Халязіон

Халязіон – це запалення мейболіевої залози і віка, що проявляється появою хворобливого ущільнення.

Причини виникнення халязіона

Мейболієїві залози знаходяться в товщі віка. Ними виробляється специфічний секрет, що входить до складу захисної слізної плівки очного яблука. При запаленні повік, простудних захворюваннях, а також при механічних травмах і т.д. виводить проток залози може закупорюватися, що викликає застій секрету і розвиток запального процесу. Завдяки захисній реакції оточуючих тканин, навколо вогнища запалення утворюється капсула. Так виникає халязіон.

Також причиною «закупорки» сального протоки може бути недотримання особистої гігієни, наприклад, часте протирання очей (тим більше немитими руками), неакуратне використання контактних лінз і інші приводи попадання в очі інфекції і бруду.

Досить часто відзначається розвиток халязіона з ячменю через періодично виникають рецидивів або при відсутності необхідного лікування.

Також можна відзначити, що є ряд факторів, які можуть привести до розвитку халязіона, але при цьому сама людина вплинути на них не може. Будь-яке стан організму, яке провокує посилене саловиділення є потенційною причиною халязіона. Це, наприклад, жирна «від природи» шкіра, гормональні зрушення (при цукровому діабеті і з інших причин) і т.д.

Основні симптоми і діагностування халязіона

Халязіон виглядає як хворобливе округле ущільнення в товщі віка, рухливе під шкірою. Він повільно збільшується в розмірах, досягаючи 5-6 міліметрів.

Іноді халязіон розсмоктується сам по собі. Він може також проривати в сторону слизової віка з виділенням білого або жовтуватого речовини. При приєднанні вторинної інфекції халязіон може запалюватися. Це виражається різким болем, почервонінням повіки і підвищенням місцевої температури (уражене повіку гаряче на дотик). Іноді може спостерігатися загальна температурна реакція.

З огляду на зовнішню схожість з халязіоном деяких інших захворювань очей, остаточний діагноз може поставити тільки лікар-офтальмолог.

Лікування халязіона

При неускладненому Халязіон невеликих розмірів можливо самостійне лікування. Воно полягає в теплих компреси (волога тканина) на уражене око, які накладають до 4 разів на день по 15 хвилин. Після зняття компресу халязіон акуратно масажують кілька хвилин.

Якщо не допомагає домашнє лікування, халязіон обколюють спеціальними препаратами. Зазвичай вистачає 1-2 процедур (з інтервалом в півтори-два тижні).

У разі, коли консервативне лікування халязіона неефективно, проводять його хірургічне видалення. Надріз робиться з внутрішньої сторони повіки і не залишає косметичного дефекту.

Запалений халязіон лікують з використанням антибіотиків у вигляді очної мазі або крапель для очей. Вибір конкретного препарату і режиму його дозування залишається за лікарем.

Народна медицина радить різні способи «вигрівання» халязіона. Деякі з них (компрес з свіжозвареного картоплі, вареного яйця і т.п.) можуть бути досить небезпечні. Перед тим, як пробувати ефективність цих методів на собі, настійно рекомендується консультація лікаря-окуліста.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування халязіона, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь