Перша допомога потопаючому

  • Викликати швидку допомогу.
  • Провести звільнення дихальних шляхів від води (постаратися видалити воду з легенів).
  • Виконати штучне дихання.
  • Витерти насухо і зігріти потерпілого.

Перша допомога при утопленні

Перша допомога в разі утоплення є ефективною тільки протягом періоду клінічної смерті і надаватися повинна тільки на місці події: спершу проводиться видалення рідин з дихальних шляхів, проводиться штучне дихання, а якщо буде потреба закритий серця масаж. Відразу після нормалізації і відновлення життєвих функцій потрібен нагляд лікаря, тому що в подальшому періоді можуть виникнути віддалені ускладнення, як то набряк легенів. Перша допомога потопаючому виявляється на місці події.

Якщо потопельник знаходиться в свідомості, показники його пульсу і дихання є задовільними і відсутні скарги на недостатність і труднощі дихання, то потерпілого потрібно покласти на рівну жорстку поверхню, при цьому потрібно, щоб голова була при цьому низько опущеною. Його слід роздягнути, висушити і розтерти сухими рушниками, при можливості дати тепле пиття і укутати теплими рушниками або ковдрою.

Потопаюча людина
При наданні першої допомоги потопаючому кожна хвилина важлива

При вилученні з води потерпілого з задовільними показниками пульсу і дихання, але знаходиться в несвідомому стані, потрібно закинути голову, висунувши вперед нижню щелепу. Потім покласти потерпілого з низько опущеною головою, і звільнити ротову порожнину від сторонніх тіл і речовин – води, мулу, водоростей і т.п.

У разі вилучення постраждалого без ознак самостійного дихання, але із серцевою діяльністю, після описаних вище попередніх заходів потрібно виконати штучне дихання з частотою 20 – 25 за одну хвилину. Після відновлення функції самостійного дихання потрібно підтримувати нижню щелепу для забезпечення дихання через ніс. Потім потерпілого обтирають і зігрівають. У випадках, коли у потопаючого відсутня самостійне дихання і діяльність серця, потрібно проводити штучне дихання в поєднанні з проведенням непрямого масажу серця.

Порядок проведення медичної допомоги при утопленні

Потрібно очистити ротову порожнину і глотку врятованого потопаючого від можливих сторонніх предметів. Постраждалого для цієї мети кладуть животом на коліно надає допомогу, щоб голова постраждалої особи перебувала нижче рівня грудної клітини. За допомогою пальця, обгорненого шматком марлі або матерії, проводять видалення з порожнини рота водоростей, мулу, блювотних мас.
Проводять видалення води з легких потерпілого. З цією метою два-три рази виробляють здавлювання грудної клітки, намагаючись при цьому видалити з легких всю воду. Потім його перевертають на спину.
Починають реанімаційні заходи. Починають виконувати штучного дихання і масажу серця. При цьому попередньо потрібно переконатися в наявності симптомів клінічної смерті – потрібно визначити пульс на сонній артерії і дихання.

Запобіжні заходи при наданні допомоги потопаючому

Реанімаційні заходи потрібно продовжувати до остаточної нормалізації і відновлення самостійної стійкої серцевої діяльності та акту дихання, або до прибуття на місце бригади «швидкої допомоги», або ж до появи явно виражених ознак смерті.
Постраждалих потрібно терміново доставити в лікувальні установи або лікарню з реанімаційним відділенням.

Залишити відповідь