatria.com.ua/.

Щеплення і імунітет
Вплив щеплень на імунітет дитини

Кожна ліцензована вакцина проходить кілька етапів клінічних випробувань, перш ніж отримати дозвіл на використання, та після цього постійно перевіряється. У більшості випадків після вакцинації можуть виникати лише незначні та тимчасові реакції, наприклад, біль у місці введення вакцини або легке підвищення температури тіла. Що стосується серйозних побічних ефектів, то вони зустрічаються дуже і дуже рідко і одразу ж ретельно відстежуються і розслідуються.

Чи можна робити одночасно кілька щеплень?

Згідно з науковими даними, робити одночасно кілька щеплень можна, в тому випадку, якщо вакцини не суперечать одна одній та не мають протипоказань для спільного введення. Проте, рішення про те, які саме вакцини можуть бути введені одночасно, повинен приймати лише лікар або інший медичний фахівець, оскільки це залежить від кожного конкретного випадку. Як правило, одночасне введення кількох вакцин не має несприятливих наслідків.

Щеплення є дуже важливими для захисту дитини від інфекційних хвороб, і одночасне проведення кількох щеплень може мати кілька переваг:

 • Економія часу.
 • Зниження дискомфорту для дитини.
 • Зниження ризику пропуску щеплень.

Від яких хвороб діти повинні отримати щеплення?

В Україні існує Національний календар щеплень, який розроблений МОЗ України та містить список вакцин, які рекомендується дітям отримати для захисту від заразних хвороб. Зазвичай вакцини надаються безкоштовно в рамках національної програми щеплень. Згідно з календарем щеплень, діти повинні отримати вакцини від таких захворювань як:

 • Туберкульоз – зазвичай вакцинацію від туберкульозу проводять у дітей у віці від 0 до 15 років.
 • Гепатит В – Вакцинація дітей від гепатиту B зазвичай проводиться в трьох дозах, щоб забезпечити повну імунізацію. Зазвичай першу дозу вакцини проводять у перші 12 годин життя дитини, другу – у віці 1 місяця, а третю – у віці 6 місяців. Але, якщо дитина не була вакцинована в перший рік життя, вакцинацію можна розпочати в будь-який час.
 • Кір – зазвичай проводиться у віці від 12 до 15 місяців, з повторним щепленням у віці від 4 до 6 років. Вакцина є досить ефективною, захищаючи від кору більш як 95% вакцинованих людей.
 • Епідемічний паротит (свинка) – зазвичай, вакцинацію від епідемічного паротиту рекомендують проводити у дітей у віці 12-15 місяців в рамках щеплень проти кору, краснухи та паротиту. Другу дозу вакцини зазвичай рекомендують проводити у віці 4-6 років, перед початком шкільної освіти.
 • Краснуха – рекомендують проводити у віці від 12 місяців до 6 років.
 • Дифтерія – згідно з національним календарем щеплень, дітям рекомендується проводити щеплення від дифтерії у віці 3, 4, 5 місяців та 6 років. Також щеплення від дифтерії виконують у певних ситуаціях, наприклад, під час ран, порізів або інших травм шкіри, а також перед поїздками до країн з високим ризиком зараження дифтерією.
 • Правець – рекомендується проводити щеплення від правця у віці 12-15 місяців та у 6 років. Для того, щоб захист був максимальним, необхідно провести дві дози вакцини від правця.
 • Кашлюк – проводиться у складі щеплень проти дифтерії, правцю та кашлюку (ДПК). Згідно з Національним календарем щеплень, першу дозу ДПК вводять дітям у віці 2 місяців, другу дозу – у 4 місяці, третю дозу – у 6 місяців, четверту дозу – у віці 18 місяців, а п’яту дозу – у віці 6 років.
 • Поліомієліт – згідно з Національним календарем щеплень, першу дозу вакцини вводять дітям у віці 2 місяців, другу дозу – у 4 місяці, третю дозу – у 6 місяців, четверту дозу – у віці 18 місяців, а п’яту дозу – у віці 6 років.
 • Хіб-інфекції – є обов’язковою для дітей, які вступають до дитячих закладів, та проводиться у віці від 1 року.

Одним з основних протипоказань до вакцинації є розвиток анафілактичної реакції на попередню дозу конкретної вакцини або на будь-який з її компонентів. Якщо ви або ваша дитина колись мали важку алергічну реакцію, то варто зазначити це в інформованій згоді та розповісти про неї лікарю перед проведенням вакцинації. Лікар здійснить оцінку ризику та вирішить, чи може бути проведена вакцинація. Якісно вакцинувати свою дитину ви можете в клініці BabyOk https://babyokpediatria.com.ua/vaktsynatsiya/.