Авітаміноз

Авітаміноз – патологічний стан, викликане недостатнім надходженням в організм будь-яких вітамінів і є одним із наслідків неповноцінного харчування протягом тривалого періоду часу.

Сьогодні багато змін в метаболізмі, які супроводжують авітаміноз розглядаються як наслідок порушень в організмі ферментних систем. Більшість вітаміни безпосередньо входять до складу цілого ряду ферментів. Ряд авітамінозів, вченими прийнято розглядати як патологічні стани, які виникають через випадання функції того чи іншого коферменту. У той же час, остаточний і повний механізм появи багатьох авітамінозів залишається все ще незрозумілим.

Види авітамінозу

Якщо виникнення авітамінозу є наслідком відсутності надходження в організм декількох вітамінів, то його називають полівітамінозом. Типові по клінічній картині авітамінози зустрічаються в даний час відносно рідко. Переважно виникає відносний недолік будь-якого одного вітаміну. Такий патологічний стан називається гіповітамінозом.

Причини авітамінозу

Причини розвитку авітамінозів можуть включати в себе:

  • Недостатній вміст вітамінів які вживаються людиною з їжею,
  • Різні порушення процесів всмоктування і засвоєння вітаміном в травному тракті, наприклад при деяких захворюваннях кишечника.
  • Порушення механізмів, які лежать в основі чиниться вплив вітамінів на клітини (наприклад, при вагітності).
  • Застосування деяких лікарських препаратів, що застосовуються при підвищенні згортання крові.
  • Ряд професійних захворювань і стану при яких потрібна підвищена надходження вітамінів в організм, в порівнянні зі звичайними умовами.
    симптоми авітамінозу

Недостатність в організмі кожного окремого вітаміну проявляється своїм власним, характерним комплексом симптомів. Так при авітамінозі вітаміну А відзначається порушення сутінкового зору, сухість слизової оболонки очей, шкірні покриви стають сухими і лущаться, запалюються волосяні цибулини, сповільнюється зростання дітей. При авітамінозі вітамінів групи В спостерігається безсоння, дратівливість, запори або діарея, з’являються «заїди» в куточках рота. Симптоми авітамінозу С включають розвиток підшкірних крововиливів, кровоточивість ясен. При недостатності вітаміну D у дітей розвивається рахіт. Дорослі з авітамінозом D стикаються з руйнуванням зубів, підвищену ламкість кісток, розвитком остеопорозу, виникають болі в опорно-руховому апараті. При авітамінозі вітаміну РР спостерігається відчуття сухості в роті, з’являються порушення з боку травної системи. Авітаміноз Е супроводжується порушенням метаболізму вітаміну А, порушень в мембранах клітин, може викликати безпліддя.

Найпоширеніша причина авітамінозу – неправильне харчування
Найпоширеніша причина авітамінозу – неправильне харчування

Методи лікування авітамінозу

Діагноз авітаміноз повинен бути встановлений лікарем. Лікування полягає в застосуванні препаратів, що викликають надходження в організм вітаміну, якого відзначається недолік. Якщо авітаміноз викликаний неповноцінним або неправильним харчуванням, то проводиться корекція харчового раціону пацієнта.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування автамінозу, а є коротким описом проблеми з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь