Панкреонекроз

Панкреонекроз називають одне з найважчих і небезпечних захворювань підшлункової залози. Як правило, панкреонекроз розвивається як ускладнення гострого панкреатиту. Іноді його відносять до варіанту перебігу панкреатиту.

У ряді випадків початок захворювання настільки швидкий, що панкреонекроз розвивається як би на тлі повного благополуччя. Відомі випадки, коли блискавичний перебіг захворювання призводило до смертельного результату протягом декількох годин від появи перших його ознак.

Причини панкреонекрозу

Панкреонекроз зустрічається частіше у молодих людей і людей середнього віку. Пусковим моментом розвитку гострого панкреатиту і панкреонекрозу в більшості випадків є порушення дієти (особливо поєднання алкоголю з жирною і / або смаженої їжею). Як не парадоксально, але панкреонекроз зустрічається переважно у людей, які не часто вживають алкоголь; при регулярному вживанні спиртного, алкоголізмі розвивається, як правило, хронічний панкреатит. Характерно розвиток панкреонекрозу на тлі повного благополуччя, іноді через добу-три після дії провокуючого фактора.

Рідше панкреонекроз розвивається при травмі підшлункової залози, загальних інфекційних захворюваннях, дії лікарських препаратів.

Вживання спиртного з надлишково жирною (особливо білкової) їжею викликає різку стимуляцію виділення соку підшлункової залози. Вивідні протоки не справляються з подібним навантаженням, і панкреатичний сік починає накопичуватися в підшлунковій залозі. Наростаючий набряк призводить до здавлення виводять проток і їх закупорці. Під дією ряду механізмів ферменти активуються не в 12перстной кишці, а в протоках підшлункової залози. Активні протеолітичні (розщеплюють білок) ферменти панкреатичного соку частково пропотіває через стінки проток, частково розчиняють їх. Починається процес розщеплення ( «перетравлення») власних тканин підшлункової залози. Продукти розпаду і активні ферменти через розвинену мережу кровоносних і лімфатичних судин потрапляють в загальну кровоносне русло, викликаючи сильну інтоксикацію і розчинення інших тканин і органів.

Вживання алкоголю
Вживання алкоголю може призвести до панкреонекрозу

Симптоми і діагностування панкреонекрозу

Клінічно панкреонекроз проявляється найсильнішої оперізує болем в лівому підребер’ї, нудотою і болісної блювотою, різким порушенням загального стану (запаморочення, втрата свідомості, незв’язність мови), підвищенням температури тіла, змінами артеріального тиску.

Діагноз панкреонекрозу ставиться на підставі характерних симптомів, вказівки на наявність провокуючих чинників, лабораторних аналізів (основні – лейкоцити крові, діастаза сечі), УЗД, лапароскопії.

Лікування панкреонекрозу

Панкреонекроз – одне з тих захворювань, які протікають практично непередбачувано. Досить значна частина випадків панкреонекрозу закінчується несприятливо навіть при абсолютно правильному і своєчасному лікуванні.

Комплекс заходів, спрямованих на лікування даної хвороби, включає інактивацію протеолітичних ферментів, виведення токсинів, відновлення відтоку з підшлункової залози, адекватне знеболювання.

Обов’язкові компоненти лікування панкреонекрозу – холод, голод і спокій для підшлункової залози. Їжа виключається повністю, шлунок промивається через зонд холодною водою, руху максимально обмежуються.

При неефективності медикаментозного лікування використовують оперативне втручання. При цьому видаляються нежиттєздатні тканини підшлункової залози, а з здорових тканин формується орган.

При найменшій підозрі на панкреатит слід негайно звернутися до лікаря. При вираженому болю зменшувати його можна тільки за допомогою спазмолітичних препаратів. Слід пам’ятати, що прийом таблетованих засобів при панкреонекрозі і панкреатиті неефективний; перевагу слід віддати внутрішньом’язовому або внутрішньовенному введенні ліків. До огляду лікаря виключається будь-яка їжа, газовані напої, міцний чай і кава, гарячі напої.

Абсолютно неприпустимі будь-які спроби самолікування при гострому панкреатиті і підозрі на панкреонекроз. Слід пам’ятати, що при несвоєчасному і неадекватному лікуванні значно підвищується ризик летального результату.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування панкреонекрозу, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Що таке панкреонекроз?

Панкреонекроз – це стан, при якому підшлункова залоза починає перетравлювати сама себе. Це може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, включаючи інфекцію та смерть.

Які причини панкреонекрозу?

Найчастіші причини панкреонекрозу - це жовчнокам'яна хвороба та зловживання алкоголем.

Які симптоми панкреонекрозу?

До основних симптомів панкреонекрозу відносяться сильний ріжучий біль, нудота, блювання, висока температура, здуття живота, тахікардія.

Як проходить діагностика панкреонекрозу?

Діагностика панкреонекрозу включає опитування, огляд, лабораторні дослідження (кров, сеча) та інструментальні дослідження (УЗД, КТ, МРТ) черевної порожнини.

Які є методи лікування панкреонекрозу?

Лікування панкреонекрозу залежить від тяжкості стану та може включати консервативну терапію (антибіотики, знеболення, детоксикація) та хірургічне втручання (некректомія, дренування).

Залишити відповідь