Кіста залоз

Кістозні утворення або просто кісти залоз – це заповнені переважно рідким вмістом округлі освіти в залізистих органах людини, які часто відмежовані від навколишньої тканини щільною сполучнотканинною оболонкою.

Можливі причини виникнення кісти залоз

Всі залози людського організму, незалежно від їх розміру, діляться на дві великі групи – екзокринні і ендокринні. Екзокринні або залози зовнішньої секреції мають вивідні протоки, через які секрет (речовина, що виробляється залозою) виводиться в порожнину якого-небудь органу або на поверхню шкіри або слизової оболонки. Ендокринні (залози внутрішньої секреції) таких проток не мають. Виробляються ними речовини через систему мікроскопічних кровоносних судин потрапляють безпосередньо в кров.

Залежно від типу залозистого органу, кіста залози може утворюватися різними шляхами.

У екзокринних залозах найчастіше розвиваються щирі або ретенційні кісти. Розвиток ретенционной кісти залози пов’язано з порушенням відтоку секрету з внутрішньої порожнини залози. Найчастіше це відбувається при обструкції – закупорці – виводить протоку внаслідок запального процесу, рубцевих змін стінки (після травми, запалення) і деяких інших механізмів.

Порушення відтоку з порожнини залози не призводить до зміни ритму секреції органу. Тому виникає ситуація, коли в порожнині залози накопичується все більше і більше її секрету. Якщо вистилають зсередини залозу клітини утворюють податливу тканину, то порожнину все більше і більше розтягується, збільшуючись в розмірах. Так і відбувається формування істинної або ретенционной кісти залози.

Крім ретенционной кісти залози можуть містити в собі і інші порожнисті новоутворення. Так, наприклад, кіста залоз може бути наслідком травматичного пошкодження тканин (в деяких випадках так може утворюватися і ретенційна кіста), коли утворюється крововилив в орган. Якщо при цьому кров не просочує тканини, а як би розсовує їх, то через деякий час цей згусток – гематома – покривається капсулою. Надалі можлива зміна характеру вмісту порожнини і утворення кісти залози.

Кіста залоз може також бути наслідком запального процесу (частіше – локального, що не захоплюючого весь орган). В основі появи кістозної порожнини при цьому лежить здатність організму відмежовувати вогнище запалення від здорових тканин. Крайнім ступенем прояву цієї властивості і є відмежування ураженої ділянки щільною сполучною тканиною, заповнення порожнини рідким вмістом і формування кісти залоз.

Ще один різновид кісти залоз – це паразитарні кісти. Найбільш частою причиною їх розвитку є ураження ехінококом – мікроскопічним паразитом. Ехінококові кісти залоз або інших органів розвиваються у випадках, коли в організм людини потрапляють не яйця паразита, а його личинки на певній стадії розвитку. Личинки з током крові мігрують по організму, поширюючись по самим різним органам. Потрапивши в здорові тканини людини, личинка починає захищати себе від згубного впливу імунних механізмів. З іншого боку, організм теж намагається відмежуватися від личинки ехінокока. Таким чином, навколо личинки розвивається досить щільна оболонка, яка поступово заповнюється продуктами життєдіяльності паразита. Подібні кістозні утворення можуть бути практично в будь-яких органах – ехінококова кіста шишкоподібної залози (епіфіза), півкуль мозку, печінки.

Основні симптоми і діагностування кісти залоз

Невеликі порожнини, як правило, є випадковими знахідками при проведенні УЗД, томографії або інших інструментальних досліджень. Вони можуть проявляти себе тільки при появі ускладнень.

Якщо кіста залози досягає певного розміру, то вона може викликати порушення функцій самої залози і / або сусідніх органів, ставати причиною появи болю. Це досить характерно для кісти підшлункової залози, яка може проявлятися не тільки болем, що нагадує гострий панкреатит, але і жовтяничній забарвленням шкіри (через здавлювання жовчної протоки і порушення відтоку жовчі).

У разі, коли великих розмірів кіста розташована поверхнево, вона може бути видна неозброєним оком. Так, наприклад, молочна кіста у годуючих жінок або інша кіста молочної залози найчастіше видно при звичайному уважному огляді.

Симптоми ускладнених кіст залоз залежать не тільки від локалізації самої кістозної порожнини, а й від типу ускладнення. Кістозні утворення можуть нагноюватися, проявляючись підвищенням температури (загальною або місцевою) і пульсуючими болями. Іноді нагноившаяся кіста може прорватися в навколишні тканини або сусідню порожнину, а, іноді, і на поверхню шкіри або слизових оболонок.

Розрив стінки кісти залози може наступити через травму (удар в область кісти, падіння і так далі), фізичного навантаження, на тлі сильного кашлю, після статевого акту. Як правило, при цьому в області кісти з’являється досить різкий сильний біль, яка в подальшому може слабшати і поширюватися на навколишні області.

При кістах залоз статевої системи можливий перекрут ніжки кісти, для якого характерні дуже інтенсивні різкі болі, які не слабшають при зміні положення тіла і прийомі традиційних знеболюючих засобів.

Методи лікування кісти залоз

Кожен конкретний випадок діагностування кісти залоз по-своєму унікальний. Саме з цієї причини, незважаючи на наявність відповідних клінічних настанов і рекомендацій, лікування кіст залоз призначається строго індивідуально.

Традиційний підхід включає в себе спостереження кісти при її невеликих розмірах і відсутності клінічних проявів. У деяких випадках можливе медикаментозне вплив на кістозну порожнину.

Хірургічні методи лікування кіст залоз різноманітні. Одним з найпростіших є прокол стінки кістозної порожнини (як правило, під контролем УЗД), видалення її вмісту і введення в порожнину різних лікарських речовин. Кіста також може віддалятися цілком, разом з оболонками, з навколишніми тканинами, з частиною органу. Можливо висічення стінок кістозної порожнини з простим ушиванням операційної рани. Деякі кісти залоз видаляють за допомогою ендоскопічних методик, інші – тільки при традиційних операціях.

Хірургічне видалення кісти
Хірургічне видалення кісти

Ускладнені кісти залоз і гігантські кісти однозначно вимагають оперативного лікування, іноді екстреного.

Нетрадиційні методики лікування кіст залоз не мають доведеного позитивного ефекту. Слід пам’ятати, що багато способи, що обіцяють швидке зцілення від кіст залоз, в кращому випадку неефективні, а в гіршому – можуть погіршити стан хворого. Лише мала кількість народних рецептів, які обіцяють лікування кісти залоз, діють благотворно на функцію самого органу, але навряд чи здатні викликати зменшення розміру кісти залози.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування кіст залоз, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь