Низька плацентація при вагітності

Низька плацентація – це такий стан, при якому плацента прикріплюється до стінки матки в її нижньому сегменті. Різні джерела називають різні цифри відстані від внутрішнього вічка до краю плаценти. Фігурують розміри від 2 до 6 сантиметрів. Фактично, низьку плацентацію відносять до одного з варіантів передлежання плаценти (найсприятливішого).

У нормі плацента прикріплюється в області дна матки чи близько до нього. Якщо з якихось причин імплантація заплідненої яйцеклітини у типовому місці неможлива, зародок прикріплюється у нижніх відділах стінки матки. Там пізніше розвивається плацента.

Основні причини низької плацентації

Причинами низької плацентації можуть бути перенесені запальні захворювання матки, оперативні втручання (у тому числі – аборти та лікувально-діагностичні вишкрібання), доброякісні новоутворення матки, хронічні інфекційні процеси. У деяких випадках причину низької плацентації визначити неможливо.

Небезпека низької плацентації полягає у підвищеному ризику виникнення загрози переривання вагітності. Крім цього, не виключається ймовірність передчасного відшарування плаценти у першому періоді пологів, коли відбувається розтягнення нижнього сегмента матки. При низькій плацентації, крім того, частіше відзначаються кров’янисті виділення зі статевих шляхів та ознаки гіпоксії плода (порівняно з типовим розташуванням плаценти).

Запідозрити низьку плацентацію, якщо немає загрози переривання вагітності чи кров’янистих виділень практично неможливо. Побачити місце прикріплення плаценти можна лише на УЗД.

Низька плацентація при вагітності
Низьке передлежання плаценти

Низька плацентація – що робити?

Якщо після УЗД низька плацентація підтверджується, то подальша тактика залежить від терміну вагітності. До 24 тижнів жодних специфічних заходів у більшості випадків не потрібно. Вагітній рекомендують виключити всі види інтенсивних фізичних навантажень, уникати впливу вібрації (у тому числі – у «тремтячому» транспорті), виключити або мінімілізувати статеве життя. При супутньому підвищенні тонусу матки призначають засоби розслаблення м’язової стінки: препарати магнію, вітаміни, спазмолітики. Якщо виявляють гіпоксію плода, лікування проводять за загальноприйнятими методиками. Важливо пам’ятати, що будь-які вітаміни та лікарські препарати слід вживати лише після консультації з лікарем!

У терміні 24 тижні та нижча плацентація потребує ретельного спостереження вагітності. Якщо низька плацентація виявляється безпосередньо перед пологами або після її виявлення контрольне УЗД не робилося, місце розташування плаценти необхідно визначити навіть при родовій діяльності, що почалася. Залежно від висоти плаценти над внутрішнім зівом вирішується питання можливості природних пологів.

Наявність низької плацентації, по суті, не є приводом для паніки. Справа в тому, що в процесі розвитку вагітності разом із зростанням матки, відбувається процес, який отримав назву «міграція плаценти». Суть міграції плаценти полягає у поступовому зміщенні плаценти до вищележачих відділів матки. Найчастіше низька плацентація на момент пологів перетворюється на нормально розташовану плаценту.

Насамкінець слід ще раз відзначити, що наявність низької плацентації – це привід поберегтися від зайвих хвилювань та фізичних навантажень. Для вагітної з низькою плацентацією обов’язковими є регулярні огляди лікаря (у ряді випадків – дещо частіші), статевий та психоемоційний спокій, а також чітке дотримання всіх рекомендацій свого акушер-гінеколога.

 

 

Залишити відповідь