Ніфедипін

Лікарський препарат Ніфедипин (Nifedipine) відноситься до блокаторів кальцієвих каналів і є похідним 1,4-дигідропіридину. Ніфедипін фармакологічно проявляє антиангінальний, гіпотензивний ефект. Ніфедипін має здатність блокувати кальцієві канали, гальмувати надходження іонів кальцію крізь мембрани клітин гладкої мускулатури в артеріальних судинах і кардіоміоцитах.

Ніфедипін має властивість до розширення периферичних, в основному артеріальних, судин, в тому числі коронарних, зниження артеріального тиску (так як існує можливість незначної рефлекторної тахікардії і збільшення серцевого викиду), зменшення ОПСС, а також після навантаження на серцевий м’яз. Ніфедипін здатний збільшувати коронарний кровотік, зменшувати роботу серця, силу скорочень в серце і потребу міокарда в кисні.

Показання до прийому ніфедипіну

Застосування ніфедипіну довело свою ефективність при: артеріальної гіпертензії, включно з гіпертонічним кризом, профілактиці нападів стенокардії (в тому числі стенокардії Принцметала), гіпертрофічній кардіоміопатії (обструктивної і інших), хвороби Рейно, легеневої гіпертензії, бронхообструктивним синдромі.

Протипоказання ніфедипіну

Інструкція до ніфедипін вказує, що даний лікарський препарат не слід застосовувати при: гіперчутливості, гострому періоді при інфаркті міокарда (протягом перших восьми днів), кардіогенному шоці, тяжкому аортальному стенозі, серцевої недостатності, яка знаходиться в стадії декомпенсації, тахікардії, вираженої гіпотензії , вагітності, годуванні дитини грудьми. У практиці педіатрів препарат Ніфедипин не використовується через відсутність відомостей про його безпеки та ефективності використання для дітей.

Побічні ефекти ніфедипіну

Отримані відгуки про ніфедипін свідчать, що використання даного лікарського препарату може викликати небажані побічні дії:

  • в серцево-судинній системі, а також органах кровотворення та гемостазу Ніфедипин може викликати: гіперемія обличчя при відчутті спека, серцебиття, тахікардію, гіпотензію (навіть до непритомності),
  • біль, подібну до стенокардичної, анемію, лейкопенію, тромбоцитопенію, тромбоцитопенічна пурпура;
  • в нервовій системі і органах почуттів у відповідь на застосування ніфедипін може виникнути: головний біль, запаморочення, оглушення, змінене зорове сприйняття, порушення чутливості в кінцівках;
  • в органах травної системи Ніфедипин може викликати: запор, нудоту, діарею, гіперплазію ясен (в разі тривалого лікування), підвищення активності трансаміназ печінки;
  • в респіраторній системі Ніфедипин здатний привести до спазму бронхів;
  • в опорно-рухової системи Ніфедипин може викликати: міалгію, тремор;
  • Ніфедипін може викликати алергічні реакції у вигляді свербежу, кропив’янки, екзантеми, ексфоліативного дерматиту;
    серед інших побічних ефектів ніфедипіну – гінекомастія (у пацієнтів в літньому віку), фотодерматит, почервоніння і припухлість кінцівок, гіперглікемія, відчуття печіння на місці, де була зроблена ін’єкція (при внутрішньовенному введенні).

Запобіжні заходи при прийомі ніфедипіну

Застосування ніфедипіну протягом тривалого часу (2-3 місяці) викликає розвиток толерантності до нього.

Залишити відповідь