Дисплазія шийки матки – причини, діагностика, методи лікування

Під дисплазією шийки матки мається на увазі зміна мікроскопічної структури слизової оболонки, що покриває її (епітелія), яка відноситься до передракових станів.

Можливі причини дисплазії шийки матки

Основним фактором ризику появи цього стану вважається папіломавірусна інфекція, що виявляється більш ніж у 90% жінок, які мають структурні зміни епітелію шийки матки.

Додатковими факторами, що провокують появу дисплазії, є: порушення гормонального фону, ранній початок інтимного життя, куріння, велика кількість статевих партнерів; вагітність, а також пологи у віці до 18 років і наявність деяких інфекцій, що передаються статевим шляхом (наприклад, генітальний герпес, цитомегаловірусна інфекція, кандидоз, гарднереллез, хламідіоз, мікоплазмоз).

Є припущення, що у патологічному процесі також беруть участь певні компоненти смегми (мазеподібної речовини, що виробляється шкіряним покривом крайньої плоті статевого члена). Також деяку роль можуть зіграти спадкові фактори, кількість пологів та абортів.

Основні симптоми та діагностування дисплазії шийки матки

У жінок за будь-якого ступеня цього стану немає суб’єктивних відчуттів.

Дане захворювання виявляється при гінекологічному огляді та підтверджується за результатами мазка на цитологію. Деякі форми дисплазії видно неозброєним оком при гінекологічному огляді, для виявлення інших потрібне проведення специфічних проб та/або кольпоскопії.

Дисплазія шийки матки
Діагностика дисплазії шийки матки

За результатами мазка на цитологію дисплазія шийки матки діагностується при 2-4 типах мазка.

У ряді випадків для остаточного встановлення діагнозу необхідне проведення процедури вишкрібання шийного каналу або прицільна біопсія (беруть шматочок тканини шийки матки і далі проводять її мікроскопічне дослідження).

Лікування дисплазії шийки матки

Лікування даного захворювання полягає у видаленні зміненої тканини та лікуванні супутніх патологічних станів (наприклад, папіломавірусна інфекція, супутні інфекційно-запальні процеси, зміни гормонального фону). При необхідності проводиться також імунотерапія та відновлення у піхві нормальної мікрофлори.

З метою видалення змінених тканин застосовується кріодеструкція (дія наднизьких температур), діатермокоагуляція (дія високочастотним струмом, тобто «припікання») та лазеротерапія.

Якщо зазначені заходи виявляються неефективними чи з низки причин застосувати їх не можна, то використовуються як традиційні хірургічні методики, так і вплив ультразвуковим скальпелем, лазером тощо для висічення уражених дисплазією тканин.

Перед проведенням будь-яких впливів на змінені тканини обов’язково потрібне проведення повного обстеження жінки та обов’язкове лікування станів, що супроводжують захворювання.

У разі легкого ступеня цього захворювання можлива деяка видозміна лікування. При постійному ретельному спостереженні та проведенні лікування станів, що супроводжують захворювання, є можливість відстрочення видалення тканин, уражених диспазією.

Необхідно пам’ятати, що стан дисплазії шийки матки за відсутності її лікування близько 50% випадків перетворюється на злоякісний процес.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування дисплазії шийки матки, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби чи підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь