Мастопатія

Мастопатія – це захворювання молочних залоз, яке протікає з доброякісним зміною її структури і супроводжується утворенням вогнищ ущільнення і / або кіст.

Причини розвитку мастопатії

До сьогоднішнього дня не визначені безпосередні причини мастопатії. Проте, чітко виділені фактори ризику, які значно підвищують ймовірність розвитку патології молочної залози.

Вирішальне значення в розвитку доброякісних і злоякісних новоутворень молочних залоз відіграє зміна гормонального фону з порушенням балансу статевих гормонів.

До групи ризику відносяться жінки, у близьких родичок яких є або була мастопатія, рак молочних залоз, пухлинні захворювання матки, яєчників, товстої кишки, а також ендометріоз. Чим частіше в сім’ї зустрічаються подібні захворювання, тим вище ймовірність ураження молочних залоз.

Ризик розвитку мастопатії підвищується у жінок, які перенесли штучне переривання вагітності, при ранньому початку місячних або пізньому клімаксі, відсутності вагітностей, першої вагітності у віці старше 26-28 років, а також у матерів, які народили дитину вагою більше 4 кг.

Значну роль у розвитку мастопатії грають і особливості годування грудьми. Мастопатія частіше зустрічається у жінок, які взагалі не годували грудьми або годували менше одного місяця, а також у тих, хто годували дитину довше одного року. Додатковий фактор ризику – перенесений мастит (запалення молочної залози).

Підвищується ймовірність як доброякісного, так і злоякісного ураження молочних залоз у жінок старше 45 років, при зловживанні висококалорійними продуктами, тваринними жирами, кава, а також після перенесеного стресу.

Можливі симптоми мастопатії

Основний симптом мастопатії – це зміна структури молочних залоз. При цьому груди стає більш щільною, можуть прощупується ущільнення. Характерно, що обидві молочних залози при цьому симетричні і відсутня збільшення лімфовузлів в пахвовій, над- і підключичної областях.

У більшості випадків груди стають болючими, причому незадовго до початку чергової менструації біль стає досить відчутною, іноді віддаючи в лопатки, плечі, пахви.

Основні методи лікування мастопатії

При більшості форм мастопатії лікування спрямоване на корекцію гормонального балансу в організмі жінки.

До симптоматичним засобам відносять як гормональне лікування, так і препарати на рослинній основі, що регулюють гормональний фон.

Якщо при цьому вдається виявити безпосередню причину порушення співвідношення гормонів, то лікування мастопатії необхідно направляти на усунення виявленої причини хвороби.

Іноді доводиться звертатися до хірургічного лікування мастопатії. Як правило, це відбувається тоді, коли консервативні методи неефективні і / або велика ймовірність розвитку злоякісного ураження молочної залози.

Методи народного лікування мастопатії припускають використання різних рослин, що містять фітоестрогени. Строго кажучи, народне лікування мастопатії в більшості випадків є частиною традиційного. При цьому слід утримуватися від порад, пов’язаних з тепловим і / або подразнюють молочні залози, якщо вони виходять не від лікуючого лікаря. У більшості випадків подібне «лікування» може спровокувати не тільки прогресування доброякісного захворювання, але і розвиток злоякісного процесу.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування мастопатії, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь