Цироз печінки

Цироз печінки є хронічне прогресуюче захворювання, яке характеризується структурними змінами тканини даного органу.

При цьому захворюванні клітини печінки – гепатоцити – втрачають свою функціональну активність, гинуть і заміщуються сполучною тканиною. Внаслідок складних змін мікроструктури печінки, знижується її здатність до регенерації (відновленню), а також порушуються механізми відтоку крові і жовчі з ураженого органу.

Утворився застій крові призводить до підвищення тиску в портальній вені, що несе в печінку кров від більшості органів черевної порожнини. Це є причиною підвищення в крові рівня токсичних речовин, які в нормі знешкоджуються печінкою, а також розвитку варикозного розширення вен стравоходу, прямої кишки (розвиток геморою) і передньої стінки живота.

Застій жовчі – холестаз – завершальна стадія жовтяниці, підвищення в крові рівня жовчних кислот і їх похідних, може бути причиною формування каменів і вторинного запалення жовчовивідних шляхів.

Причини розвитку цирозу печінки

До розвитку цирозу печінки можуть призводити практично будь-які довгостроково поточні захворювання органу, порушення харчування, обміну речовин, інші захворювання внутрішніх органів.

Найбільш часті причини – хронічні вірусні гепатити (В, С, D), токсичне ураження печінки (зловживання алкоголем, вплив хлорвмісних речовин, різних інсектицидів, деяких ліків), хронічні порушення режиму харчування (дефіцит білків, вітамінів), порушення обміну заліза і міді ( гемохроматоз, хвороба Вільсона-Коновалова), порушення відтоку з печінки венозної крові (хронічна серцева недостатність), паразитарні захворювання.

Окремо виділяють так званий біліарний цироз печінки, викликаний довготривалим холестазом (застоєм жовчі) внаслідок захворювань жовчовивідних шляхів, а також аутоімунний цироз печінки при аутоімунному гепатиті.

Симптоми цирозу печінки

Фактично, цироз печінки є кінцевою стадією розвитку того чи іншого захворювання. Це є однією з основних причин того, що в ранніх стадіях розвитку цироз печінки себе практично не проявляє. У деяких випадках можливе відчуття дискомфорту і / або тяжкості в правому підребер’ї, порушення стільця, нудота.

Тяжість в правому підребер'ї
Тяжість в правому підребер’ї – перший симптом цирозу печінки

Печінка прогресивно збільшується в розмірах, стає горбистою. У важких випадках вона може досягати своїм краєм низу живота і навіть опускатися в таз. У пізніх стадіях цирозу печінка може зменшуватися в розмірах.

Пізніше приєднується слабкість і млявість, швидка стомлюваність, жовтушність шкіри (з сверблячкою), слизових оболонок і білків очей, набряки (аж до анасарки – набряку всього тіла), нудота стає частою і більш вираженою, з’являється печія, гіркота в роті. Характерні «печінкові долоні», мають червоний колір шкіри, судинні «зірочки» на животі.

При виражених порушеннях розвивається варикозне розширення вен стравоходу і гемороїдальних вен, венозна сітка на передній стінці живота. Розвивається асцит – накопичення рідини в черевній порожнині. Наростає серцево-судинна недостатність і загальна інтоксикація. Поразка токсичними речовинами ЦНС призводить до розумових і психічних порушень, а в пізніх стадіях – до коми. Без відповідної медичної підтримки хворий гине.

Методи діагностики цирозу печінки

Для діагностики даної хвороби проводять загальні та біохімічні аналізи крові, УЗД органів черевної порожнини.

З метою оцінки стану вен стравоходу проводиться езофагогастродуоденоскопія (ендоскопічне дослідження – «зонд»). Наявність ураження головного мозку і його ступінь визначають за допомогою електроенцефалографії і спеціальних тестів.

Обов’язково проводиться повне обстеження хворого, щоб встановити причину цирозу печінки.

У ряді випадків необхідна пункція печінки з гістологічним дослідженням отриманого зразка тканини.

Лікування цирозу печінки

При даній патології проводиться лікування основного захворювання, що викликало цироз печінки, і симптоматичне лікування.

У більшості випадків використовують гормональні препарати (преднізолон), дезінтоксикаційні засоби, сечогінні (для усунення набряків).

При розвитку з варикозних розширених вен кровотечі проводять відповідне лікування.

Обов’язковим компонентом лікування даної хвороби є заходи, спрямовані на зниження тиску в системі портальної вени.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування цирозу печінки, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь