Гіпервітаміноз – причини, симптоми та лікування

Гіпервітаміноз – це патологічний стан, який може виникати у разі надлишкового надходження в організм різних вітамінів. Найбільш вивченими на сьогоднішній день є гіпервітаміноз вітамінів А і D. У той же час гіпервітаміноз даних вітамінів виникає найбільш часто. Надмірне надходження вітамінів в організм може викликати розвиток тяжких захворювань.

Класифікація та причини виникнення гіпервітамінозів

Прийнято виділяти як гострі, так і хронічні гіпервітаминози. Гострі гіпервітамінози зазвичай розвиваються при одноразовому надходженні в організм дуже великих кількостей вітаміну (зазвичай у формах різних вітамінних препаратів), а хронічні гіпервітамінози зазвичай виникають при тривалих надходженнях до організму вітамінів у дозах, що перевищують у багато разів фізіологічні потреби самого організму.

У більшості випадків гіпервітаміноз розвивається у дітей у ранньому віці, зазвичай у таких випадках, коли батьки, без проведення попередньої консультації з лікарем, дають дітям полівітамінні лікарські препарати або ж перевищують рекомендовані дозування. А у дорослих гіпервітаміноз переважно обумовлений вживанням великої кількості будь-яких продуктів, склад яких багатий тими чи іншими вітамінами. Можливий також розвиток індивідуальної підвищеної чутливості до вітамінів, у цьому випадку гіпервітаміноз виникає і при використанні невеликих дозувань вітамінних лікарських препаратів. Найчастіше розвиваються гіпервітаміноз D і гіпервітаміноз А.

Методи діагностики гіпервітамінозу

Специфічних методів діагностики гіпервітамінозів немає. До уваги беруться дані анамнезу, відомості про прийом тих чи інших полівітамінних медикаментозних препаратів, а також наявні клінічні прояви

Методи лікування гіпервітамінозу

Специфічні методи лікування гіпервітамінозів відсутні. У разі розвитку перших симптомів і явних ознак гіпервітамінозу того чи іншого вітаміну в терміновому порядку потрібно припинити застосування  вітамінних медикаментозних препаратів, а також із повсякденного раціону потрібно обов’язково виключити продукти, які характеризуються високим вмістом у своєму складі відповідних вітамінів.

Варіанти лікування залежать від типу вітаміну та серйозності гіпервітамінозу. Нижче наведено загальні рекомендації щодо лікування гіпервітамінозу:

  • Припинення вживання вітамінних препаратів: Якщо гіпервітаміноз спричинений прийомом вітамінних препаратів, лікар рекомендує припинити їх вживання. Потрібно враховувати, що деякі вітаміни можуть накопичуватися в організмі і після припинення їх вживання можуть продовжувати впливати на організм.
  • Корекція харчування: Рекомендується змінити харчовий раціон та обмежити споживання їжі, багатої на вітаміни, що спричиняють гіпервітаміноз. Наприклад, при гіпервітамінозі вітаміну A може бути рекомендовано обмежити споживання продуктів, таких як печінка, рибний жир або продукти з високим вмістом бета-каротину.
  • Симптоматичне лікування: Лікар може призначити ліки для полегшення симптомів гіпервітамінозу, серед яких засоби для подолання нудоти або препарати для зменшення свербежу шкіри.
  • Медичний огляд: Важливо проводити регулярний медичний огляд для оцінки ефективності лікування та контролю рівнів вітамінів в організмі.
Розвиток гіпервітамінозу
Небезпека гіпервітамінозу

Методи профілактики гіпервітамінозів

Потрібне обов’язкове дотримання рекомендацій про дозування вітамінних препаратів, які повинні обов’язково призначатися лікарем. З метою відліку дозування рідких вітамінних медикаментозних препаратів слід використовувати спеціальну «очну» піпетку. Без попередньої консультації з лікарем не рекомендується давати дитині будь-які медикаментозні препарати, що містять у своєму складі багато вітамінів. Зберігатися вітамінні медикаментозні препарати повинні в місцях, які є недоступними для дітей.

Профілактика гіпервітамінозу включає розумне вживання вітамінних препаратів та збалансований раціон харчування. Для запобігання гіпервітамінозу слід дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Консультуйтеся з лікарем перед прийняттям будь-яких вітамінних препаратів або додатків до харчування. Вони зможуть оцінити ваші потреби вітамінів і порадити вам відповідні дози.
  • Слідуйте рекомендаціям щодо доз. Переконайтеся, що вживаєте вітаміни відповідно до рекомендованих доз. Уникайте самолікування і перевищення рекомендованих доз, особливо якщо не отримуєте медичних рекомендацій.
  • Оцініть ваш раціон харчування. Спробуйте збалансувати свій раціон, щоб отримувати необхідну кількість вітамінів з їжі. Різноманітність харчових джерел вітамінів допоможе уникнути надмірного споживання одного конкретного вітаміну.
  • Дотримуйтесь рекомендацій щодо харчування, встановлених фахівцями. Регулярно споживайте різні продукти, що містять різні вітаміни, для забезпечення необхідного споживання вітамінів.
  • Уникайте непотрібного прийому вітамінних препаратів без обговорення з лікарем. Якщо ви вже отримуєте достатню кількість вітамінів з харчування, додаткові вітаміни можуть призвести до надмірного накопичення.

Якщо ви помічаєте незвичайні симптоми, які можуть бути пов’язані з надмірним вживанням вітамінів, зверніться до лікаря.

Залишити відповідь