Лікування алкоголізму – основні методи

Алкоголізм є серйозною проблемою сучасного суспільства, яка характеризується несприятливим впливом на всі сторони життя залежної людини: психічну, фізичну, духовну та соціальну. Трьома найбільш специфічними характеристиками, які приписуються алкоголізму, є його прогресуючий характер, хронізація та смертність. При цьому захворюванні не варто розраховувати на звичайне лікування шляхом прийому певних ліків. Давайте перевіримо, які методи використовуються в даний час при лікуванні алкоголізму.

Детоксикація – вступ до лікування алкогольної залежності

Перш ніж людина, яка бореться з алкоголізмом, проходить психотерапію, зазвичай спочатку проводиться спеціалізована детоксикація. Необхідно звести до мінімуму супутні симптоми, так званий синдром відміни, який виникає після тривалого вживання міцних напоїв. З міркувань безпеки детоксикація повинна проходити під наглядом лікарів, які можуть постійно перевіряти, що відбувається з пацієнтом. Сама детоксикація полягає в очищенні організму від токсинів і метаболітів, які залишилися від тривалого зловживання алкогольними напоями. Пацієнт отримує вітаміни і мінерали, які покликані компенсувати порушення і регулювати електролітний баланс. У разі виникнення таких ускладнень, як судоми або порушення свідомості, може знадобитися застосування відповідних фармакологічних заходів. Більше про лікування алкогольної залежності читайте на сайті МАА https://lczm.org/lechenie-alkogolizma.html.

Психотерапія – основна форма лікування алкоголізму

Незважаючи на успіхи фармакології, психотерапія залишається одним з найпопулярніших методів лікування алкоголізму. Завдання психотерапевтів – спочатку допомогти усвідомити пацієнту свою проблему, а потім спонукати його до терапії та залишатися тверезим.

Найважливішими цілями психотерапії в лікуванні алкоголізму є:

  • дотримання постійної абстиненції;
  • покращення психічного та фізичного здоров’я;
  • навчання навикам, необхідним для самостійного вирішення проблем без необхідності тягнутися до алкоголю.

Варто зазначити, що психотерапія використовується не лише для покращення самопочуття та психічного здоров’я, але також може стосуватися способів боротьби з обтяжливими переконаннями, поведінкою, думками, емоціями чи нав’язливими ідеями. Техніка, план і форма психологічної допомоги багато в чому залежать від напряму і підходу психотерапії. Найчастіше практикується індивідуальна психотерапія, що складається з декількох десятків хвилин зустрічей з терапевтом. У деяких підходах, наприклад, когнітивно-поведінковому, пацієнт може додатково отримувати різні завдання від психотерапевта для виконання між зустрічами, що підвищує ефективність лікування. Час, необхідний для проведення ефективної терапії при алкоголізмі, становить від вісімнадцяти до двадцяти чотирьох місяців.

Алкогольна залежність
Лікування алкогольної залежності

Інші методи лікування алкоголізму

Крім лікування алкоголізму за допомогою психотерапії в амбулаторних або стаціонарних закладах існують також інші методи лікування, серед яких відвідування зібрань Анонімних Алкоголіків і інших подібних спільнот. Люди, які страждають від алкогольної залежності діляться один з одним своїм досвідом і сильними сторонами, щоб разом вирішувати проблеми та допомагати іншим вилікуватися від алкоголізму. Єдина умова для участі в такому русі – кинути пити.

Останнім часом фармакотерапія також користується великою популярністю при лікуванні алкоголізму, але необхідно пам’ятати, що застосування ліків має бути додатковим, а не основним елементом терапії. Все це для того, щоб не створювалося враження, що єдиним методом лікування алкоголізму можуть бути фармакологічні засоби.

Лікування алкоголізму – трудомісткий і тривалий процес, який може тривати роками. Варто знати, що лікування від алкоголізму є добровільним, але бувають ситуації, коли залежній людині призначають примусове лікування. Терапія також вимагає залучення найближчих людей, завдяки яким алкозалежний може почати процес лікування. Однак слід пам’ятати, що найважливіше і остаточне рішення завжди належить залежній людині.