Загартовування повітрям

Загартовування повітрям з найдавніших часів було, як втім, і зараз, одним з найважливіших способів загартовування, найкращою гімнастикою для судин. При використанні даних процедур прохолодне повітря впливає як на дихальні шляхи, так і на оголену людську шкіру, провокуючи віддачу теплової енергії через шкіру (до 80%) і через легені (близько 20%). Чим прохолодніше повітря, тим ефективніше дію цієї процедури. Також велике значення мають швидкість вітру і вологість повітря.

Шкіра з її густо переплетеної системою капілярів виконує функцію «воріт», до яких з внутрішніх органів за допомогою крові підводиться тепло. Через дані «ворота» організм, для підтримки температури внутрішніх органів (приблизно 37,2) віддає зайве тепло в навколишнє середовище. Чим нижче показник температури повітря, тим сильніше звужуються судини шкіри, щоб утримати таку кількість тепла, яке необхідно для нормальної життєдіяльності організму. Завдяки розширенню і звуження шкірних судин, тепловіддача періодично то збільшується, то зменшується. Таким чином, шкіра, площа якої у середньостатистичної людини становить 1,6м², являє собою природний регулятор витрати тепла, що реагує на зміни умов навколишнього середовища, характер одягу і фізичну активність організму (ходьбу, біг і т. п.) Для тих, чия робота пов’язана з написанням або редагуванням текстів, пропонуємо скористатись калькулятором для підрахунку символів у тексті duodecimal.info/ua/symbol/.

Принцип дії прохолодного повітря на організм

У людини, що перебуває в нормальному стані, у внутрішніх органах підтримується постійна температура. Проте, межі регулювання тепла за допомогою шкіри і легенів є не безмежні. Власне це послужило причиною використання людиною додаткової теплоізоляції у вигляді одягу для уповільнення процесу надмірної тепловіддачі. Саме завдяки одязі людина може жити в тих районах, де існування без неї просто неможливо. Однак, з іншого боку, люди стали носити одяг завжди, позбавляючи тим самим шкірні судини і терморецептори (клітини, чутливі до холоду) постійної температурної тренування. Зайве укутування створило для судин шкіри тепличні, зніжені умови, які зробили їх роботу не такою досконалою. Наприклад, в результаті цього, навіть при незначному впливі на них повітряного середовища низької температури вони будуть віддавати за допомогою оголеною чи прикритої одягом шкіри значно більше тепла, ніж необхідно.

Унаслідок такої неспроможності терморегуляції, в певних ситуаціях, наприклад, неправильне загартовування повітрям, може статися переохолодження організму, як правило, виявляється у вигляді симптомів застуди: кашлю, нежиті, а також, в деяких випадках, у вигляді загострень будь-яких хронічних захворювань. Ніяка одяг на 100 відсотків не врятує від застуди незагартована організм. Адже шкіру можна «закрити» від холодного повітря за допомогою одягу, а з дихальними шляхами цього зробити неможливо. Існує практично єдиний метод захисту організму від можливого переохолодження, а саме загартовування.

Загартовування і повітряні ванни

Повітряні ванни характеризуються досить широким діапазоном тренувального впливу на легеневу тканину і шкірні судини; приймачі температури (шкірні рецептори), що відрізняються надзвичайною чутливістю, дуже тонко реагують на зниження температури. При цьому відбуваються реакції не тільки місцевого значення, які проявляються у вигляді почервоніння або збліднення шкіри, але також впливу на інші системи та органи: ендокринну і кровотворну системи, мозок, нирки, печінку, серце. Таким чином, повністю весь організм бере участь в загальній температурної тренуванні під впливом повітряних процедур. І через деякий період часу терморегуляція стає більш точної і досконалої, стимулюється функціонування залоз внутрішньої секреції і обмін речовин. Найголовніше – завдяки такому тренуванні у людини зменшується чутливість до переохолодження. Також людина, в результаті загартовування повітрям, стає бадьорим, у нього знижується сприйнятливість до простудних хвороб, підвищується працездатність, а за умови систематичного загартовування протягом декількох років поспіль сповільнюються процеси старіння. Звідси можна зробити висновок, що холодне повітря при правильному з ним зверненні, це відмінний союзник людини в боротьбі за підтримку і збереження здоров’я.

Повітряні ванни
Повітряні ванни дозволяють суттєво підвищити імунітет

Рекомендації до правильного загартовування повітрям

Для того, щоб ефект загартовування повітрям досягав максимуму, необхідно здійснювати їх щодня, систематично, а не тільки по вихідним, під час відпочинку або курортно-санаторного лікування. Варто мати на увазі, що при припиненні з яких-небудь причин систематичного загартовування, ступінь загартованості організму з часом слабшає і через деякий час може зовсім зникнути. Під час загартовування необхідно поступово і рівномірно збільшувати інтенсивність тренувального впливу. Також вкрай важливо дотримуватися деяких умов, а саме:

  • в приміщенні, в якому людина перебуває більшу частину часу, температура повітря повинна бути не вище 18 °. Для підтримки потрібної температури можна застосовувати відкривання фрамуг, вікон, кватирок, а також включення кондиціонерів;
  • в прохолодну і теплу пору року потрібно взяти за правило спати з відкритою фрамугою або кватиркою при температурі не більше 18 °;
  • в літній період взяти в звичку період сну проводити на відкритому повітрі, поставивши ліжко на балконі, веранді і т. П .;
  • привчити себе в цілях загартовування повітрям ходити босоніж, а, крім того, здійснювати аналогічні «процедури» за містом в літній період, ходячи по піску і траві, починаючи тривалість процедури з 1-2 хвилин і додаючи кожен день по хвилині, поступово довівши час ходьби до 30-40 хвилин.

Такий різновид процедур вельми корисна як дорослим, так, особливо, і дітям. Вона дає відмінну тренування шкірних судинах стоп і на рефлекторному рівні покращує функціонування верхніх дихальних шляхів. Пройшовши курс щоденного ходіння босоніж в домашніх умовах можна без побоювань переходити до «прогулянкам» по росяній траві. Цей вид загартовування повітрям відрізняється більш енергійним впливом на шкіру стоп і, відповідно, на організм в цілому.

Таблиця. Повітряні ванни на відкритому повітрі при температурі 27 ° С

Т.°Порядковий номер процедури
123456789101112131415161718192021222324
16-1824681012141618202224262830323436384042444648
19-21369121518212427303336394245485154576063666972
22-244101520253035404550556065707580859095100105110115120
25-2712030405060708090100110120130140150160170180190200210220230240250

1 – не рекомендується через можливий перегрів організму

Методика прийому повітряних ванн

Для систематичного повітряного загартовування можна застосовувати наступну схему. Спочатку, перебуваючи в приміщенні з кімнатною температурою 20-22 ° С близько 5-7 днів, роздягатися до пояса на 10 хв., Після чого кожен день додавати по 5 хв., Щоб довести тривалість процедури до 40 хв. Пройшовши цей курс можна проводити процедури в умовах тієї ж температури, однак роздягатися, залишаючи на собі тільки труси. Наступним етапом є перехід до прийому повітряних ванн в літній період на відкритому повітрі. Цим можна займатися за містом, на стадіоні, на балконі будинку, в будинку відпочинку або санаторії, а також в міському парку, на затіненій лісовій галявині чи на дачі. Людям, які почали прийом процедур всередині приміщення, однак ще не досить загартованим, слід приймати повітряні ванни на вулиці тільки при температурі не менше 16 °. Кількість і тривалість процедур, залежно від температури повітря вказані в таблиці «Повітряні ванни в умовах відкритого повітря і температури 27 ° С»

Прийом повітряних ванн слід здійснювати в місцях, не досяжних для прямих променів сонця. При температурі повітря менше 18 ° С і вітрі до 5 м / сек., Час процедури слід скорочувати на половину. Найбільш корисно приймати повітряні ванни перебуваючи в гамаку, на ліжку, шезлонгу, тапчані – тобто лежачи, проте не рекомендується лежати на землі. Якщо температура повітря знаходиться на позначці 22-25 °, навіть в цьому випадку можна отримати переохолодження, яке надалі спровокує загострення невралгії, радикуліту та інших хвороб периферичної нервової системи. Людям, яким не забороняється лікарем прийом сонячних і повітряних ванн, дуже корисно їх поєднувати зі спортивними заняттями та іграми – купанням у воді з температурою не менше 22 ° С, катанням на катамарані або човні, містечками, волейболом чи бадмінтоном.

Залишити відповідь