Алкоголізм – все, що потрібно знати про алкогольну залежність

Залежність від алкоголю – підступна хвороба, тому що важко чітко визначити, з якого боку можна говорити про залежність. Всупереч поширеній думці, залежний від алкоголю – це не тільки п’яниця, якого найчастіше можна зустріти в сусідському магазині. Борються з цією хворобою і забезпечені люди, про яких на перший погляд не можна сказати, що вони мають проблеми з алкоголем. З наведеної нижче статті ви дізнаєтеся, що таке алкогольна залежність, які бувають фази хвороби, як її розпізнати і куди звернутися за допомогою.

Алкоголізм – пристрасть до алкоголю

Залежність від будь-якої речовини визначається як психічний стан, що виникає в результаті взаємодії між організмом людини та речовиною, що викликає залежність. Він характеризується зміною поведінки та відчуттям потреби вживати залежну речовину на постійній або періодичній основі. Ця потреба виникає через бажання відчути психологічний вплив наркотику, що викликає залежність, або через бажання уникнути симптомів відміни. Залежність може бути фізичною (коли організм вимагає наркотику, що викликає звикання), психологічною (коли людина відчуває потребу прийняти наркотик будь-якою ціною), а також соціальною (пов’язана із вживанням наркотику певною групою людей). Корисну інформацію стосовно лікування алкоголізму ви знайдете на https://sana-info.dp.ua/lechenie_alcogolizma.php.

Таким чином, алкогольна залежність є способом споживання алкоголю, що виходить за рамки традиційного, звичного споживання, прийнятого в суспільстві. Алкоголізм характеризується втратою контролю над кількістю випитого. Це захворювання розвивається дуже повільно, і як наслідок може призвести до багатьох інших соматичних і психічних захворювань і навіть до смерті.

Розвиток алкогольної залежності
Відмова від алкоголю

Які бувають стадії алкоголізму?

Алкоголізм поділяють на чотири стадії. Перша — це початкова фаза алкоголізму (передалкогольна). Саме тоді виникає психологічна залежність від алкоголю. Пацієнт п’є, щоб підтримувати організм у рівновазі. Як правило, він контролює кількість випитого, не п’яніє. З іншого боку, в цей період підвищується толерантність організму до алкоголю.

Наступна фаза – фаза попередження. Потім з’являються перші провали в пам’яті, викликані кількістю випитого алкоголю. Хворий все більше зосереджується на алкоголі і починає вживати його на самоті. З одного боку, він уникає розмов про випивку, з іншого – організовує випадки для розпивання алкоголю, після чого часто відчуває провину за своє зловживання, а також відчуває симптоми алкоголізму напередодні.

Третя фаза – критична (гостра) фаза алкоголізму. У цей час у пацієнта з’являється алкогольна тяга, він втрачає контроль над кількістю випитого, що означає, що він починає нехтувати сім’єю, роботою чи іншими повсякденними обов’язками. Його мета – накопичувати алкоголь, і цьому пацієнт підпорядковує все своє життя. Відчуває потребу постійно поповнювати рівень алкоголю в організмі, а на спроби розмови реагує агресією, виправдовується або звинувачує оточення у своїй проблемі. Під час цієї фази також може спостерігатися зниження статевого потягу.

Останньою стадією алкоголізму є хронічна фаза. Потім пацієнт впадає в послідовність вживання алкоголю, тобто періоди вживання алкоголю тривалістю кілька днів. Він втрачає толерантність до алкоголю, у нього можуть виникати судоми, психози або розлади пам’яті. Саме на цьому етапі алкоголік витісняється на узбіччя суспільства.

Як лікувати алкоголізм?

Основним методом лікування алкоголізму є психотерапія залежності. Метою цього виду терапії є підтримання пацієнтом постійної абстиненції, покращення його психічного та фізичного здоров’я, а також набуття навичок, необхідних для вирішення повсякденних емоційних та соціальних проблем. Терапевтичне лікування має тривати від 18 до 24 місяців, причому перший етап терапії триває від 6 до 8 тижнів і має проходити в наркологічному центрі та денних центрах. Лікування також включає медичні засоби, що підтримують цю терапію та лікують симптоми алкогольної абстиненції.

Коли потрібно звернутися до лікаря при алкоголізмі?

Звертатися до лікаря варто щоразу, коли ви відчуваєте, що ваше життя зосереджене виключно на алкоголі. Часто буває так, що першими до психотерапевтів звертаються люди зі співзалежністю, тобто подружжя або інші родичі алкоголіків. Потім запитують, як допомогти алкоголіку. Єдиний вихід у цьому випадку – поговорити з хворим і спробувати переконати його відмовитися від алкоголю і почати терапевтичне лікування.