Чому при місячних болить поперек?

Зазвичай болі у спині асоціюються з радикулітом чи остеохондрозом. Ці та багато інших захворювань і справді здатні викликати больовий синдром, але не завжди є основними. Досить часто болить поперек за місячних. І все через підвищення в жіночому організмі рівня гормонів, коли м’язи матки скорочуються і відкидають товстіший шар ендометрію. Крім цього, багато жінок стикаються з нудотою, набряками, появою діареї та іншими неприємними симптомами. Больові прояви бувають помірними, але часто їх виносять важко, що заважає у повсякденному житті. У такому разі варто відправитися до лікаря та пройти ретельне обстеження. Чому ж під час місячних болить поперек, розглянемо нижче.

Природні провокатори болю

За рахунок природних та фізіологічних змін у їх роботі та будові, пов’язаних з гормональними перепадами в період менструації, виникає певна дискомфортність у поперековій зоні. Крім цього, така проблема може бути спровокована неврологічними захворюваннями, плевритом, різними патологічними станами.

Природні причини нездужання супроводжуються, як правило, помірним больовим синдромом, який проходить самостійно через 3-5 днів. Це може збігатися із початком критичних днів.

Гормони

Відповіддю питанням, чому при місячних болить поперек, може бути прогестерони – статеві гормони, що знижують больовий поріг. На початку циклу відбуваються деякі зміни гормонального фону, що робить біль нестерпним, а скорочення матки дуже неприємними.

Скорочення матки

Якщо на початку циклу ниє внизу живота, а потім все це переходить у поперекову область, то суть такого нездужання полягає у скороченні матки. При цьому здавлюються нервові волокна та порушується відтік крові, через що і з’являється болючість у спині. Враховуючи, що жіночий орган скорочується нерівномірно, спазми мають періодичний характер – вони то з’являються, то зникають згодом.

Фізичні навантаження

Коли сильно болить поперек при місячних, це пов’язують із високою фізичною активністю, тривалою ходьбою, тривалим стоянням чи сидінням у незручній позі. Для непідготовлених м’язів надмірні навантаження чреваті виникненням спазмів та впливають на нервові закінчення у хребтовому стовпі. Зазвичай такий стан тимчасовий і не потребує лікування. Якщо нездужання не зникає – це привід проконсультуватися з лікарем.

Внутрішньоматкова спіраль

Періодичні скорочення матки перед критичними днями – нормальне явище, що виникають через підвищену вироблення організмом простагландинів. При цьому, у разі використання внутрішньоматкової спіралі ці процеси стають інтенсивнішими і провокують сильні, переймоподібні болі в животі та спинному відділі.

Простагландини

Коли йдуть місячні та болить поперек активно збільшується кількість гормонів – простагландинів. Ці активні речовини відстежують та регулюють фізіологічну діяльність у репродуктивній системі. Коли орган скорочується, простагландини передають сигнал нервовим клітинам, повідомляючи мозку про необхідність сприйняття больових проявів. Ниючий біль може поширюватися від матки і доходити до поперекової зони. Крім цього, може турбувати: нудота, діарея, перепади настрою та інші неприємні симптоми.

Гінекологічні патології

Дискомфортність у спині – лише симптом, прояв будь-яких патологій чи хвороб. Такі проблеми нерідко обумовлені перевантаженням м’язів та зв’язок, коли достатньо вдатися до масажу та зняти напругу. Але якщо причини того, що болить поперек за місячних, викликані різними гінекологічними патологіями, масажем тут не обійтися.

Запалення органів жіночої статевої сфери – нерідко. Виною всьому можуть бути захворювання вульви та піхви, розвиток ендометриту, бактеріального вагініту, сальпінгіту, різні інфекції тощо.

Цервіцит

Цервіцит відноситься до найпоширеніших захворювань внутрішніх статевих органів. По суті – це запальний процес у шийці матки, що виникає через попадання в цервікальний канал різних бактерій (хламідії, стрептококи, гонококи, трихомонади) та вірусів. Розвиток цервіциту може бути пов’язаний із розривом шийки матки під час пологів, опущенням статевих органів, інфекціями у піхву тощо. При гострому запальному процесі спостерігаються рясні виділення, виникає дискомфорт у піхву, криж і спинному відділі.

Аднексит та оофорит

Під аднекситом мають на увазі запалення придатків матки (йдеться про яєчники і маткові труби). Одна з причин – розмноження хвороботворних мікроорганізмів (стрептококів, стафілококів тощо). Крім того, аднексит може бути викликаний переохолодженням, абортами, ослабленим імунітетом, наявністю в організмі різних інфекцій. В результаті такого нездужання порушується цикл, турбує різкий або тупий біль унизу живота, що віддає в спину або стегна. Подібний стан викликаний формуванням спайок, що змінюють нормальний стан органів, порушують кровообіг, перетягують нервові волокна.

Що стосується оофориту – запалення яєчників, то однією з його ознак є сильні різі, які поширюються на низ живота, пахову та поперекову зону.

Спайки органів тазу

Спайкові процеси в малому тазі є серйозною проблемою, коли поверхня тазових органів покривається сполучнотканинними тяжами. У результаті турбують постійні та періодичні болі, пов’язані з натягом спайок при зміщенні органів тазу. Хронічні прояви хвороби відбиваються на нижніх відділах живота, паху та попереку, провокують болючість менструації та овуляції.

Сальпінгіт

Сальпінгіт – захворювання маткових труб, що має інфекційно-запальний характер. Розвивається як самостійно, так і на тлі оофориту. Крім підвищеної температури, ознобу, виділень з піхви та лихоманки, симптоматика проявляється хворобливими відчуттями внизу живота, що віддають у пряму кишку та спину. При менструації, фізичній активності та статевому акті дискомфортність може посилюватись.

Ендометріоз

При такій хворобі, як ендометріоз поперек болить через запалення, зміни в нервових закінченнях, а також фіброзу тканини в результаті розростання ендометріозних вогнищ.

ендометріоз, як причина болю в попереку у жінок
Біль у попереку і ендометріоз

Доповнюється все це хворобливими критичними днями (дисменореєю), спазмами у животі та паху.

Ендометрит

Ендометрит – запальні процеси в матці, викликані різними бактеріями, вірусами та грибками, рідше – інфекційними захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Ендометрій змінюється та витончується, після чого погано справляється зі своїми функціями. Це призводить до порушення циклу, появи виділень. Крім цього, починає хворіти низ живота та поперекова зона.

Пухлини

У деяких випадках болючість спинного відділу може вказувати на наявність онкології. Якщо на ранній стадії болючі прояви носять періодичний характер, то згодом ситуація посилюється і призводить до порушення рухової функції. Дискомфортність у спині погіршується при кашлі та чханні, внаслідок напруги, у положенні лежачи.

Важливо враховувати, що початкова стадія раку (наприклад, рак шийки матки) не супроводжується будь-яким дискомфортом. Все починається при розростанні пухлини, коли ниє у спині та нижніх її зонах. Щоб не прогаяти ситуацію, слід якомога раніше звернутися до лікаря і пройти обстеження.

За рахунок свого обсягу доброякісні утворення в області матки (кісти яєчників, міома) змінюють її розмір. Це призводить до стискання навколишніх тканин, чим і обґрунтований больовий синдром.

Загострення захворювань, не пов’язаних із гінекологією

Крім гінекологічних проблем, те, що болить спина (поперек) при місячних пов’язують із патологіями щитовидної залози. За такої проблеми спостерігається безсоння та зниження ваги, виникають гормональні збої репродуктивної системи.

Різкі спазми в спині в період менструації, що переходять в ділянку ніг або грудної клітки, можуть свідчити про патології, що торкаються ЦНС. Причина може полягати і в остеохондрозі, що загострився при менструальному циклі. Іноді неприємні відчуття провокують:

  • проблеми з опорно-руховим апаратом (сколіоз, радикуліт, кіфоз, остеохондроз і т.д.), для яких характерні приступоподібні болі, що тягнуть, що віддають у ноги;
  • недостатнє функціонування сечівнику;
  • порушення нормальної працездатності нирок, через що з’являються набряки, підвищується температура, турбує голова, частішає сечовипускання;
  • сечокам’яна хвороба або плеврит.

Погане самопочуття може бути спричинене фізіологічним станом організму, а саме клімактеричними змінами, вагітністю тощо.

Якщо у жінок болить поперек при місячних, такий стан не минає тривалий час, посилюється і не залишає під дією спазмолітичних препаратів, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Допомога при болях у попереку

Щоб зменшити первинний больовий синдром у спинному відділі, рекомендується зайнятися лікувальною фізкультурою. Правильно підібрана програма тренувань, складена інструктором, зміцнює м’язовий корсет, збільшує гнучкість, зменшує м’язові спазми, забезпечує підтримку хребта у фізіологічно правильному положенні. При гострих станах ЛФК скасовується.

Хороша допомога, коли болить поперек – зробити масаж із лікарськими мазями та кремами.

Як робити масаж при болях у попереку під час місячних
Масаж при болях у попереку

При цьому правильний розрахунок та розподіл тиску може гарантувати лише досвідчений масажист. Послуги непрофесіоналів можуть лише посилити ситуацію. Масажні процедури (погладжування, розтирання, вібрація, биття тощо) дозволяють розтягнути затиснуті м’язи і привести в тонус ослаблені. Після сеансу масажу відновлюється кровообіг у проблемних ділянках, що дає змогу зменшити неприємні прояви. Вітається також легкий самомасаж на 5-10 хвилин, що покращує кровообіг і настрій. Йдеться про погладжування та розтирання спини неінтенсивними рухами зверху донизу.

Для полегшення стану можна використовувати нестероїдні протизапальні засоби, що знижують вироблення простагландинів. Рятуються при сильних спазмах за допомогою грілки або спеціального зігрівального пояса. Головне, не перестаратися із температурою. Добре допомагають водні процедури (підводний масаж, сольові ванни тощо)

Вищеперелічені маніпуляції допомагають позбутися нездужання, знімають запальні процеси, усувають м’язову напругу, відновлюють рухливість поперекової зони. Надалі, з метою попередити загострення проблем із хребтом, лікарі рекомендують активно рухатися, більше часу приділяти спорту, перейти на правильне харчування, уникати переохолодження та надмірних навантажень, купувати правильне взуття, вживати більше води (6-8 склянок на день). Добре допомагають ортопедичні корсети та пояси.

Якщо жоден із способів не допомагає, і проблема непокоїть так само сильно, необхідно звернутися за консультацією до лікаря. Комплексне обстеження допоможе виявити причину нездужання та призначити відповідне лікування. Ставити діагноз самостійно не варто, оскільки це може призвести до погіршення ситуації та спровокувати нові проблеми.

Чому у жінок перед місячними болить поперек?

Біль в попереку перед місячними у жінок може бути зумовлений скороченнями матки під час менструації.

Чи може внутрішньоматкова спіраль стати причиною болю в попереку при місячних?

Так, внутрішньоматкова спіраль може спричиняти біль в попереку під час місячних через зміни в матковій порожнині та в уражених тканинах.

Чи можуть гінекологічні захворювання бути причиною болю в попереку?

Так, гінекологічні захворювання, такі як ендометріоз, варикозна венозна сітка тазу, або запальні процеси, можуть спричиняти біль в попереку.

Як полегшити біль у попереку при місячних?

Для полегшення болю в попереку під час місячних можна використовувати засоби для знеболення, теплі компреси або спробувати релаксаційні техніки, такі як йога або дихальні вправи.