Анальна тріщина

Анальна тріщина є захворювання товстої кишки, яке проявляється дефектом слизової оболонки її кінцевої ділянки – анального каналу. У деяких випадках дефект може зачіпати і шкірні покриви біля ануса (анальний отвір).

Можливі причини виникнення анальної тріщини

До появи анальної тріщини можуть привертати практично будь-які хронічні захворювання товстої кишки або верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Ці чинники змінюють структуру слизової оболонки, роблячи її більш сприйнятливою до травм.

Безпосередньою причиною травмування слизової прямої кишки в більшості випадків стають тверді калові маси, що утворюються внаслідок запорів або зневоднення організму.

Крім того, тріщина слизової оболонки може бути наслідком анального статевого контакту, введення в задній прохід твердих предметів, необережних медичних маніпуляцій.

Причини анальних тріщин
Анальний секс або введення в задній прохід твердих предметів – причини анальних тріщин

Основні симптоми анальної тріщини

Якщо з’являється анальна тріщина, симптоми її досить характерні. Анус спазмується, викликаючи певний дискомфорт. При дефекації або відразу після неї в задньому проході виникає досить різкий біль, а на калових масах в більшості випадків видно кров.

Важливо, що кровотеча з заднього проходу можливо не тільки через анальної тріщини. Воно може також бути ознакою геморою, виразкового коліту, інфекційних захворювань, онкологічної патології. Таким чином, кров в калових масах повинна бути приводом для якнайшвидшого звернення до лікаря.

Симптоми анальної тріщини в певній мірі перешкоджають її швидкому загоєнню. Так, зокрема, рефлекторний спазм анального отвору призводить до зменшення кровопостачання слизової оболонки, що уповільнює процеси відновлення тканин. Біль при дефекації призводить до свідомого або несвідомого затримування акту дефекації, що, в свою чергу, веде до формування більш щільних калових мас, які поглиблюють дефект слизової прямої кишки.

Основні методи лікування анальної тріщини (гострої і хронічної)

Лікування анальної тріщини зазвичай залежить від давності її існування, а також від наявності супутніх захворювань.

Як правило, лікування починають з консервативних заходів. Хворому коректують режим харчування, особистої гігієни, спосіб життя і фізичні навантаження. На цьому тлі призначаються ті чи інші медикаменти, які сприяють швидкому загоєнню слизової оболонки. Позитивний ефект від консервативних заходів відзначається більш ніж в 2/3 випадків.

Якщо виявлена ​​хронічна анальна тріщина, то, на жаль, операція є єдиним способом її лікування.

При тривалому існуванні анальна тріщина поглиблюється, її краю значно ущільнюються і самостійне загоєння стає практично неможливим. У подібній ситуації вдаються до хірургічної обробки країв тріщини. Дана маніпуляція може проводитися як амбулаторно, так і в умовах стаціонару.

Після висічення країв хронічна анальна тріщина стає подібна гострою. Тому подальше лікування включає в себе ті ж самі консервативні заходи, як і при гострій анальної тріщині.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування гострої або хронічної анальної тріщини, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь