Аутизм

Аутизм – патологічні порушення, що виникає як наслідок неправильного розвитку головного мозку і характеризується досить вираженим дефіцитом соціального спілкування і взаємодії, обмеженими інтересами, а також повторюваними діями. Зазначені вище характерні ознаки завжди виявляються ще в віці до 3 років. Схожі стану, які супроводжуються більш м’яко вираженими ознаками і симптомами, відносяться до порушень аутистичного спектру.

Причини і механізм розвитку аутизму

У великій мірі виникнення аутизму є пов’язаною з генами. Також цілий ряд генетичних синдромів є асоційованим з розладами аутистичного спектру.

Аутизм виникає як наслідок змін в різних структурах головного мозку, які відбуваються під час його розвитку. Аутизм не володіє чітким єдиним механізмом. На даний час прийнято вважати, що ця патологія є результатом впливу безлічі факторів, що роблять свій дію на стадіях розвитку і які зачіпають багато функціональні системи в мозку, ніж викликаючи порушення в самому процесі розвитку головного мозку.

Симптоми аутизму

Захворювання характеризується різноманітними прояви, стійким перебігом, як правило, без періодів ремісії.

Аутизм характеризується наявність специфічної тріади симптомів:

  • недостатність соціальних взаємодій;
  • порушення взаємної комунікації;
  • обмеженість в інтересах і повторювані риси поведінки.

Людина, хвора на аутизм є нездатним до повноцінного соціального спілкування, складно заводити і підтримувати дружні стосунки, вони рідше дивляться на інших людей, рідко відгукуються на своє ім’я. У хворих на аутизм спостерігаються різноманітні форми повторюваного поведінки: прихильність до одноманітності, опір будь-яким змінам, виконання щоденних занять в одному і тому ж порядку і в один і той же час, інтерес таких людей і їх активність, спрямовані на одну телепрограму або одну іграшку.

Дитина хвора на аутизм
Дитина хвора на аутизм спрямована на одну взаємодію

Методи діагностики аутизму

В основі всієї діагностики лежить ретельний аналіз поведінки ймовірних хворих, а не причин і механізмів розладів. Згідно з даними DSM-IV-TR, для аутизму характерно одночасно як мінімум шість симптомів зі списку, мінімум два з них повинні відносяться до якісних порушень соціальних взаємодій, один із симптомів повинен проявлятися обмеженим і повторюваним поведінку.

Існує кілька діагностичних інструментів для визначення аутизму: Опитувальник для Діагностики Аутизму і Шкала Спостереження для Діагностики. Також широко використовується Оціночна Шкала Дитячого Аутизму, застосовується в клінічних умовах, що дозволяє встановити ступінь розлади.

Методи лікування аутизму

Основною метою проведеного лікування є стійке зниження асоційованих із захворюванням дефіциту і напруги в сім’ї, стійке підвищення загальної якості життя і функціональної незалежності хворого. На сьогоднішній день не існує єдиний оптимальний метод лікування, який підбирається строго індивідуально. Широко використовуються програми тривалого інтенсивного спеціальної освіти і поведінкової, які можуть допомогти в освоєнні навичок спілкування та самодопомоги, сприяти набуттю навичок, знизить ступінь важкості симптомів і неадекватної поведінки.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування аутизму, а є коротким описом проблеми з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь