Мікронефролітіаз

Мікронефролітіазом називають патологічний стан нирок, який проявляється появою в сечі сольового осаду – «піску» – або конкрементів – каменів – невеликого розміру (до 6 мм в діаметрі). Строго кажучи, мікронефролітіаз не є офіційно існуючим діагнозом.

Можливі причини мікронефролітіазу

Причини розвитку мікронефролітіазу такі ж, як і сечокам’яної хвороби. Фактично ці два стани можна розглядати як різні стадії одного і того ж патологічного процесу.

В основі утворення осаду солей і утворення каменів при даному захворюванні в сечовивідних шляхах лежать різні порушення обмінних в організмі процесів. Предрасполагающим фоном може виступати спадкова схильність, а також особливості режиму харчування. Крім того, привертати до розвитку описуваного захворювання можуть супутні хвороби, порушення нормального розвитку сечовивідних шляхів і ендокринологічні хвороби.

Важливу роль в появі мікронефролітіазу і сечокам’яної хвороби відіграє мінеральний склад питної води в регіоні проживання, одноманітність харчування, наявність гіповітамінозу А і В.

Ризик розвитку описуваного захворювання зростає при тривалому прийомі кальційвмісних препаратів, вітаміну Д, сульфаніламідів (наприклад – бісептол), великих доз вітаміну С.

Досить важливе значення мають інфекційно-запальні супутні процеси в сечовивідних шляхах. У подібних випадках має місце зміна кислотності сечі і поява умов для випадання кристалів солей у вигляді осаду.

Основні симптоми мікронефролітіазу

У більшості випадків мікронефролітіаз виявляється випадково при проведенні УЗД сечовивідних шляхів. Рідше симптоми описуваного захворювання проявляються ниркової колькою. Правда, в порівнянні з сечокам’яною хворобою, болі мають, як правило, меншу інтенсивність. При появі больового синдрому мікронефролітіаз проявляється болем у попереку, животі або в боці. Характерним для болю при нирковій коліці виступає відсутність зв’язку між положенням тіла і інтенсивністю болю. Загалом, симптоми мікронефролітіазу можуть включати:

  • Біль у попереку: Це може бути тупий, ниючий біль, який може посилюватися при сечовипусканні, фізичній активності або після їжі.
  • Дискомфорт у животі: Може відчуватися біль, нудота або блювота.
  • Часте сечовипускання: Може виникати потреба частіше сечовипускати, а також відчуття неповного спорожнення сечового міхура.
  • Печіння при сечовипусканні: Сечовипускання може бути болісним або пекучим.
  • Кров у сечі: Сеча може бути рожевою, червоною або коричневою.

Приступ болю при описуваному захворюванні може спровокувати прийом сечогінних засобів або деяких продуктів. У ряді випадків больовий напад настає без явних причин. Крім того, хворі іноді можуть помітити домішка в сечі піску.

Методи лікування мікронефролітіазу

При виявленні даного захворювання лікування складається з таких елементів, як купірування гострого нападу болю – ниркової коліки, їх попередження та зменшення кількості і / або розмірів твердих утворень – каменів і піску.

Ниркову кольку при її виникненні купірують за загальноприйнятими принципами. Слід пам’ятати, що традиційні знеболювальні засоби в цьому випадку ефекту практично не мають. Використовуються переважно препарати-спазмолітики.

Без приступів колік проводять лікування, спрямоване на усунення і попередження інфекційно-запальних ускладнень.

Засоби, що зменшують розміри ниркових каменів і прискорюють їх виведення підбирає лікар строго індивідуально – залежно від передбачуваного або встановленого складу каменів. Також індивідуально підбирається пацієнту і спеціальна дієта.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування мікронефролітіазу, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Що таке мікронефролітіаз?

Мікронефролітіаз - це стан, при якому в нирках утворюються дрібні кристали, які називаються "піском". Ці кристали зазвичай занадто малі, щоб їх можна було виявити за допомогою УЗД, але їх можна виявити за допомогою аналізу сечі.

Які причини мікронефролітіазу?

Мікронефролітіаз може виникати через різні фактори, включаючи зневоднення, дієту, генетику, медичні стани та інфекції сечовивідних шляхів.

Якими симптомами супроводжується мікронефролітіаз?

Мікронефролітіаз часто проходить безсимптомно, але іноді може викликати біль у животі, нудоту, блювоту або печіння при сечовипусканні.

Які методи лікування мікронефролітіазу існують?

Лікування мікронефролітіазу включає зміну способу життя, медикаментозне лікування та хірургічне втручання в крайніх випадках.

Залишити відповідь