Зубні імплантати: переваги та ризики

Завжди хочеться повернути втрачений зуб, який не тільки б виглядав природно, але й мав би такі ж функціональні властивості.

Зубні імпланти відновлюють комфортну усмішку і повну функціональність ротової порожнини. Проте має імплантація зубів плюси і мінуси.

Коли потрібна імплантація зубів

Відсутність одного чи декількох зубів може додати проблем зі здоров’ям. Й атрофія маси щелепної кістки — одна з них. Кістка починає руйнуватися через недостатнє навантаження під час жування, також пришвидшується зношування решти зубів.

Серед показів до імплантації зубів:

 • втрата одного чи кількох зубів або повна їхня відсутність. Імплантація відновлює естетику зубного ряду і функції ротової порожнини;
 • серйозне пошкодження зуба. Імплантація — хороший варіант заміни травмованих чи каріозних зубів без обточування сусідніх зубів;
 • проблеми з використанням традиційного знімного протеза. Такі протези можуть бути нестійкими або викликати дискомфорт чи алергію. Тоді імплантація зубів стане  альтернативою;
 • профілактика зменшення кісткової маси щелепи і зміщення зубів. Тривала відсутність зубів поступово атрофує кісткову масу щелепи. Імплантація і протезування відновлює її та підтримує ясна і здорові зуби.

Що таке імплантація зубів

Імплантація зубів — це вживлення у щелепну кістку маленького металевого стержня, зазвичай з титану, який замінює корінь зуба. Це міцна та найдовговічніша основа для протезування,  адже кістка росте навколо штифта і надійно його закріплює.

Імпланти виглядають і відчуваються як власні зуби: з ними комфортно говорити, їсти й усміхатися. За належного догляду, зубні імплантати зберігають свою функцію протягом усього життя.

Проте, як і будь-яка хірургічна операція, включає імплантація зубів недоліки і певні ризики:

 • пацієнти повинні мати здорові ясна і достатню кількість щелепної кістки, щоб утримувати імплант;
 • для низки захворювань, як цукровий діабет, хвороби органів кровотворення, імплантація зубів протипоказана.
 • у рідкісних випадках тіло може відторгнути імплант через алергію на матеріали або інфекцію (однак титанові імпланти біологічно інертні й безпечні).
 • можлива післяопераційна інфекція, викликана бактеріями, які потрапляють у місце розрізу. Її можуть спровокувати хворі ясна або погана гігієна зубів;
 • період загоєння триває протягом декількох місяців.
Зубні імплантанти
Імплантація зубів

Види протезування на імплантах

Залежно від кількості втрачених зубів і стану щелепної кістки, на штифт встановлюють коронки, мости або знімні зубні протези на імплантах. Вони однаково стійкі й функціональні.  Як вибрати імплант, що підійде найкраще?

Одиночна коронка з опорою на імплант

Використовується для заміни одного чи декількох втрачених зубів, які розташовані не поруч, та не потребує обточування сусідніх здорових зубів. Одиночна коронка з опорою на імплант — це “ковпачок”, який повторює природну форму і колір зуба. Її використовують, коли власний зуб не може підтримувати зубну коронку через серйозне пошкодження або гниття.

Мостоподібний протез з опорою на імплантат

Складається з двох чи більше опорних зубних імплантів з одним або кількома штучним зубами між ними. Такий протез використовують, щоб замінити відразу декілька пошкоджених чи втрачених сусідніх зубів замість того, щоб протезувати кожен із них окремо. Імпланти у кістці щелепи стають опорою для протеза, що утримує його на місці. Для встановлення опор не потрібно обточувати здорові зуби порівняно з традиційними мостоподібними протезами.

Пластинкові знімні протези з опорою і фіксацією на імплантах

Використовуються для відновлення верхнього або нижнього зубного ряду, коли велика кількість власних зубів відсутня або дуже пошкоджена карієсом. Встановлення протеза потребує вживлення принаймні чотирьох зубних імплантатів. Пластинкові знімні протези складаються з металевої основи, яка з’єднується з імплантами у щелепній кістці спеціальними кріпленнями чи замками. Їх рекомендують пацієнтам із суттєвою втратою кісткової маси, коли потрібно заповнити втрачений кістковий простір.

знімне протезування зубів
Знімне протезування на імплантах

Переваги знімного протезування на імплантах

Знімне протезування на імплантах стає дедалі популярнішим вибором порівняно з традиційними знімними протезами:

 • воно має покращену функціональність: надійно кріпиться, але й додає гнучкості. Такі протези можна знімати для ретельнішого очищення та догляду, який займає менше часу;
 • дозволяє регулювати ступінь комфортної фіксації за допомогою спеціальних механізмів кріплення, що з’єднують протез та імпланти.

Завдяки високій точності та якості процедури імплантації, а також природному вигляду й функціональності протезів на імплантах все більше людей обирає цей варіант відновлення зубів.