Ерозія шийки матки

Під ерозією шийки матки, як правило, розуміють псевдоерозію – зміна структури покриває шийку слизової. При цьому на вагінальній частині шийки з’являються ділянки, які мікроскопічно відповідають епітелію шийного каналу.

Справжня ерозія шийки зустрічається набагато рідше. По суті, вона є дефектом епітелію – ранка на слизовій.

Причини появи ерозії шийки матки

Справжня ерозія шийки матки з’являється при її механічному пошкодженні, а також при зміні кровопостачання слизової. Це можливо при грубому статевому контакті (особливо з використанням різних допоміжних предметів), грубої мастурбації, медичних маніпуляціях, коли потрібно зафіксувати шийку матки (діагностичні та лікувальні вискоблювання, зондування, медичний аборт), хронічних кольпітах і цервіцітах.

Псевдоерозія або ектопія може мати безліч можливих причин розвитку. Зазвичай її появу пов’язують з інфекційно-запальними захворюваннями (особливо, що мають хронічний тривалий перебіг), вірусною інфекцією (папіломавірус, герпесвірус), змінами гормонального фону (в тому числі, під час вагітності і після пологів), медичними абортами і лікувально-діагностичними маніпуляціями.

Ерозія шийки матки – можливі симптоми

У переважній більшості випадків описується патологічний стан клінічно ніяк не проявляється.

Іноді можливе збільшення кількості виділень, поява слідів крові в виділеннях зі статевих шляхів.

Для своєчасного виявлення цього захворювання необхідний регулярний (не рідше двох разів на рік) огляд лікаря-гінеколога. При цьому крім звичайного огляду з обов’язковим взяттям мазків, лікар може провести ті чи інші спроби – в залежності від клінічної картини. В умовах поліклініки найчастіше використовується проба Шиллера – обробка шийки матки розчином Люголя з подальшим оглядом.

Більш точним методом, що дозволяє виявити дану патологію на ранніх стадіях, є кольпоцервікоскопія – огляд слизової за допомогою спеціального апарату (під збільшенням).

Основні методи лікування ерозії шийки матки

Справжня ерозія шийки матки – пошкодження слизової – спеціального лікування зазвичай не вимагає. Якщо вона з’являється на тлі запального захворювання, то основні лікувальні заходи повинні бути спрямовані на його ліквідацію. Як правило, справжня ерозія шийки матки заживає самостійно протягом тижня.

Більш складне питання є лікування даної хвороби, що є проявом «зміщення» епітелію.

Лікування ерозії шийки матки
Лікування ерозії шийки матки може відбуватись як традиційними, так і нетрадиційними методами

На сьогоднішній день основним методом боротьби з помилковою ерозією шийки матки є деструкція – руйнування – зміненого епітелію за допомогою фізичного або хімічного впливу. При цьому на місці помилкової ерозії виникає справжня, яка заживає за 5-7 днів. Всі ці методи об’єднується загальною назвою припікання ерозії шийки матки. Сюди відносяться діатермокоагуляція, кріодеструкція, вплив хімічними речовинами.

Важливо, що при припікання ерозії здійснюється тільки прицільне вплив на зону ураження. Здорові тканини при цьому не страждають.

Обов’язковим елементом лікування описуваної хвороби має також бути виявлення комплексу можливих причин і їх усунення. Залежно від конкретної ситуації, використовують гормональну терапію, фізіотерапевтичні процедури, протизапальне лікування.

Народні методи лікування даного захворювання також припускають вплив на змінену тканину руйнують її речовинами (сік чистотілу, різні масла і так далі). Однак при цьому травмується і здорова слизова, що призводить до різних неприємних наслідків, самим «приємним» з яких може бути стійка молочниця.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування ерозії шийки матки, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь