Галакторея

Галакторея – патологічний стан, який проявляється мимовільним виділенням молока, молозива або молокоподібної рідини з молочних залоз, не пов’язане з годування дитини грудьми. Переважно причиною захворювання є пухлини, які не є злоякісними, в зв’язку з чим вони піддаються медикаментозним або хірургічним методам лікування.

Слід пам’ятати, що під час вагітності та пологів галакторея є НОРМОЮ і її слід розглядати як патологічний стан в разі, коли вона розвивається у невагітної жінки і не є пов’язаною з періодом лактації і в разі якщо такий стан триває протягом 5 місяців і більше після закінчення періоду годування дитини

Механізми виникнення галактореї

Процес лактації регулюється в організмі декількома гормонами. В першу чергу пролактіном. Даний гормон виробляється в гіпофізі – однієї з найголовніших залоз з внутрішньою секрецією. У процесах регуляції лактації бере участь гормон соматотропін, гормон щитовидної залози – тироксин, гормон наднирників кортизол, а також інсулін і статеві гормони – естрогени, що виділяються в яєчниках.

Беручи до уваги той факт, що процес лактації регулюється кількома різними гормонами, причини виникнення цього патологічного стану різноманітні. У той же час найчастіше причини галактореї залишаються нез’ясованими. Подібний вид виділень прийнято називати ідіопатичною галактореєю. Серед інших причин розвитку галактореї обов’язково слід зазначити такі: наявність пухлин і новоутворень в гіпофізі (пролактіном, соматотропіном) порушення фізіологічної функції гіпоталамуса (наявність пухлин в гіпоталамусі, різні здавлення ззовні, черепно-мозкові травми), тривале застосування деяких лікарських препаратів (хлорпромазина, метилдофи , морфіну, деяких оральних контрацептивних засобів, а також метоклопрамида), різні захворювання щитовидної залози (наявність гіпертиреозу, гіпотиреозу), захворювання і патологічні стани наднирників (наявна хвороба Аддісона, пухлини і новоутворення надниркових залоз, які виділяють естрогени), рефлекторна активація (смоктанням або механічної стимуляцією молочних залоз, активна стимуляцією грудного нерва, мастит), супутні ураження печінки і нирок (при печінковій і нирковій недостатності), при захворюваннях яєчників (при синдромах полікістозних яєчників).

Симптоми галактореї

Галакторея може характеризуватися різними ступенями своєї вираженості – від мізерних періодичних виділень (виділення однієї – двох крапель рідини з молочних залоз під час натискання на молочні залози в цілому прийнято вважати нормою) до регулярних і постійних, рясних за обсягом. Також галакторея може бути односторонньою.

Методи діагностики галактореї

Обстеження зазвичай починається з огляду хворий і з’ясування скарг (серед яких можуть бути: наявність безпліддя, порушення менструального циклу, порушення функцій печінки та нирок і інших органів), які можуть надати додаткову інформацію про ймовірні причини розвитку галактореи.

У комплекс досліджень при галактореї входить обов’язкове ультразвукове дослідження всіх органів в черевній порожнині, молочних залоз і регіонарних лімфатичних вузлів. У разі необхідності призначають ряд інших досліджень.

Методи лікування галактореї

Лікування спрямоване на усунення причин захворювання. При підвищеному рівні пролактину, призначають лікарські препарати, що знижують його рівень, наприклад бромкриптин і інші.

Наведена інформація не є рекомендацією до лікування галактореї, а є коротким описом проблеми з метою ознайомлення. Не забувайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь