Позаматкова вагітність

Позаматковою вагітністю називається така вагітність, при якій імплантація (прикріплення) і подальший розвиток зародка проходить поза порожниною матки.

Беручи до уваги де саме розвивається позаматкова вагітність, її поділяють на яєчникову, черевну і трубну. Іноді також окремо виділяється шийна вагітність, що розвивається в каналі шийки матки.

Можливі причини позаматкової вагітності

В першу чергу відзначимо найпоширенішу причину розвитку позаматкової вагітності – це перенесені або існуючі запальні стани придатків матки, які призводять до порушення прохідності маткових труб і їх скорочувальної діяльності.

Серед причин розвитку вагітності поза матки можна також вказати недорозвинення статевих органів (статевий інфантилізм), різні порушення функцій ендокринної системи.

Шеечная вагітність, крім того, може розвиватися після перенесеного ендометриту, вискоблювання порожнини матки.

Черевна вагітність виникає або первинно (коли запліднена яйцеклітина потрапляє відразу в черевну порожнину) або після так званого трубного аборту – коли розвиток зародка починається в матковій трубі, а триває вже в черевній порожнині.

Процес розвитку позаматкової вагітності

При розвитку вагітності поза порожниною матки відсутні умови для повноцінного розвитку плоду. Якщо на ранніх термінах такої вагітності пристосувальні можливості організму ще компенсують це невідповідність, то з розвитком плоду неминуче настає її переривання.

Так, наприклад, трубна вагітність може перериватися з розривом труби (а при вагітності під внутрішньоматкової частини труби і з розривом стінки матки) або так званим трубним абортом – коли зародок разом з оболонками виганяється в черевну порожнину.

Основні симптоми позаматкової вагітності

До появи ускладнень позаматкова вагітність протікає абсолютно так само, як і звичайна. У жіночому організмі відбуваються звичайні для вагітності зміни: затримка менструацій, зміна розміру молочних залоз і так далі. Всі тести на вагітність при її локалізації поза маткою позитивні (як і при звичайній вагітності). Крім того, розмір матки також збільшується. Єдина відмінність позаматкової вагітності – можливість появи кров’яних виділень із статевих шляхів, а також болів в животі, які віддають в стегно, пряму кишку, промежину.

Виявити атиповий розташування зародка при прогресуючої позаматкової вагітності вдається найчастіше випадково, при проведенні УЗД.

УЗД і позаматкова вагітність
Позаматкова вагітність найчастіше виявляється при проходженні УЗД

Як правило, симптоми вагітності, що розвивається поза маткою, проявляються вже при її переривання. У більшості випадків у вагітної жінки відзначається різка слабкість із запамороченням (аж до втрати свідомості), блідість шкіри і слизових, практично завжди – різкий біль внизу живота.

Методи лікування позаматкової вагітності

На жаль, розвиток вагітності поза матки неможливо. Тому в інтересах збереження здоров’я і життя жінки проводиться її переривання.

Найчастіше цю вагітність лікують хірургічним чином. При цьому, в залежності від віку жінки, її бажання і стану придатків проводять як видалення труби, так і органозберігаючі операції.

Якщо діагностовано позаматкова вагітність, терміни якої незначні (визначається не тільки по календарному терміну вагітності, але і за результатами ряду обстежень), можливо безопераційне лікування позаматкової вагітності.

Можливість використання того чи іншого методу визначається строго індивідуально.

Слід пам’ятати, що в разі розриву маткової труби або іншого механізму переривання позаматкової вагітності розвивається досить сильна внутрішня кровотеча, потенційно здатне привести до смерті жінки.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування позаматкової вагітності, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь