Причини затримки місячних

Прихід місячних пізніше за призначений термін — досить поширена проблема серед жінок різного віку. Причини затримки місячних у жінок найрізноманітніші, для своєчасного виявлення проблеми необхідно розуміти коли прихід місячних із запізненням є нормою, а коли патологією. У цій статті ви дізнаєтеся про основні причини місячних затримок, крім вагітності.

Особливості та стадії менструального циклу

Основною метою місячних є підготовка жінки репродуктивного віку до можливої ​​вагітності. У здорової людини тривалість циклу становить від 21 до 35, його відлік починається з першого дня місячних. Менструальний цикл має кілька стадій:

 1. На фолікулярній стадії відбувається розвиток фолікула, з нього виходить яйцеклітина, готова до запліднення. Надалі вона може перетворитися на плід. Стадія займає майже половину і триває від початку менструації до овуляції.
 2. Другою фазою є лютеїнова, її настання відбувається відразу ж після овуляції. На цьому етапі в організмі жінки в яєчнику утворюється жовте тіло, головним завданням якого є підтримка балансу гормонів.
 3. Стадія овуляції має на увазі вихід яйцеклітини з фолікула та його пересування через черевну порожнину по трубах у матку.

Що таке затримка

У середньому менструальний цикл триває 21-35 днів, більшість він становить 28-30 днів. Затримкою місячних є відсутність менструації після 35 днів. У такому разі жінці слід звернутися до лікарні до лікаря, щоб з’ясувати, чому відбувається затримка місячних. Лікар може призначити низку аналізів для встановлення причини.

Що впливає на прихід місячних

Існують незначні норми затримки менструації, оскільки цикл здатний трохи змінюватись. Зазвичай у здорової жінки місячні можуть прийти на кілька днів раніше чи пізніше. Цьому свідчать різні фактори.

Різка зміна клімату

Різка зміна клімату є серйозним стресом для організму, якому необхідно перебудуватися та звикнути до нових умов. Акліматизація є досить поширеною причиною того, коли жінка має збій. І тут у жінки можливо відсутність місячних вчасно чи наступити їх ранній прихід. Нічого страшного в тому, що через зміну клімату стався збій. Але краще поспостерігати за своїм самопочуттям, щоб переконатися у відсутності будь-яких нездужань чи симптомів.

Вживання ліків

Причиною затримки менструаціїможе стати прийом лікарських засобів. Ліки дуже впливають на менструальний цикл і можуть його зрушити. Затримка місячних через прийом препаратів може становити 5 або навіть 10 днів. Список таких препаратів досить великий, серед них:

 • антидепресанти;
 • деякі види антибіотиків;
 • протиалергічні препарати;
 • ліки, призначені для хіміотерапії;
 • нейролептики;
 • препарати для боротьби із нападами епілепсії.

Неправильне харчування

Неправильне харчування сильно впливає на місячні збої. Цьому сприяють продукти з малою кількістю поживних речовин та великим вмістом засобів, що сприяють збудженню. Подібне харчування добряче вимотує щитовидну залозу та надниркову. Жінці краще відмовитися від великого споживання цукру та різних пестицидів.

Якщо ви не розумієте, чому відбувається затримка місячних без причин, перегляньте свій раціон харчування. Вам слід вибирати продукти, що мають велику кількість насичених жирів, антиоксидантів та поживних речовин.

Велика маса тіла

Зайві кілограми як негативно позначаються зовнішньому вигляді, а й призводять до порушення овуляції. Найчастіше повні жінки страждають від тривалих та нерегулярних місячних, які можуть бути більш інтенсивними та складними. Надмірна вага сильно впливає на товщину ендометрію, здатного збільшуватися. Подібне часто призводить до проблем зі здоров’ям, наприклад раку матки. У цьому випадку необхідно подбати про те, щоб скинути зайву вагу або використовувати спеціальні підтримуючі препарати, призначені лікарем.

Клімакс

Причиною затримки місячних після 40можливо клімакс. Клімаксом є фізіологічні зміни у житті жінки, коли у зв’язку з віком відбувається зниження роботи яєчників та інші зміни в організмі. При клімаксі місячні здатні йти короткий або дуже тривалий час, при цьому вони стають нерегулярними. Кров’янисті виділення при клімаксі здатні надовго зникати та знову з’являтися. У разі незначна чи велика затримка менструації в жінок є цілком нормальним біологічним процесом.

Клімакс не є спонтанним явищем, він ділиться на три етапи. Відразу жінки відчувають зміни в період кров’янистих виділень, потім місячні поступово починають пропадати, приходячи час від часу, а на третьому етапі взагалі пропадають.

Настання клімаксу відбувається за рахунок того, що згодом у жіночому організмі відбуваються зміни і з віком яєчники виробляють менше гормонів. Запас статевих клітин, здатних призвести до вагітності, також суттєво зменшується. Як результат, статеві органи з маткою стають просто нездатними виконувати свої основні функції.

Вживання оральних контрацептивів

На сьогоднішній день існує великий вибір контрацептивів, серед яких є оральні. Для більшості жінок цей метод є найбільш прийнятним, щоб уникнути небажаної вагітності та для врегулювання менструації. Але для регулювання потрібна певна кількість часу — в середньому від одного до трьох місяців.

Оральні контрацептиви сприяють контролю за товщиною слизової матки. Щоб ця товщина залишалася на одному рівні, необхідно приймати таблетки щодня одночасно. Під час семиденної перерви у жінок спостерігається кровотеча відміни.

Післяпологовий період

Причини затримки місячного циклуу післяпологовий період зовсім різні. У кожної жінки місячні можуть наступити у різний час, починаючи з другого або третього місяця після пологів або через рік. Виділення після самих пологів, які можуть тривати до 8 тижнів, не мають нічого спільного з менструацією, а є лохіями. Відразу лохії мають яскравий червоний відтінок, потім світлішають і зовсім зникають. Після закінчення лохий матка з яєчниками повертається у свій початковий стан і знову готується до запліднення.

Початок місячних безпосередньо залежить від виду вигодовування малюка. На вироблення молока впливає гормон пролактин, що перешкоджає наростанню рівня естрогену. У жінок, які годують дитину грудьми, місячні можуть наступити через рік. Ті, хто віддає перевагу сумішам для годування, повинні очікувати на прихід менструації набагато раніше.

У перші місяці менструальний цикл може бути нерегулярним, але переживати в цьому випадку не варто, це норма. Його нормалізація залежить від індивідуальних особливостей організму жінки. Турбуватися про нерегулярність можна починати лише через 3 цикли.

Ще однією причиною затримки місячних може стати повторна вагітність, але якщо тест негативний, це може бути пов’язане із запальним процесом або іншими проблемами зі здоров’ям. У такому разі слід негайно звернутися за допомогою до лікаря.

Стреси та фізичні навантаження

Причинами затримки місячних на день або навіть 7 днів можуть бути стреси та сильні фізичні навантаження.

Затримка місячних при стресі
Вплив стресу і фізичних навантажень на затримку місячних

Стрес можна назвати однією з найпопулярніших причин збоїв. Організм намагається захистити себе від перенапруги, пов’язаної з різними факторами. Коли людина відчуває стрес, у неї можуть спостерігатися дратівливість, поганий сон, проблеми з апетитом та апатія.

Подібні сильні емоції призводять до великого вироблення гормону пролактин, який у нормі виробляється у вагітних і жінок, що годують. У зв’язку з виробленням пролактину відбуваються зміни у роботі щитовидної залози, що призводить до нерегулярної менструації. Існує можливість відсутності менструації взагалі, якщо наявність пролактину в організмі досягає високих показників. До стресу можуть призвести різні ситуації:

 • надмірні фізичні навантаження;
 • зміни у звичному способі життя;
 • зміна клімату;
 • емоційні потрясіння;
 • фізичні травми чи хірургічне втручання.

На цьому етапі можна згадати про надмірні фізичні навантаження, адже у спортсменок, які посилено займаються спортом, часто відбуваються збої. Подібне негативно впливає на жіноче здоров’я. Випробовуючи постійно такий стрес, мозок здатний взагалі припинити вироблення статевих гормонів. Цей стан називається аменорея. Звернутися за допомогою до лікаря для діагностики та лікування слід у разі, якщо місячні не настають більше трьох місяців.

Щоб не виникало проблем зі здоров’ям та питань, що робити при затримці місячних, необхідно навчитися правильно боротися зі стресом. Для цього необхідно:

 1. Регулярно влаштовуйте собі відпочинок. Відпочивайте так, як потрібно саме вам. Це може бути розслаблююча ванна, читання книги, прогулянка у парку.
 2. Намагайтеся тішити себе позитивними емоціями, наприклад, зустріч з друзями або романтичний вечір з другою половинкою.
 3. Правильно харчуйтесь. Уживана їжа повинна бути максимально корисною, збалансованою та поживною. Відмовтеся від газировок, соусів, жирного та смаженого.
 4. Спіть щонайменше 8 годин на добу, лише цей період організм встигає повністю відновитися.
 5. Знайдіть собі заняття до душі, завдяки якому ви відпочиватимете від повсякденної метушні. Це може бути малювання, в’язання, вишивка та інше.
 6. Займайтеся спортом, але не перестарайтеся. Завдяки спорту можна тримати позбутися негативу та тримати себе в тонусі. Найкращим варіантом жіночого спорту для підтримки здоров’я стане плавання, пілатес, йога, аеробіка.

Збій гормонального фону

Затримка менструації за негативного тестуможе свідчити про збій гормонального тла. Збій відбувається, коли гормони виробляються не такій кількості, як це має відбуватися у здорової жінки. Часто причинами гормональних збоїв можуть бути:

 • неправильне харчування;
 • зайва вага або її нестача;
 • перенесені хвороби;
 • прийом гормональних препаратів;
 • статеве дозрівання;
 • настання клімаксу;
 • надмірні фізичні навантаження та інше.

Лікування гормонального збою відбувається за допомогою нормалізації гормонів в організмі. Жінці необхідно звернутися до лікаря для здавання аналізів та подальшого лікування. Щоб уникнути гормонального збою, необхідно стежити за своїм здоров’ям і регулярно відвідувати ендокринолога.

Статеве дозрівання

Статеве дозрівання у дівчаток починається в період 8-9 років. У цьому віці відбуваються серйозні зміни в організмі, пов’язані зі зростанням статевих гормонів. Приблизно з 10 років починають дозрівати молочні залози і можуть розпочатися перші місячні. Тривалість менструального циклу варіюється від 21 до 35 днів, а менструація у підлітків зазвичай продовжується від трьох до семи днів.

У перший рік спостерігаються нестабільні кров’янисті виділення, що є нормою. Звернутися до лікаря необхідно у таких випадках:

 • якщо менструація зовсім відсутня до 15 років;
 • відсутність менструації понад 3 місяці;
 • стався збій менструального циклу після встановлення;
 • місячні тривають понад тиждень;
 • менструація супроводжується сильними болями;
 • відбувається регулярна затримка менструації із болями внизу живота;
 • у разі занадто рясних місячних, коли однієї прокладки вистачає не більше, ніж на годину;
 • з настанням 13 років груди у дівчинки так і не почала рости.

Патологічні причини затримки

Затримка менструаціїможе відбуватися і через патологічні причини, коли потрібне негайне лікування. В даному випадку жінці необхідно звернутися до фахівця, який допоможе визначити основну причину за допомогою аналізів та діагностики. До таких причин можна віднести наведені нижче.

Полікістоз яєчників

При полікістозі яєчників переважно відбувається вироблення чоловічих статевих гормонів, а яйцеклітини не встигають вчасно дозрівати, залишаючись і накопичуючись у яєчниках. Щомісячні фолікули з яйцеклітинами залишаються на своєму місці, утворюючи невеликі кісти. Саме затримка чи відсутність менструації може бути ознакою наявності полікістозу.

Крім затримки жінки з полікістозом можуть відчувати сильні болі при настанні менструації, менструація може бути досить рясною, може з’являтися волосся в місцях, де вони не повинні. Такі жінки можуть страждати на безпліддя і зайву вагу.

Полікістоз яєчників є досить небезпечним, оскільки може призвести до розвитку діабету, депресії, зупинки дихання уві сні, раку та інших проблем зі здоров’ям. Подібний стан потребує негайного лікування за допомогою спеціальних препаратів, коригування харчування, активного способу життя та повноцінного сну.

Інфекція

Коли інфекція потрапляє у внутрішні статеві органи, відбувається запалення. Це сприяє найсильнішому стресу для організму. Інфекції порушують дозрівання фолікулів та згубно впливають на овуляцію. У зв’язку з цим кров’янисті виділення наступають значно пізніше або досить болючими. Такий стан говорить про можливість існування гінекологічного захворювання, наприклад, міоми матки, коли спостерігається рясна кровотеча.

До фахівця слід звернутися, якщо ви відчули зміни в організмі після прийому лікарських препаратів чи перенесеної хвороби. Прихід кров’янистих виділень вчасно може бути порушений після перенесених ГРЗ, грипу та інших захворювань. Дуже важливо контролювати своє самопочуття та вчасно здати необхідні аналізи.

Міома матки

Міома матки – захворювання, від якого страждають деякі жінки дітородного віку. Причиною затримки місячних, коли тягне поперек і низ живота може бути міома матки. При міомі спостерігаються дуже рясні виділення, що призводять до виснаження організму. Іноді лікарі пропонують таким пацієнткам видалити матку, щоб уникнути серйозних наслідків.

Захворювання ендокринної системи

Щитовидна залоза є дуже важливою системою організму, яка відповідає за його нормальне функціонування. Репродуктивні органи також залежать від роботи щитовидки. Тільки злагоджена робота щитовидної залози та статевих залоз дозволяють яйцеклітинам вчасно дозрівати та готуватися до зачаття. Якщо відбувається не зовсім правильна робота даного органу, тоді порушується менструальний цикл і репродуктивна система перестає працювати як треба.

Якщо у вас спостерігаються проблеми і постійні збої в менструальному циклі або якщо ви відчуваєте сильні болі під час місячних, необхідно записатися на консультацію до ендокринолога. Не зайвим буде перегляд свого раціону харчування, відмова від шкідливих звичок та налагодження сну.

Ендометріоз

Ендометріоз є захворювання, коли слизова ендометрія починає мігрувати, що призводить до не зовсім правильного функціонування. Якщо не виявити проблему вчасно, це може призвести до безпліддя, наявності болю і розвитку різних хронічних захворювань.

Основними причинами появи ендометріозу є:

 • постійний стрес;
 • наявність алергії;
 • проведені раніше аборти;
 • запалення статевих органів;
 • різні хвороби внутрішніх органів;
 • раніше перенесені вірусні захворювання;
 • спадкова схильність.

Захворювання супроводжується не дуже приємними відчуттями, якими жінка може запідозрити в себе ендометріоз. Вам необхідно негайно звернутися в лікарню, якщо ви відчуваєте болі внизу живота і попереку, місячні проходять болісно або часто спостерігаються затримки, часті кров’янисті виділення до і після менструації, довго не настає вагітність. Щоб уникнути появи ендометріозу, необхідно стежити за вагою, регулярно відвідувати гінеколога та відмовитися від інтимної близькості в період менструації.

Відновлення менструального циклу

Збої є найбільш поширеною проблемою, з якою представниці прекрасної статі звертаються до фахівця.

Як відновити менструальний цикл
Відновлення менструального циклу

Больові відчуття під час менструації є нормою. Причинами затримок та болю можуть бути проведені раніше аборти, прийом препаратів, проблеми з ендокринною системою та постійні стреси. Щоб виявити причину, у зв’язку з чим відбуваються нерегулярні кров’янисті виділення, лікаря має провести повне обстеження. Лише після проведення обстеження спеціаліст може призначити лікування. Лікування та відновлення менструального циклу проводять індивідуально, залежно від причини такого стану:

 1. Часто менструація може наступати із запізненням через надлишок гормону пролактину. Для нормалізації лікарі виписують пацієнтці гормональні препарати, що приводять пролактин в норму.
 2. Якщо причиною затримки є інфекція, тоді лікар просто виписує пацієнтці препарати, що знімають запалення. Після курсу таких препаратів зазвичай менструальний цикл приходить у норму. Якщо ж цього не сталося, найімовірніше, існує ще одна причина, через яку місячні йдуть не регулярно.
 3. Оперативного втручання для відновлення менструального циклу потрібне у тому випадку, коли у пацієнтки спостерігається міома або кісти. У таких випадках неможлива нормалізація циклу за допомогою таблеток або зміни способу життя.
 4. Ще однією причиною порушення менструального циклу може бути нестача вітамінів групи В, С та Е. Якщо ви страждаєте від нерегулярних місячних, слід здати аналізи на вітаміни, щоб упевнитись у їх нормальних показниках. Якщо ж спостерігатиметься недолік цих вітамінів, лікар може порекомендувати спеціальні препарати, що сприяють їх нормалізації.

Безумовно, порушення менструального циклу не є нормою за умови, що представниця прекрасної статі не годує грудьми або не переживає післяпологовий період. Постаратися відновити менструальний цикл можна народними методами. Серед них:

 1. Розпарювання ніг у воді допоможе спричинити менструацію. Для цього необхідно парити ноги у воді з гірчицею або сіллю кілька разів на день протягом 10-15 хвилин.
 2. Ще з давніх-давен жінки приймали різні відвари для відновлення менструального циклу. За відсутності місячних або їх малій кількості пили відвар із цибулі. За допомогою куркуми значно знижували болючі відчуття.

Скористатися порадою щодо різних відварів можна як додаткову підтримку. Але найголовнішим правилом за відсутності місячних або нерегулярному циклі — з’ясувати причину, завітавши до лікаря, при необхідності здати аналізи. Для жінки та її здоров’я дуже важливо стежити за вагою і не нервувати. Будьте здорові!