Астенотератозооспермія, можливі причини розвитку і симптоми

Терміном «астенотератозооспермія» описують стан сперми. Його можна «розбити» на два поняття – астенозооспермия, що позначає зниження швидкості, рухливості сперматозоїдів і тератозооспермия, що вказує на зменшення кількості здорових (нормального будови) сперматозоїдів.

Так як найчастіше обидва даних порушення стану сперми зустрічаються одночасно, то іменувати такий стан стали об’єднуючим терміном «астенотератозооспермія». Пояснюється факт даного поєднання тим, що швидкість руху, рухливість сперматозоїдів безпосередньо залежна від їх будови. В результаті виходить, що при зниженні кількості здорових (нормальних) сперматозоїдів спостерігається зниження їх здатності до руху.

Імовірність природного зачаття при наявній астенотератозооспермії практично знижена до нуля.

Причини астенотератозооспермії

Стан астенотератозооспермії може бути наслідком безлічі причин, тому далеко не завжди вдається визначити точну причину даної проблеми.

Так, астенотератозооспермія може спостерігатися при наявних запальних станах в органах сечостатевої системи (що передаються статевим шляхом інфекції, простатити, запалення яєчок), при травмах мошонки; при постійному перегрів яєчок, а також при їх постійному стисненні (постійна їзда верхи, тісна білизна, постійне катання на велосипеді, дуже часте відвідування лазні / сауни і т.п.), розвиток деяких інфекційних захворювань (свинка, різні ангіни, рожа, тонзиліти ). Можливий розвиток астенозооспермії також на тлі неправильного, нераціонального харчування, внаслідок порушення травлення, яке призводить до нестачі в організмі амінокислот, а також вітамінів (це такі стани і хвороби, як наприклад хронічні гастрити, запалення кишечника, гастродуоденіти, постійні дієти, пов’язані з обмеженням в харчуванні продуктів тваринного походження). Також, досить частою причиною астенотератозооспермії виявляється порушення гормонального балансу і супутні ендокринні захворювання, порушення (патологія) обміну речовин.

Здоровий спосіб життя
Здоровий спосіб життя може зменшити ризик розвитку астенотератозооспермії

Показники спермограми іноді поліпшуються після виключення впливу шкідливого для сперматогенезу (процес дозрівання сперматозоїдів) фактора. Однак не варто цілком сподіватися тільки на це.

Діагностування астенотератозоосперміі

Діагноз астенотератозооспермії ставлять, проаналізувавши спермограмму. Показником астенозооспермії вважається зменшення більше, ніж на 50% рухливості сперматозоїдів. Про тератозооспермії говорять при менше 30% кількості нормальних сперматозоїдів.

З метою визначення супутніх станів і хвороб, які можуть вплинути на процеси дозрівання клітин-сперматозоїдів, проводять УЗД органів мошонки і визначають гормональний фон.

Основні методи лікування астенотератозоосперміі

Лікування астенотератозооспермії зазвичай проводиться в два етапи.

На першому етапі лікування проводять виключення всіх шкідливих факторів і проліковують супутні хвороби та стану. Крім того, на даному етапі призначаються лікарські препарати, які надають стимулюючий вплив на сперматогенез, призначаються полівітамінні комплекси в поєднанні з амінокислотами, необхідними для дозрівання клітин-сперматозоїдів. Іноді поліпшення стану, якості сперми, достатню для природного зачаття, виникає вже на першому етапі.

Однак в ряді випадків основним методом, який дозволяє досягти зачаття при стані астенотератозооспермії, є метод ЕКО-ІКСІ. При цьому методі зі сперми пацієнта проводять виділення життєздатних сперматозоїдів нормальної будови. Далі проводять штучне запліднення яйцеклітини даними сперматозоїдами і підсаджують ембріон в матку.

Дуже рідко (в окремих випадках) астенотератозооспермія виражена в такій мірі, що виділення необхідної кількості нормальних сперматозоїдів є неможливим.

Слід пам’ятати, що перш ніж вибрати метод лікування астенотератозооспермії необхідно провести ретельне обстеження обох подружжя. Це пов’язано з тим, що принципи лікування, спрямовані на настання вагітності, відмінні за наявності або ж відсутності у жінки гінекологічної патології.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування астенотератозооспермії, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь