Причини короткого циклу місячних

На сьогоднішній день порушення менструального періоду є поширеним гінекологічним відхиленням. В одних спостерігаються часті і занадто рясні кровотечі, інших виділення мізерні та рідкісні. При цьому одна справа – тимчасовий збій, викликаний зміною клімату, стресом або фізичними навантаженнями, і, зовсім інша – регулярні затримки, що може свідчити про наявність будь-яких захворювань. Чи нормою є короткий цикл місячних, його причини та можливі наслідки розглянемо нижче.

Нормальний цикл менструації

Щоб вчасно розпізнати проблему, необхідно знати, які місячні вважають нормальними. Тривалість менструального проміжку відраховується з першого дня появи кров’янистих виділень до початку наступних. У нормі цей проміжок становить від 21 до 35 днів. Такий розрив пояснюється індивідуальними особливостями кожного окремого жіночого організму. Тривала затримка (14 і більше днів) має викликати настороженість. У такому разі важливо визначити причину, чому короткий цикл місячних? Зробити це можна лише у спеціалізованому закладі, склавши всі потрібні аналізи та проконсультувавшись із лікарем.

Зменшений проміжок між менструаціями вважається нормою у кількох випадках:

 1. У підлітковому віці, при перших критичних днів, коли їх нормалізації може знадобитися до трьох років.
 2. Перед настанням менопаузи. Як правило, після 40 років статеві функції згасають, зростає кількість прогестерону, а перестає дозрівати яйцеклітина. Цей процес може розтягнутися на кілька років, впливаючи на тривалість міжменструального періоду.
 3. Після аборту чи пологів, коли на відновлення критичних днів потрібен певний час.
 4. Після видалення внутрішньоматкової спіралі, завершення прийому оральних контрацептивів.

В інших випадках потрібно звернутися до спеціаліста та пройти обстеження.

Чинники, що викликають порушення циклу

Короткий цикл місячних 21 день і менш може бути спровокований як серйозними патологіями, так іншими факторами, серед яких:

 • Різка втрата маси тіла. Стрімке зниження ваги є стресом для організму, що негативно впливає на гормональну систему. Це може бути викликано суворою дієтою, що передбачає зменшення споживаних калорій, що пояснює виникнення різноманітних порушень.
 • Позаматкова вагітність, для якої характерні убогі кров’яні виділення.
 • Гормональні зміни, що виникли і натомість недавнього аборту, пологів, клімактеричних розладів. Гормональний фон піддається деяким змінам, що впливає на тривалість міжменструального періоду. Через деякий час він відновлюється самостійно, без жодного лікування.
 • Прийом протизаплідних пігулок. Після їх скасування, репродуктивна функція відновлюється.
 • Переохолодження, зміна клімату, надмірна втома, спадковість.
 • Стресові ситуації. Крім того, що місячні приходять частіше, жінка стає більш дратівливою, турбують головний біль, відчувається слабкість.
 • Аномалії розвитку жіночих статевих органів.
 • Хірургічне втручання, перенесені травми.
 • Нестача вітамінів та мінералів, виснаження організму.
 • Побічні ефекти після застосування деяких лікарських засобів.
 • Шкідливі звички (алкоголь, куріння).

Далеко не завжди збій менструації вказує на наявність патологій, але все ж таки залишати таку ситуацію поза увагою не варто.

Порушення менструального циклу
Причини порушення циклу місячних

У будь-якому випадку, краще перестрахуватися та запланувати візит до гінеколога.

Патологічні причини короткого циклу

Крім фізіологічних факторів, часті місячні можуть бути викликані різними захворюваннями:

 • Ендокринні порушення. Нормальне функціонування жіночих органів неможливе без гормонів, що виробляються щитовидною залозою, гіпофізом, наднирниками та яєчниками. Будь-які збої у роботі супроводжуються низкою проблем, які впливають скорочення міжменструального проміжку.
 • Запальні процеси у жіночих статевих органах через розвиток патогенного середовища чи інфекційні захворювання.
 • Утворення пухлин у матці чи яєчниках. Проміжок між кровотечами при цьому зменшується незначно і може періодично відновлюватися. Кров’яні виділення можуть з’являтися цілий місяць, збільшуються розміри матки, виникає ризик розвитку анемії, що провокує слабкість та апатію.
 • Ендометріоз, при якому потовщується шар ендометрію. Крім проблем із жіночими днями, ця патологія може спровокувати безпліддя.
 • Цукровий діабет, проблеми з нирками та печінкою, кровоносної системи тощо.
 • Психологічні та генетичні відхилення.

Якщо місячні стали частіше, не можна залишати таку проблему поза увагою. Відсутність грамотного лікування може спровокувати розвиток серйозних патологій та негативно вплинути на здоров’я.

Короткі місячні після пологів

Короткий цикл місячних після пологів- нормальне фізіологічне явище, викликане: збільшенням вироблення гормону пролактину (відповідає за утворення грудного молока), різким схудненням через дієту або фізичні навантаження, психологічним стресом та іншими факторами.

При грудному вигодовуванні кровотечі, як правило, відсутні. Коли малюка переводять на прикорм або штучне харчування, жіночі дні відновлюються, але змінюється їхня тривалість. Організм поступово перебудовується, приходить у норму гормональне тло, відновлюється фізіологічний стан матки та яєчників, і все це без додаткового лікування.

Відновлення менструації кожної жінки відбувається по-різному. Пов’язано це з індивідуальними особливостями організму, наскільки активно виробляються гормони статевих залоз, у стані імунна і репродуктивна системи. На організм у післяпологовий час впливають також спадкові фактори, характер пологового процесу, особливості відновлення матки тощо.

У жодному разі, не варто панікувати. Для відновлення функціонування всіх органів потрібно близько двох місяців. Навіть за відсутності кровотечі жінка почувається абсолютно здоровою. Нерегулярність критичних днів має насторожити через три цикли, що може бути пов’язане з розвитком запальних процесів або ендометріозу, наявністю пухлини статевих органів. Також затримка може бути пов’язана із повторною вагітністю.

Можливі наслідки зміни менструального циклу

Можливі ускладнення нерегулярних кровотеч найчастіше виявляються:

 • розвитком раку молочних чи статевих залоз;
 • анемією (малокровістю);
 • дисфункцією яєчників, міомою матки;
 • розростання ендометрію;
 • мимовільним припиненням вагітності;
 • погіршенням якості життя;
 • злоякісними пухлинами слизової оболонки матки;
 • мастопатією (доброякісними утвореннями у тканинах молочних залоз).

Буває, що короткий цикл місячних провокує аномальний розвиток органів репродуктивної системи Через неповноцінне вироблення гормонів може виникнути потенційна загроза безпліддя.

Рання овуляція

Через зміну рівня гормонів порушується овуляторний механізм і настає рання овуляція. Крім нерегулярних кровотеч, подібні порушення можуть виникнути через: частих стресів, нетривалої фолікулярної фази, зловживання кофеїном і алкоголем, різкої втрати ваги або його набору, хвороб, що передаються статевим шляхом, відміни оральних контрацептивів, настання менопаузи. Наслідком постійних ранніх овуляцій є поява яйцеклітин, що не дозріли, а також безпліддя.

Низька якість яйцеклітини

Те, що цикл місячних став коротшим, може позначитися на якості яйцеклітин, які просто не встигають дозрівати. Якість та кількість яйцеклітин впливає на ембріон після запліднення. Через низьку якість ембріонів жінці стає важче завагітніти. Якщо вагітність настає, може виникнути загроза викидня.

Коли потрібно терміново відвідати лікаря?

Чимало жінок цікавить питання, коли нерегулярна менструація, зокрема короткий цикл, має викликати побоювання? Коли потрібно звернутися за допомогою до фахівця? Отже…

Якщо проміжок між жіночими днями скоротився, але перебуває у нормальних межах, це повинно викликати побоювань. Зовсім інша річ, коли приватні кровотечі стали «нормою». Це призводить до втрати крові, анемії, загального послаблення організму та зниження імунітету.

Запланувати візит до гінеколога рекомендується при:

 • зменшеному менструальному періоді (менше 17 днів);
 • різку зміну міжменструального проміжку;
 • появі рясних кров’яних виділень раніше строку;
 • скорочення кровотеч від однієї до трьох днів.

Жінкам з частими кровотечами необхідно також звернутися до фахівця, якщо вони планують завагітніти. Справа в тому, що за настання менструації відповідають гормони. Її нерегулярність негативно впливає на гормональний фон, що знижує ймовірність успішного наступу вагітності.

Скорочення проміжку між критичними днями може приносити особливого дискомфорту. При цьому досить часто виникає запаморочення, турбує нудота, з’являються болі в животі, що і змушує в терміновому порядку звернутися до лікаря і пройти обстеження.

Діагностика та лікування короткого циклу

Зокрема, їхні причини несуть певні ризики і негативно позначаються на здоров’ї представниць прекрасної статі. Ретельна діагностика дозволить встановити, через що виникла та чи інша проблема, а грамотна терапія допоможе позбутися її і жити повноцінним життям.

Для початку лікар оглядає пацієнтку на гінекологічному кріслі, збирає анамнез (дані про наявні та перенесені раніше хвороби, пологи та аборти, методи контрацепції, характер кровотеч). Далі призначаються всі необхідні дослідження, коли йдеться про:

 • гістероскопії із парканом зішкріба з маткової шийки та цервікального каналу;
 • моніторингу фолікулогенезу, ультразвуковому дослідженні органів малого тазу;
 • клінічний аналіз крові, коагулограмі;
 • аналізах на гормони, мікрофлору, різні інфекції, що передаються статевим шляхом.

При необхідності проводять МРТ мозку і рентгенографію черепа. Щодо гормональних досліджень, то тут особлива увага приділяється: рівню тестостерону, пролактину, тироксину, кортизолу тощо.

На основі отриманих даних лікар визначає для пацієнтки відповідну терапію, яка може проводитися в домашніх умовах, у стаціонарі або припускати необхідність оперативного втручання (за наявності пухлин).

Діагностика і лікування короткого циклу місячних
Лікування короткого менструального циклу

Якщо причина нездужання у гормональному дисбалансі, цю проблему вирішують: гормонами (прогестерон, естроген), вітамінними комплексами, кровоспинними препаратами. При виявленні запальних процесів призначаються вагінальні свічки, наділені антисептичними властивостями. У деяких випадках актуальним є застосування антибіотиків, які позбавляють хвороботворних бактерій, що провокують запалення.

Що стосується пухлинних новоутворень, то для боротьби з ними залучаються різні методики: гістероскопія, лапороскопія, відкрите оперативне втручання, при якому має місце ампутація (проводиться за наявності злоякісної пухлини, яка швидко зростає).

Якщо проблема виникла через надмірну вагу, жінці достатньо переглянути своє харчування та скинути зайві кілограми. Дівчатам на строгій дієті рекомендується підвищити калорійність їжі і не морити себе голодом.

Якщо менструація настає раніше терміну через перенесений стрес, зміну клімату або кардинальну зміну способу життя, актуальною є вітамінотерапія. Справа в тому, що вітаміни в будь-якому організмі – це каталізатори та біорегулятори обмінних процесів. Деякі їх впливають на функціонування репродуктивної системи. Вітаміни групи В і фолієва кислота мають гонадотропні властивості, беруть участь в обміні естрогенів, необхідні для процесу овуляції та роботи яєчників. Вітаміни А, С та Е покращують координаційні зв’язки у репродуктивній системі. Приймаються вони за певною схемою, залежно від дня менструального циклу.

Важливо розуміти, що своєчасно виявлені захворювання, що спровокували менструальний збій, у рази підвищує шанси на швидке та повне одужання, без наслідків. У жодному разі не потрібно вдаватися до самолікування та приймати препарати, які вам порадили друзі чи знайомі. Все це спричиняє серйозні наслідки і може призвести до розвитку небезпечних патологій. Призначає лікування лише лікар на основі анамнезу пацієнтки та результатів обстеження.

Яка нормальна тривалість менструального циклу?

Нормальна тривалість менструального циклу становить від 21 до 35 днів.

Які можуть бути причини порушень менструального циклу?

Причини порушень менструального циклу можуть бути різними, від гормональних збоїв до стресу і вагітності.

Що таке короткий менструальний цикл?

Короткий менструальний цикл, або пройоменорея, - це цикл, який триває менше 21 дня.

Чому буває короткий менструальний цикл?

Причин короткого менструального циклу може бути багато, від гормональних порушень до аномалій матки.

Чи потрібно йти до лікаря при короткому менструальному циклі?

Звернення до лікаря при короткому менструальному циклі рекомендується, щоб виключити будь-які патології.

Як лікувати короткий менструальний цикл?

Лікування короткого менструального циклу залежить від причини, що його викликала, і може включати гормональну терапію, прийом вітамінів або інші методи.