Пошкодження колінного суглоба

Колінний суглоб є одним з найбільш навантажених і складних суглобів у людському організмі. Він відповідає за підтримку ваги тіла і рухи нижніх кінцівок. Незважаючи на його стійкість і міцність, колінний суглоб піддається різноманітним пошкодженням, що можуть суттєво обмежити фізичну активність та якість життя людини. У цій статті ми розглянемо найпоширеніші причини пошкодження колінного суглоба, їх симптоми та методи лікування.

Анатомія колінного суглоба

Колінний суглоб утворений виростками стегнової кістки, суглобовою поверхнею великої гомілкової кістки та надколінком. Суглобові поверхні великої гомілкової кістки є розділеними міжвиростковим піднесенням, до якого прикріплюються меніски та хрестоподібні зв’язки.

Внутрішньосуглобові анатомічні структури колінного суглоба представлені менісками, жировим тілом та хрестоподібними зв’язками. Меніски складаються з волокнистого хряща. Колінний суглоб має два меніски. Медіальний меніск має напівмісячну форму, а латеральний – майже кільцеподібну і є ширшим за попередній. Зовнішній край медіального меніска є зрощеним із капсулою суглоба. Викликана цим мала рухливість даного меніска обумовлює високу частоту травм та розривів. Латеральний меніск відокремлений від суглобової капсули сухожиллями підколінного м’яза, що забезпечує йому більшу рухливість, оберігаючи тим самим від травм.

Зв’язковий апарат суглоба утворений бічними та хрестоподібними зв’язками. Хрестоподібні зв’язки розташовуються у порожнині суглоба. Задня хрестоподібна зв’язка проходить від передньої верхньої частини на бічній стегнової кістки, перетинаючи колінний суглоб і прикріплюючись до задньої ямки на великій гомілковій кістці. Дана зв’язка також стабілізує суглоб, утримуючи гомілку від зміщення назад. Крім даних зв’язок колінний суглоб оточений капсульним та зв’язковим апаратом, який забезпечує стабільність рухів у суглобі.

Передня хрестоподібна зв’язка проходить від задньо-верхньої частини з внутрішньої поверхні зовнішнього виростка стегнової кістки, перетинаючи порожнину суглоба, і кріпиться до передньої частини великогомілкової кістки всередині порожнини суглоба. Ця зв’язка стабілізує і зміцнює колінний суглоб і не дозволяючи гомілки зайво зміщуватися вперед, також вона утримує виросток великогомілкової кістки.

Жирове тіло розташовується між фіброзною капсулою, зв’язками надколінка та синовіальною оболонкою. Воно є амортизатором, що переносить напругу від синовіальної оболонки під час руху в суглобі.

Лікування травми колінного суглоба
Лікування пошкоджень колінного суглоба

Причини пошкодження колінного суглоба

Колінний суглоб часто схильний до пошкоджень, як кісткових структур, так і свого капсульно-зв’язувального апарату. Також цей суглоб є найпоширенішим місцем спортивних травм.

Причинами пошкодження колінного суглоба можуть бути:

  • сильні прямі удари по суглобу;
  • падіння на колінний суглоб;
  • надмірне навантаження;
  • різкі поворот стопи та гомілки;
  • падіння з висоти на випрямлену ногу;
  • швидкий поворот тулуба при фіксованій стопі, що залишається.

Одним з найбільш важких пошкоджень в області колінного суглоба є перелом суглобових поверхонь, що утворюють його кісток – стегнової та великої гомілкової. Внаслідок такого пошкодження виникають нерівності на поверхні хрящової тканини, які можна усунути лише шляхом хірургічного лікування. Проте переломи у області колінного суглоба виникають вкрай рідко.

Розрив капсули чи зв’язок даного суглоба зустрічаються у клінічній практиці досить часто. Прийнято розрізняти повні та часткові розриви зв’язкового апарату. Вони зазвичай відбуваються під час рухів, що перевищують фізіологічні межі суглоба. Колатеральні зв’язки розриваються при надмірному приведенні чи відведенні гомілки. Передня хрестоподібна зв’язка може пошкоджуватися при дії сили, прикладеної на задню поверхню напівзігнутої гомілки, а задня хрестоподібна зв’язка ушкоджується при різкому розгинанні або сильному ударі по суглобу. Зв’язки часто ушкоджуються в місцях їхнього прикріплення до кісток.

Також нерідко трапляються вивих гомілки та вивих колінної чашки. При вивиху надколінка останній зазвичай зміщується в положенні напівзігнутої ноги при поворотах стегна досередини. Вивих гомілки є дуже тяжкою травмою. Найчастіше гомілка зміщується до заду і назовні.

Допомога при травмах колінного суглоба

Як правило, постраждалі з пошкодженнями колінного суглоба скаржаться на больовий синдром, при серйозних травмах і переломах – не можуть самостійно розігнути в колінному суглобі ногу, але при сторонній допомозі ця дія виходить легко. У разі розходження уламків надколінка можна за допомогою пальпації визначити заходження між ними.

Перша допомога при травмах коліна включає в першу чергу знерухомлення суглоба в його фізіологічному положенні повного розгинання за допомогою стандартної шини або при використанні підручних засобів з метою створення шини для транспортної мобілізації.

На відміну від інших ушкоджень суглоба, після його повного знерухомлення, постраждала людина може приступати на пошкоджену ногу. Також на ділянку коліна рекомендується докласти холод.

При відкритих ушкодженнях та травмах колінного суглоба на рану слід накладати стерильну пов’язку та доставити потерпілого до медичного стаціонару.

 

Залишити відповідь