Резус-конфлікт – коли розвивається та чим небезпечний?

Резус-конфліктом називається імунологічна реакція, що виникає у відповідь на повторне потрапляння в кровотік людини з негативним резус-фактором резус-позитивної крові.

Резус-конфлікт може спостерігатися при переливанні невідповідної крові або еритроцитарної маси, але найчастіше зустрічається під час вагітності у резус-негативних жінок. Ряд джерел також повідомляє про можливість резус-імунізації (первинне потрапляння в організм антигену та вироблення антитіл на нього) у Rh-негативних споживачів ін’єкційних наркотиків (при спільному користуванні однією голкою). У резус-позитивних людей резус-конфлікт не може розвинутися.

Що таке резус-фактор?

Резус-фактор (Rh) – це специфічний білок, який знаходиться на поверхні еритроцитів у 2/3-3/4 людей. Фізіологічна роль його на сьогоднішній день залишається незрозумілою.

За властивостями білок Rh є повноцінним антигеном. Це означає, що його повторне потрапляння в організм здатне викликати захисну імунологічну реакцію, за механізмами розвитку подібну до алергічної.

Чому розвивається резус-конфлікт під час вагітності?

Резус-конфлікт може з’явитися тільки в тому випадку, якщо резус-негативна жінка вагітна резус-позитивною дитиною.

У нормі кров матері та плоду практично не поєднується. Тим не менш, незначна кількість еритроцитів плоду може проникати у материнську кров практично на будь-якому терміні вагітності. Щоправда, кількість її при цьому така незначна, що каскад імунних реакцій не запускається.

При фізіологічному протіканні вагітності ризик потрапляння в кров матері еритроцитів плода становить від 5% до 30%, зростаючи відповідно до терміну вагітності.

Значно підвищується ризик розвитку імунної відповіді при загрозі переривання вагітності, штучному перериванні під час пологів, при будь-яких інвазивних маніпуляціях (амніоцентез, кордоцентез та інші), позаматковій вагітності. Як наслідок, наступна вагітність протікатиме з резус-конфліктом.

При першому потраплянні в організм жінки резус-фактора утворюються імуноглобуліни класу М, які є безпечними для подальшого перебігу вагітності, оскільки нездатні проходити через плаценту. Друга та наступні вагітності резус-позитивною дитиною протікають із загрозою переривання, ступінь якої збільшується відповідно до кількості вагітностей. Резус-конфлікт при першій вагітності практично ніколи не розвивається.

Наслідки резус-конфлікту

У випадку, коли резус-конфлікт викликаний переливанням несумісних за Rh-фактором препаратів крові, небезпека становить лише повторне вливання великої кількості Rh-позитивних еритроцитів. При цьому організм починає атакувати їх антитілами, спричиняючи руйнування мембрани еритроциту. Так розвивається гемолітична анемія, яка може мати різні наслідки. Якщо жінка, в кровотік якої потрапила резус-позитивна кров, завагітніє, вагітність протікатиме з резус-конфліктом. Розвиток резус-конфлікту у вагітної небезпечний лише плоду.

З кожною повторною вагітністю в організмі жінки накопичується все більше антитіл, які сприймають резус-позитивний плід як чужорідний для жінки об’єкт. Внаслідок резус-конфлікту виникає загроза переривання вагітності, мимовільні викидні. У новонароджених з резус-конфліктом розвивається гемолітична хвороба того чи іншого ступеня тяжкості, що зовні проявляється жовтяницею. Важливо, що цей стан може виникати у внутрішньоутробного плоду. При цьому у дитини наростає рівень білірубіну, який має токсичну дію і потенційно здатний вражати головний мозок дитини.

Протікання вагітності при резус-конфлікті

Усі резус-негативні жінки, вагітні від резус-позитивних чоловіків, повинні перебувати під постійним наглядом гінеколога. З певною періодичністю проводяться аналізи крові вагітної на титр резус-антитіл. При їх зростанні до критичного рівня (визначається кожної лабораторії окремо) проводиться дослідження навколоплідних вод, визначення тяжкості стану плода, аналіз пуповинної крові.

Протікання вагітності під час резус-конфлітку
Резус-конфлікт під час вагітності

Першовагітним Rh-негативним жінкам з відсутністю резус-антитіл двічі під час вагітності (на 28 та 34 тижнях), а також у перші три доби після пологів (якщо дитина резус-позитивна) рекомендується введення антирезусного імуноглобуліну. Його використання в інші терміни вагітності проводять за необхідності проведення інвазивних процедур, травми живота тощо. Введення антирезусного імуноглобуліну також рекомендується при аборті (мимовільному або штучному), позаматковій вагітності для запобігання резус-конфлікту в майбутньому.

Резус-конфлікт під час вагітності є серйозною проблемою, яка може мати значні наслідки для ненародженої дитини. Справоведливим є той факт, що забезпечення належного нагляду та лікування може допомогти уникнути або зменшити ризики і ускладнення, пов’язані з резус-конфліктом.

Діагностика резус-конфлікту і регулярний медичний моніторинг вагітної жінки, особливо тих, які мають Rh-негативну кров, є ключовими. Застосування імуноглобуліну Резус після контакту з кров’ю плоду є ефективним заходом для запобігання утворенню антитіл і зменшення ризику резус-конфлікту у майбутніх вагітностях.

Залишити відповідь