Булімія – причини, види, методи лікування

Булімія також часто називається переїданням або гіперфагією. Симптоматика булімії можлива і у здорових людей, а також при деяких захворюваннях, ожирінні, ендогенних психічних захворюваннях.

Булімію можна представити як різні клінічні симптомокомплекси. Булімія може бути перманентною та пароксизмальною. У цьому напади захворювання можуть провокуватися як фізіологічним почуттям голоду, так і іншими причинами: емоційним стресом, тривогою, депресією.

У здорових людей булімічні епізоди зазвичай пов’язані з попередньою харчовою депривацією і залежать від її загальної тривалості. У здорових людей часто трапляються форми гіперфагічних реакцій, які виникають незалежно від харчових депривацій. Типовим прикладом є підвищене споживання їжі під час емоційних стресів.

Види булімії та їх особливості

  • Нервова булімія. Клінічна картина цієї форми захворювання визначається нападами переїдання з наступною поведінкою, метою якої є позбутися наслідків попереднього переїдання. Приступи переїдання тривають  трохи більше 2 годин. Хворі віддають перевагу високовуглеводній їжі, що легко всмоктується. Їжу споживають у значно більшій кількості, ніж за звичайних умов. Приступи даної форми булімії супроводжуються розвитком почуття провини за втрату контролю над кількостями з’їденого, прийомом їжі без почуття голоду
  • Булімія при ендогенних психічних захворюваннях. Зв’язок булімії з психічними патологіями визначається при вживанні недоброякісних або зовсім неїстівних продуктів, зниженням соціальної адаптації та асоціальною поведінкою, продуктивною симптоматикою.

Причини булімії

Причини порушень харчової поведінки та пов’язаної з ними булїмії є дуже численними.

  1. Генетика. Може успадковуватись певна специфіка систем, які є відповідальними за регуляцію харчової поведінки. Вважається, що причиною розвитку патологічної форми харчової поведінки може бути спадкова нейромедіаторна дисфункція низки мозкових систем, що надають регулюючий вплив на харчову поведінку.
  2. Хронічний стрес. Заїдання стресів посилюють перебіг та стан хронічного стресу, також призводячи до формування булімії.
  3. Особливості особистості. У хворих на ожиріння з патологічними формами харчової поведінки можуть проявлятися ознаки булімії.

Методи лікування булімії

Основним завданням лікування булемії є створення у хворих нового харчового стереотипу та закріплення до автоматизму. Спочатку з хворими обговорюють особливості харчової поведінки.

Після цього хворим даються конкретні поради щодо змін харчового стереотипу.

Булімія - причини, лікування
Лікування булімії

Основними, універсальними рекомендаціями, які підходять для корекції будь-яких видів булімії є:

  • Намагатися уникати їжі з легкозасвоюваними вуглеводами, замінити її на фрукти та овочі.
  • Відмова від жирних продуктів та збільшення в раціоні нежирних.
  • Приймати їжу 4-5 разів на день, у невеликій кількості, не допускаючи розвитку сильного голоду.
  • Дотримуватись харчових обмежень.
  • Збільшувати фізичну активність, вводячи нове навантаження.

Сучасне лікування булімії включає використання селективних серотонінергічних препаратів, що належать до групи селективних інгібіторів захоплення серотоніну. Дані препарати мають виражену анорексигенну дію, яка досягається підвищенням насичуваності.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування булімії, а є коротким описом проблеми з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби чи підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь