Мікронефролітіаз

Мікронефролітіазом називають патологічний стан нирок, яке проявляється в появі в сечі сольового осаду – «піску» – або конкрементів – каменів – невеликого розміру (до 6 мм в діаметрі). Строго кажучи, мікронефролітіаз не є офіційно існуючим діагнозом.

Можливі причини мікронефролітіазу

Причини розвитку мікронефролітіазу такі ж, як і сечокам’яної хвороби. Фактично ці два стани можна розглядати як різні стадії одного і того ж патологічного процесу.

В основі утворення осаду солей і утворення каменів при даному захворюванні в сечовивідних шляхах лежать різні порушення обмінних в організмі процесів. Предрасполагающим фоном може виступати спадкова схильність, а також особливості режиму харчування. Крім того, привертати до розвитку описуваного захворювання можуть супутні хвороби, порушення нормального розвитку сечовивідних шляхів і ендокринологічні хвороби.

Важливу роль в появі мікронефролітіазу і сечокам’яної хвороби відіграє мінеральний склад питної води в регіоні проживання, одноманітність харчування, наявність гіповітамінозу А і В.

Ризик розвитку описуваного захворювання зростає при тривалому прийомі кальцийсодержащих препаратів, вітаміну Д, сульфаніламідів (наприклад – бісептол), великих доз вітаміну С.

Досить важливе значення мають інфекційно-запальні супутні процеси в сечовивідних шляхах. У подібних випадках має місце зміна кислотності сечі і поява умов для випадання кристалів солей у вигляді осаду.

Основні симптоми мікронефролітіазу

У більшості випадків мікронефролітіаз виявляється випадково при проведенні УЗД сечовивідних шляхів.

Рідше симптоми описуваного захворювання проявляються ниркової колькою. Правда, в порівнянні з сечокам’яною хворобою, болі мають, як правило, меншу інтенсивність.

При появі больового синдрому мікронефролітіаз проявляється болем у попереку, животі або в боці. Характерним для болю при нирковій коліці виступає відсутність зв’язку між положенням тіла і інтенсивністю болю.

Приступ болю при описуваному захворюванні може спровокувати прийом сечогінних засобів або деяких продуктів. У ряді випадків больовий напад настає без явних причин.

Крім того, хворі іноді можуть помітити домішка в сечі піску.

Методи лікування мікронефролітіазу

При виявленні даного захворювання лікування складається з таких елементів, як купірування гострого нападу болю – ниркової коліки, їх попередження та зменшення кількості і / або розмірів твердих утворень – каменів і піску.

Ниркову кольку при її виникненні купируют за загальноприйнятими принципами. Слід пам’ятати, що традиційні знеболюючі засоби в цьому випадку ефекту практично не мають. Використовуються переважно препарати-спазмолітики.

Без приступів колік проводять лікування, спрямоване на усунення і попередження інфекційно-запальних ускладнень.

Засоби, що зменшують розміри ниркових каменів і прискорюють їх виведення підбирає лікар строго індивідуально – залежно від передбачуваного або встановленого складу каменів. Також індивідуально підбирається пацієнту і спеціальна дієта.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування мікронефролітіазу, а є коротким описом захворювання з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь