Як поновити менструальний цикл?

Під порушенням менструального циклу мають на увазі зміну ритму та характеру нормальних місячних, викликане фізіологічними чи патологічними факторами. Тут можна говорити як про розвиток будь-яких захворювань, так і про те, що потрібно переглянути конкретну дієту або програму тренувань. А може у вашому житті занадто багато стресових ситуацій чи організм просто втомився і вимагає відпочинку? Перед тим як відновити цикл, необхідно пройти ретельне обстеження, за результатами якого лікар призначить лікарську терапію.

Нормальний менструальний цикл

Менструальні дні – природний процес жіночої фізіології. При цьому протікають вони не завжди гладко і легко, як хотілося б.

Оптимальним для здорової, середньостатистичної жінки (16-50 років) вважається період, що триває від 21 до 35 днів і супроводжується регулярними кров’янистими виділеннями (перші 3-7 діб). Обчислювати його прийнято з першого дня появи кровотеч і до наступної менструації. Незважаючи на прийняту норму в 28 днів, у деяких жінок цей період буває дещо довшим або коротшим, коли може змінюватися його тривалість. Таке явище не завжди є наслідком будь-яких захворювань і при хорошому самопочутті не повинно викликати занепокоєння. При цьому проконсультувати з цього питання з гінекологом не буде зайвим. Він розповість, як відновити цикл місячних і що могло спровокувати такі порушення.

Тривалість міжменструального періоду багато в чому залежить від віку жінки, коли:

 • у підлітковому віці цей проміжок суттєвого довший і може досягати 45 днів;
 • у здорових жінок 25-35 років його тривалість коливається від 21 до 35 календарних днів;
 • у віці 40-42 років спостерігаються більш приватні та короткі кровотечі;
 • після 42-х і до 50 років цей період стає довшим і менш регулярним, аж до настання клімаксу.

Істотні відхилення від норми можуть бути викликані складними захворюваннями та усіма наслідками. Наприклад, серйозна крововтрата після несподіваної кровотечі, пухлинні патології статевих органів або потенційна безплідність. Щоб не допустити такого результату, потрібно дбайливо ставитись до свого здоров’я та вчасно відвідувати лікаря.

Причини збоїв циклу

Якщо з настанням вагітності і в період менопаузи місячні припиняються природним чином, то всі інші причини аменореї вважаються небажаними і негативно відбиваються на жіночому здоров’ї. Основні з них полягають у:

 • Підвищений рівень стресу. Сильні стресові ситуації та нервові перенапруги, які переслідують жінку тривалий час, відбиваються на всьому організмі. Не виняток і критичні дні. Раптові події, що травмують, надають високе навантаження на надниркові залози, що, у свою чергу, негативно відбивається на виробленні естрогенів. Таким чином, організм реагує на потрясіння, «перекриваючи» гормонами стресу статеві гормони.
 • Гормональний дисбаланс. Досить часто саме гормональний збій ускладнює питання як відновити менструальний цикл. Дисбаланс гормонів негативно позначається на овуляції. Подібні порушення можуть свідчити про полікістоз яєчників, який супроводжується: наявністю зайвої ваги, аномальним зростанням волосся на обличчі, проблемами з рівнем цукру, нерегулярними кровотечами, передчасною менопаузою.
 • Підвищені фізичні навантаження. Якщо помірна фізична активність позитивно впливає на сон, настрій та роботу серця, то надмірні навантаження не найкраще позначаються на функціонуванні щитовидної, надниркової та пітуїтарної залози. У жінок, які активно займаються спортом, готуються до марафонів або змагань, менструація може припинитися раптово. Це говорить про виснаження організму, коли життєві сили знижені та вимагають відновлення.
 • Розлади щитовидної залози, як головного регулюючого механізму ендокринної системи, що впливає на статеві гормони. Подібні проблеми здатні змінити рівень кортизолу та естрогенів, є причиною затримки менструації.
 • Надмірна втрата маси тіла, неправильне харчування. До гормональних збоїв часто призводять жорсткі, тривалі дієти, внаслідок яких знижується кількість жирової тканини та починає «прогресувати» гормон стресу. Організм думає про виживання, а чи не про розмноженні. Низькокалорійна їжа та обмеження жирів призводять до нестачі поживних речовин і, відповідно, нерегулярних кровотеч.

Збій менструального періоду може бути також викликаний: застосуванням гормональних контрацептивів, харчовою алергією, чутливістю до певних видів продуктів, зміною клімату, статевими інфекціями, спадковістю, індивідуальними особливостями жіночого організму, настанням клімаксу. Причиною нерегулярних місячних часто є різні захворювання та патології: ендометріоз, злоякісні та доброякісні пухлини яєчників, позаматкова вагітність тощо. Відновити цикл після стресу, як будь-яких інших проблем, можливо. Для цього необхідно звернутися до лікаря та здати всі потрібні аналізи.

Типи збоїв менструального циклу

Регулярні кровотечі свідчать про нормальне протікання овуляції. З-за стресів, недосипання, зниження імунітету, поганої екології, втрати ваги та інших причин часто виникають різні збої, які супроводжуються зміщенням періодичності менструації або її повним припиненням. Розрізняють кілька видів подібних порушень, серед яких особливе місце приділяється:

 • Аменорея – повна відсутність жіночих днів протягом тривалого періоду (від шести місяців). Аменорея буває хибною та істинною. У першому випадку відбуваються всі процеси, характерні для нормального циклу (набухання грудей, тяжкість унизу живота тощо). При цьому кров’яні виділення не з’являються. Істинна аменорея – патологічна відсутність місячних через генетичні порушення та збій роботи репродуктивних органів.
 • Олігоменорея – збільшення інтервалу між критичними днями (від 6 до 12 місяців). Основні причини полягають у: гормональних збоях, сильних стресах, надмірних фізичних навантаженнях, проблемах із яєчниками тощо.
 • Гіперменорея – рясні місячні, які супроводжуються сильною кровотечею. Часто така проблема викликана розвитком ендометріозу або міоми матки, порушеннями функціонування щитовидної залози, поганою згортанням крові, використанням внутрішньоматкових контрацептивів, жорсткими дієтами.
 • Гіпоменорея – убогі кров’янисті виділення.
 • Альгоменорея – болючим менструаціям, спровокованим анатомічними особливостями матки, розладами ендокринних функцій, розвитком запальних процесів у жіночих статевих органах.

Якщо нерегулярні місячні супроводжуються сильним болем унизу живота, нудотою, головним болем, запамороченням та іншими нездужаннями, можна судити про серйозні порушення в жіночому організмі. Щоб дізнатися, як нормалізувати менструальний цикл, необхідно звернутися до лікаря та пройти всі необхідні обстеження. Самостійне лікування може лише посилити ситуацію та спровокувати нові проблеми.

Діагностика порушень

Перед тим, як повернути менструальний цикл, слід з’ясувати, чому виникло те чи захворювання. Після збору анамнезу (повної інформації про захворювання) лікар-гінеколог призначає низку діагностичних процедур, що складаються з:

 • гінекологічного огляду із використанням дзеркал;
 • ультразвукового дослідження органів малого тазу;
 • лабораторних маніпуляцій: забору крові (загального, розгорнутого біохімічного, на глюкозу тощо), аналізу сечі, мазків з піхви, уретри та маткової шийки на флору та бакпосів;
 • рентгенографії черепа, що дозволяє досліджувати гіпоталамо-гіпофізарну область;
 • обстеження ендокринного характеру;
 • кольпоскопії, гістероскопії, роздільного діагностичного вишкрібання порожнини матки з метою уточнити стан ендометрію.

Для постановки точного діагнозу часто застосовують процедуру біопсії шийки матки. Також лікаря цікавлять питання, пов’язані з харчуванням пацієнтки, наявністю внутрішньоматкової спіралі, характером кровотеч, супутніми захворюваннями, що допоможе визначити справжню причину патології. На основі отриманих даних та результатів аналізів фахівець робить остаточні висновки та призначає препарати, що нормалізують менструальний цикл.

Медикаментозна корекція циклу

Процес лікування менструальних збоїв багато в чому залежатиме від причин виникнення, супутньої симптоматики, а також індивідуальних особливостей жіночого організму. Якщо проблема викликана фізіологічними факторами, достатньо переглянути режим відпочинку та харчування, виключити надмірні фізичні та психологічні навантаження. При виявленні інфекцій та запалень яєчників, допомагають антибактеріальні та гормональні препарати, призначається вітаміно- та фізіотерапія, а також, як доповнення – фітотерапія. Якщо причина збоїв полягає в ураженні шийки матки або наявності новоутворень, може знадобитися хірургічне втручання.

У будь-якому випадку, перед тим, як призначити препарати, що нормалізують цикл, буде потрібна ретельна діагностика менструальних порушень зі здачею різних аналізів.

Гомеопатичні препарати

Багатьох цікавить питання, як відновити цикл без гормонів? Відрегулювати менструальні дні та гормональний фон можна за допомогою гомеопатичних препаратів. Гомеопатія не лікує симптоматику, допомагає відновити життєві сили організму. Результат терапії вважається більш стійким, глибоким та ефективним, що не властиве гормональній терапії. Крім того, такі засоби впливають на всі органи, а процес лікування спрямований на весь організм. У пацієнток, які проходять курс терапії, з часом нормалізується гормональний фон, зміцнюється імунітет, знижується ризик безпліддя.

При лікуванні гомеопатією важливо дотримуватися деяких правил, а саме:

 • вживати півтора-два літри чистої води щодня;
 • на період терапії відмовитися від куріння та алкоголю, обмежити споживання кавових напоїв;
 • переглянути меню, де має бути якнайменше солоних, гострих та копчених страв, а також жирної їжі.

Приймати такі гомеопатичні препарати необхідно кілька місяців, які індивідуальний підбір і розрахунок потрібної дозування слід довірити спеціалісту. Правильний вибір позначиться на ефективності засобу, не викличе алергічної реакції та не спровокує побічної дії. Гомеопатію як безпечний метод вирішення гінекологічних проблем призначають і при вагітності.

Вітамінотерапія

Гормональний фон багато в чому залежить від балансу вітамінів та мінералів у жіночому організмі.

Вітаміни
Баланс вітамінів в жіночому організмі

Кожна фаза циклу характеризується виробленням різних гормонів й у нормального їх синтезу потрібні різні речовини. Саме тому вітаміни, що нормалізують цикл, підбираються в залежності від фази місячних. Це повноцінні вітамінні комплекси, представлені на сучасному ринку в широкому асортименті.

У першу фазу такі препарати стимулюють роботу естрогенів, контролюють зростання фолікулів та відповідають за формування домінантного фолікула. У другій фазі – забезпечують підтримку секреторного ендометрію та функцій жовтого тіла, підвищують чутливість рецепторів до прогестерону.

Як для першої, так і для другої фази потрібен вітамін Е та вітаміни групи В. Традиційними компонентами вітамінотерапії виступають: залізо та фолієва кислота. Саме для другої фази важливий цинк, магній і вітамін А і С. Добре, якщо у складі препарату міститься індол-3-карбінол, що нормалізує метаболізм естрогенів. Не менш важливим є аукубін, що дозволяє врегулювати цикл у другій його фазі.

Вітамінотерапія як коригує менструальні дні, а й поліпшує ПМС. Відповідає за це екстракт імбиру, що позбавляє спазмів гладкої мускулатури, а також зменшує больові відчуття при місячних.

Для досягнення результату приймати вітаміни рекомендується не менше трьох місяців, тому що тут важливий ефект накопичення. Такі препарати не надають побічних дій та практично не мають протипоказань.

Гормональні засоби

Гормони, що відновлюють цикл, використовуються в тому випадку, коли не спостерігається ефект після прийому вітамінів, гомеопатії та інших засобів. За допомогою гормональних препаратів із синтетичними аналогами прогестерону та естрогенів, коригують порушення гормонального фону та регулюють цикл. Варто врахувати, що такі засоби мають чимало протипоказань і можуть мати побічну дію. Саме тому приймати їх необхідно лише за призначенням лікаря, а також під його строгим контролем. Спроби самолікування у такому питанні просто неприпустимі.

Народні засоби для відновлення циклу

За відсутності серйозних патологій цілком можливо відновити цикл народними засобами. Народна медицина здавна славиться великим досвідом профілактики гінекологічних захворювань, зокрема, що стосуються жіночих днів. Різні лікарські трави, що нормалізують цикл, легше впливають на організм (якщо порівнювати з традиційними медикаментами). Їх можна використовувати тривалий час, та й ефект багатьох таких засобів є досить високим. Головне, правильно підібрати рослини, які нададуть потрібну допомогу і не спровокують серйозніших проблем.

Актуальними є народні засоби при гіпоменореї (рідкісні та мізерні менструальні виділення) та аменореї (повна відсутність критичних днів). Лікарські рослини сприяють обміну речовин, відновлюють імунітет, зміцнюють захисні властивості організму. Йдеться про звіробою, любистку, корені оману і т.д. Заварюють їх так: одна ложка їдальня з подрібненою сухою сировиною на склянку кип’яченої води. Настоюють відвар протягом години, потім відфільтровують і вживають по чверті склянки тричі на день за 20 хвилин до їди.

З давніх-давен при слабкій менструації або її відсутності використовувався цибульний відвар. Добре допомагає ромашковий чай або настойка з кореня полину. Зменшити хворобливі відчуття дозволяє куркуму. Викликають місячні за допомогою ванн для ніг з теплою водою. Роблять таку процедуру двічі на день по 10-15 хвилин. Для покращення ефекту у воду додається гірчиця, оцет чи морська сіль.

Зміна способу життя

Для того щоб місячні протікали легко, регулярно і безболісно, рекомендується стежити за своїм здоров’ям і вести правильний спосіб життя. Звичайно ж, відновити цикл допоможуть і пігулки, але чи варто вдаватися до таких заходів за наявності інших, більш безпечних та корисних для організму методів.

Отже, щоб не мати проблем із гінекологією, лікарі рекомендують:

 • відмовитися від куріння, не вживати алкогольних напоїв;
 • більше часу приділяти спорту, але лише без перенапруги;
 • вживати здорову та різноманітну їжу;
 • насичувати організм вітамінами та мікроелементами;
 • не приймати безконтрольно лікарські препарати;
 • уникати переохолодження та стресових ситуацій;
 • використовувати бар’єрні засоби контрацепції;
 • виключити випадкові сексуальні зв’язки;
 • вчасно лягати спати та добре висипатися.

Візьміть за правило вести місячний календар, який дозволить вчасно помітити будь-які зміни. Сьогодні це можна зробити за допомогою спеціальної програми в смартфоні, що дозволяє фіксувати інтенсивність менструації, її тривалість та періодичність, відзначати різні супутні симптоми.

Не забувайте про відвідування гінеколога, що потрібно робити двічі на рік для профілактики.

Відвідування гінеколога
Профілактика гінекологічних захворювань

Будь-які гінекологічні захворювання, виявлені на ранній стадії, легше піддаються лікуванню та не викликають серйозних ускладнень.

Нерегулярні місячні негативно впливають на нормальний життєвий ритм. Багато жінок опинялися в ситуації, коли критичні дні, що раптово нагрянули, змушували кидати всі справи і бігти в найближчу аптеку або магазин за прокладками. Через сильні больові відчуття багатьом доводилося скасовувати поїздки та важливі зустрічі, пропускати заняття у басейні чи спортзалі. Не треба вважати біль та дискомфорт нормою, не потрібно терпіти та відкладати важливі завдання на потім. З проблемами треба боротися вже сьогодні і зараз!

Яким повинен бути нормальний менструальний цикл?

Нормальний менструальний цикл має тривати приблизно 21-35 днів, включаючи фази фолікулярну та лютеїнову, і супроводжуватися здоровим відтіком крові, відсутністю значущих болей та інших суттєвих відхилень.

Які можуть бути причини порушення менструального циклу?

Причини порушення менструального циклу можуть бути різними, включаючи гормональні збої, стрес, інфекції, ендокринні захворювання, вагітність, а також прийом певних лікарських препаратів.

Які є типи порушень менструального циклу?

Існує багато типів порушень менструального циклу, включаючи аменорею, олігоменорею, гіперменорею, метрорагію, променорею та дисменорею.

Як діагностувати порушення менструального циклу?

Діагностика порушення менструального циклу включає огляд гінеколога, УЗД та аналіз крові, а також ведення календаря менструального циклу.

Як можна відновити менструальний цикл?

Методи відновлення менструального циклу залежать від причини його порушення, і можуть включати зміну способу життя, гормональні препарати або хірургічне лікування.