Кесарів розтин

Кесарів розтин (КС) – це акушерська операція, суть якої полягає в добуванні плоду з матки хірургічним шляхом, минаючи природний родовий канал.

Як з’явився кесарів розтин?

Операція кесаревого розтину по праву вважається однією з найдавніших у світі. Якщо вірити стародавнім міфам, то саме таким шляхом з’явився на світло покровитель медицини – бог Аполлон. Є також дані про те, що саме через черевну стінку з утроби померлої матері був витягнутий Юлій Цезар. Подібна операція проводилася в більшості розвинених країн стародавнього світу.

Аж до початку XVI століття кесарів розтин проводили тільки на мертвій або вмираючої породіллі. Це було єдиним шансом врятувати дитину. У 1500 році був описаний перший в європейській історії випадок кесаревого розтину, після якого залишилися живі і мати і дитина.

Новий виток в оперативному акушерстві почався в середині XIX століття, коли з’явилися перші більш-менш ефективні засоби для наркозу. Починаючи з того часу і аж до сьогоднішнього дня кесарів розтин проводиться не тільки в інтересах дитини, але і для збереження життя і здоров’я матері.

Кесарів розтин

Навіщо роблять кесарів розтин?

У сучасному світі в кожній державі існує офіційно затверджений перелік показань до кесаревого розтину. Існують як абсолютні, так і відносні показання з боку самої жінки і з боку плоду.

Абсолютні показання до кесаревого розтину виникають тоді, коли народження дитини через природні родові шляхи неможливо (найчастіше – через невідповідність розмірів плода і таза матері) або несе дуже високий ризик для життя і здоров’я жінки і / або дитини.

Так, наприклад, природні пологи при доношеною вагітності неможливі в разі абсолютно вузького таза, вираженого об’ємного процесу в малому тазу (великі міоматозні вузли, великі кісти), клінічно вузького таза (коли при нормальних його розмірах таз є вузьким для даного плода і в даному передлежанні ; це можна з’ясувати тільки під час пологів), передлежання плаценти, загрозу розриву матки і деяких інших станах. Абсолютним показанням є також наявність ряду вад розвитку і каліцтв плоду.

Якщо говорять про відносні показання до кесаревого розтину, то природні пологи теоретично можливі, тоді як на практиці достатня висока загроза здоров’ю і життю дитини і / або жінки.

Наприклад, відносні показання до кесаревого є у жінок з вираженою патологією дихальної системи, серця і судин, зору. Рубець на матці також вважається відносним показанням до череворозтину. Більшість сучасних акушер-гінекологів схиляються до можливості природних пологів з рубцем на матці при дотриманні деяких додаткових умов.

Показання для кесаревого розтину можуть існувати ще до вагітності, розвиватися під час неї або виникати під час пологів.

Шрам після кесаревого розтину
Рубець після кесаревого розтину

Як робиться кесарів розтин?

Операція проводиться тільки під адекватним знеболенням. Як внутрішньовенний або інтубаційної наркоз, так і епідуральна анестезія при кесаревому розтині застосовуються таким чином, щоб не завдати шкоди дитині. Сама техніка операції дозволяє отримати плід і перетиснути пуповину протягом декількох хвилин після введення жінки в наркоз.

Всупереч поширеній думці, при проведенні операції м’язи живота не перетинають. Саме з цієї причини відновити фігуру після кесаревого розтину не складніше, ніж після звичайних пологів.

При відсутності ускладнень вже на 5-6 добу після кесаревого розтину жінка виписується додому.

Що вибрати: пологи або кесарів?

Сьогодні з’являється все більше і більше суперечок про доцільність кесаревого розтину. Примітно, що самі акушер-гінекологи в подібних дискусіях беруть участь рідко, ймовірно, просто не бачачи предмета для суперечки.

У кожній конкретній ситуації вибір між природними пологами і кесаревим розтином повинен проводитися не тільки виходячи з переваг жінки, але з реального ризику для її життя і життя її малюка.

Незважаючи на переконання багатьох, які вважають себе обізнаними в медицині, людей, провести операцію чи не простіше і швидше, а складніше, ніж звичайні пологи. Будь-яка розсудлива лікар, що пропонує вагітної кесарів розтин, бачить для цього реальні підстави, які і пояснює жінці або її родичам.

Як і при будь-якої хірургічної операції, при кесаревому розтині ускладнення можливі. Про наявність того чи іншого ризику та його ступеня може розповісти тільки лікар, який спостерігає жінку.

Якщо почитати відгуки про кесарів розтин, то найбільш частою скаргою жінок є хворобливість самого шва після кесарева. Втім, ці відчуття практично повністю зникають вже до кінця першої – початку другого тижня після операції.

Практично будь-які наслідки кесаревого розтину геть нівелюються одним-єдиним фактом: збереженням життя малюка і його мами. Кесарського дітки, незважаючи на наявність величезної кількості псевдомедичні інформації, нічим не поступаються народженим природним шляхом малюкам. А їхні батьки не без підстави називають свого малюка незвичайною дитиною.

Наведена інформація з питання кесаревого розтину носить лише ознайомлювальний характер. Пам’ятайте, що самолікуванням можна нашкодити своєму здоров’ю. При появі ознак хвороби або підозрі на неї необхідно негайно звернутися до лікаря. Будьте здорові.

Залишити відповідь