Герпетичний стоматит

Герпетичний стоматит – це ураження слизової оболонки рота, яке викликається вірусом простого герпесу. Найчастіше герпетичний стоматит виникає внаслідок зниження імунітету (зокрема на фоні інших захворювань). Найчастіше причиною описуваного захворювання буває герпесвірус, що вже є в крові, рідше захворювання виникає при первинному проникненні вірусу через слизову рота.

Після потрапляння герпесвіруса в організм він може викликати ураження очей, шкіри, нервової системи, слизових, серцево-судинної системи. Тобто прояви герпетичної інфекції багатоликі. При герпетичному стоматиті, як зазначалося, вірус вражає слизову рота.

Основні симптоми герпетичного стоматиту

Ознаки герпетичного стоматиту досить специфічні. Якщо герпетичний стоматит є проявом загальної герпесвірусної інфекції, він, зазвичай, проявляється висипом у вигляді бульбашок з прозорим чи каламутним вмістом. Часто появі бульбашок передує свербіж, печіння та почервоніння слизової оболонки. Висипання при цьому захворюванні з’являються не тільки на слизовій оболонці піднебіння, але і на губах.

Гострий герпетичний стоматит, що виникає при першому контакті з герпесвірусом, починається з подібних ознак ГРВІ. Зазвичай відзначається загальне нездужання, слабкість, млявість, незначне підвищення температури тіла. Часто збільшуються піднижньощелепні та шийні лімфатичні вузли. На тлі підвищеного слиновиділення з’являється набряк та почервоніння слизової оболонки рота, максимально виражені на яснах. Потім з’являються висипання у вигляді заповнених прозорою рідиною невеликих пухирців. Протягом кількох днів герпетичні бульбашки розкриваються з утворенням поверхневих ранок або виразок, покритих білим нальотом.

При правильному та своєчасному лікуванні ранові поверхні швидко гояться. Якщо догляд за ротовою порожниною недостатній, герпетичний стоматит прогресує. Кількість елементів висипу збільшується, температура підвищується (іноді до 39-40 градусів), загальний стан погіршується. Найчастіше такий розвиток хвороби свідчить про недостатній імунітет.

Герпетичний стоматит у дорослих
Ознаки герпетичного стоматиту у дорослих

Практично у всі періоди розвитку герпетичний стоматит супроводжується болючими відчуттями, які особливо посилюються під час їжі.

Найчастіше гострий герпетичний стоматит зустрічається в дітей віком до трьох років. Отже серед основних симптомів герпетичного стоматиту можна виділити наступні:

Герпетичний стоматит є запальним захворюванням, яке викликається вірусом герпесу, зазвичай герпесу першого типу (HSV-1). Основні симптоми герпетичного стоматиту включають:

  • Біль: Пацієнти часто скаржаться на інтенсивну біль у районі рота, особливо під час їжі або пиття. Біль може бути настільки сильним, що ускладнює нормальне жування та розмову.
  • Виразне запалення слизової оболонки рота: Характеризується червоними, опухлими ділянками слизової оболонки рота, такими як ясна, небо, губи, язик або нижня частина обличчя. Запалення може бути помітним навіть до виникнення пухирців.
  • Виразні пухирці: Зазвичай формуються на червоних ділянках слизової оболонки рота. Пухирці мають непрозорий зовнішній шар і містять рідину. Пухирці можуть бути болючими і розташовуватися окремо або групами.
  • Виразна вразливість і свербіж: Пухирці можуть спричиняти дискомфорт, свербіж або поколювання у районі виразки.
  • Втрата апетиту: Біль і дискомфорт у роті можуть спричинити втрату апетиту, особливо у дітей.
  • Підвищена температура тіла: У деяких випадках герпетичний стоматит може супроводжуватися підвищенням температури тіла і загальними симптомами захворювання, такими як слабкість або втома.

Лікування герпетичного стоматиту

При перших симптомів герпесу необхідно починати використовувати противірусні мазі. При підтвердженому даному захворюванні обов’язково призначаються відповідні противірусні засоби. У ряді випадків бажано також застосування імуностимуляторів. На стадії загоєння застосовують засоби для прискорення регенерації – масляні розчини вітамінів А та Е, олія обліпихи.

Народна медицина пропонує лікувати герпетичний стоматит, як і інші види стоматитів, за допомогою трав’яних настоїв і відварів. Як правило, подібні методи малоефективні, тому що нездатні вплинути на безпосередню причину захворювання – герпесвірус.

Рекомендується уникати гарячих або гострих продуктів, які можуть подразнювати виразки. Регулярне полоскання рота солоними розчинами або спеціальними місцевими антисептиками може сприяти зменшенню ризику інфекції і прискоренню загоєння.

Також важлива підтримка імунної системи, оскільки міцний імунітет сприяє швидкому загоєнню інфекції.

Залишити відповідь