Причини відсутності місячних

Регулярний менструальний цикл – розкіш, який, на жаль, сучасні жінки відчувають дедалі рідше. З такою проблемою почали частіше звертатися до гінеколога. Вона не залежить від віку та соціального становища, завдає дискомфорту та викликає серйозне занепокоєння. У таких умовах важко планувати відпустку, контролювати відсутність вагітності, тому що причини залишаються нез’ясованими. Зі статті ви дізнаєтеся, чому відсутні місячні при негативному та позитивному тесті.

Як зрозуміти, що є затримка

Цикл триває між першими днями двох кровотеч. Його використовують із оцінки стану жіночого здоров’я. Якщо він відбувається регулярно, а фази почергово змінять одна одну, це означає, що репродуктивна система здорова.

Ознакою проблем, пов’язаних із статевою системою, виступає нестабільний цикл. У такій ситуації випадає одна із фаз, відбувається не повне функціонування. Нестабільність пов’язують із укорочуванням або подовженням циклу. В останньому випадку говорять про затримку.

Щоб зрозуміти, чому відсутні місячні, потрібно знати, що якщо випадок поодинокий, то він – один із варіантів норми. Іноді фази подовжуються від того, що організм реагує на навколишнє оточення.

Якщо менструація не почалася через звичайний часовий проміжок, говорять про затримку. Початок наступної кровотечі відкладається на кілька днів або тижнів. Єдиний симптом – відсутність кров’янистих виділень. Основна причина, чому можуть бути відсутні місячні – через вагітність, крім неї зустрічаються також:

 • дієти;
 • гормональна контрацепція;
 • різні гінекологічні маніпуляції;
 • захворювання хронічного характеру;
 • прийом лікарських засобів;
 • хвороби, пов’язані із системою розмноження;
 • сильні емоції;
 • виснажливі спортивні тренування;
 • перенесення вантажу;
 • післяпологовий період;
 • поїздка до іншої країни;
 • клімакс;
 • екстремальне схуднення;
 • швидкий набір маси тіла;
 • аборт.

Вагітність як причина відсутності місячних

Перше, на що потрібно звернути увагу при затримці, чи могло статися запліднення. Після злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом утворюється жовте тіло, яке виділяє прогестерон і рухається до матки для імплантації. Ендометрій готується до застосування, змінюючи структуру.

Ембріон прикріплюється приблизно за тиждень. Після цього до закінчення слизовий шар відокремляться нічого очікувати, цикли припиняються, як і регули. Запідозрити вагітність можна за такими ознаками:

 • нудота блювота;
 • несподівана сильна ворожість до окремих продуктів чи запахів;
 • слабкість, сонливість;
 • збільшення грудей;
 • болючість сосків;
 • закруглені форми.

В аптеці продаються різноманітні варіанти систем для використання в домашніх умовах. Іноді тест може помилково показувати негативний результат, за відсутності місячних та наявності додаткових ознак з’являється причина для повторної процедури. Можна вибрати інший тип смужки, здати аналіз крові чи пройти УЗД.

Позаматкова вагітність

Ще одна причина, чому не йдуть місячні, плід імплантувався за межами матки. Що призводить до такого ускладнення – точно не відомо. Патологічне використання жовтого тіла найчастіше відбувається в маткових трубах, але також можливе на яєчниках, очеревині, рудиментарному розі, шийці.

При цьому жінка має всі ознаки нормальної вагітності, результат тесту позитивний. Запідозрити недобре можна за падінням або відсутністю зростання ХГЛ у крові та болю внизу живота. Для діагностики необхідно пройти УЗД. Виявити плід інших органів досить важко. Для встановлення діагнозу важливо:

 • відсутність плодового яйця у матці;
 • рівень ХГЛ вище 1500 мМЕ/мл;
 • виявлення сторонніх утворень на прилеглих органах;
 • рідина позаду матки.

Позаматкову вагітність необхідно терміново видалити хірургічним шляхом, інакше орган, що розірвався від непередбаченого для нього навантаження, викличе внутрішню кровотечу.

Неправильне харчування

Хочете з’ясувати, чому немає місячних, а тест негативний – зверніть увагу, що ви їсте. Якщо в організмі недостатньо поживних речовин, центральна нервова система сприймає це як сигнал, що він не впорається із вагітністю. Отже, необхідність у циклах відпадає, репродуктивна функція відключається.

Багато жирних продуктів провокує викид естрогену. Він не дає набути чинності прогестерону. У структурі ендометрію не відбуваються зміни, потовщення. Він не відкидається, викликаючи кровотечу.

Дієти, спрямовані на відмову від жирів, також негативно впливають на цикл. Жирні кислоти сприяють збалансованості циклу за умови відповідності до норми. Так, прямий вплив омега-3.

Якщо в раціоні надлишок клітковини рослинного походження, рівень естрогену падає. Це призводить до відсутності овуляції та прогестеронової недостатності.

Естрадіол до крові зростає у відповідь споживання спиртних напоїв. Разом із ним підвищується і тестостерон. Такі коливання сприяють зсуву фази овуляції.

Прийом гормональних контрацептивів

Відповіддю питанням, чому місяць і більше немає місячних можуть стати комбіновані протизаплідні таблетки, які забезпечують організм речовинами, аналогічними тим, що виробляються протягом циклу.

Відсутність місячних при прийомі контрацептивів
Вплив контрацептивів на відсутність місячних

В результаті не відбувається дозрівання яйцеклітини. Під час перерви в прийомі починається кровотеча як реакція на відсутність гормонів.

Перші 3 місяці тіло звикає до нових умов, тому крові може не бути. Особливо часто така ситуація виникає при прийомі оральних контрацептивів типу міні-пілі, у складі яких лише один гормон. Таке відбувається, коли жінці потрібна щадна гормональна терапія.

Відсутність регул як побічний ефект характерний також і для внутрішньоматкових систем типу «Мірена», заснованих на виробленні прогестерону. Це може бути після екстреної контрацепції препаратами, що містять великі дози речовин.

Гінекологічні процедури

Деякі маніпуляції, які проводять з лікувальною метою гінекологи, призводять до пошкоджень слизових оболонок. Організму потрібен час, щоб відновитись. Це стає причиною, чому не йдуть місячні. Затримка може виникати після таких процедур:

 1. Гістероскопія – введення в матку зонда через шийку.
 2. Біопсія – взяття зразків тканин з репродуктивних органів
 3. Мазок Папаніколау (РАР-тест) – зіскрібок з шийки матки для аналізу на ракові клітини.
 4. Ендоцервікальний кюретаж – зіскрібок з оболонки цервікального каналу, який проводиться при кольпоскопії (обстеження за допомогою десятиразової лупи).
 5. Конізація шийки – конусоподібний зріз тканини лазером, ножем або тепловим електрокоагулятором. Маніпуляція проводиться, якщо біопсія виявила патологію.
 6. Дилатація та кюретаж – розширення шийки для проникнення в матку та зіскоблювання зразків тканини.

Затримка може тривати до 4 тижнів. Її пов’язують із відсутністю слизового шару після досліджень. Коли регули з’являються, вони зазвичай болючі та рясні.

Захворювання та прийом медикаментозних засобів

Деякі ліки як побічні ефекти супроводжуються відсутністю місячних і спричиняють занепокоєння. Вони включають:

 1. Антидепресанти, які призначають для лікування та профілактики депресії, неврозів, енурезу, нервової булімії, анорексії, які бажають кинути палити.
 2. Антибіотики, хоча цей ефект більше пов’язують зі стресом хвороби. Це стосується і противірусних препаратів.
 3. Хіміотерапію, яку застосовують хворим на рак.
 4. Нейролептики, що сприяють підвищенню рівня пролактину. В результаті цикл затримується, критичні дні можуть не настати взагалі. Це галоперидол, зуклопентіксол, рисперидон, кветіапін, призначені для боротьби з психічними розладами.
 5. Протиалергічні – пов’язаний гістамін гальмує передачу нервових імпульсів у гіпофізі та гіпоталамусі. Від цього не виробляються гормони, під впливом яких має відбуватися овуляція.
 6. Протиепілептичні – ламотриджин та інші, які прописують при нападах.

Захворювання органів репродуктивної системи

Якщо ви хочете отримати відповідь на запитання, чому немає місячних при негативному тесті, виключіть такі захворювання:

 • ендометрит;
 • ендометріоз;
 • синдром Майєр-Рокітанського_Кустер-Хаузера
 • міому;
 • полікістоз;
 • інфекції, одержані статевим шляхом;
 • синдром резистентних яєчників;
 • порушення прохідності органів розмноження.

Найчастіше після повного їхнього лікування менструальний цикл відновлюється.

Емоційна чи фізична перенапруга

Негативні емоції, спричинені депресією, конфліктами, з’ясуванням стосунків, переживаннями за життя та здоров’я близьких, болем від їхньої втрати сприяють виробленню кортизолу. Він діє на гіпоталамус пригнічуючи, тому той припиняє вироблення жіночих статевих гормонів.

Емоційний та фізичний стрес – одна з причин, чому немає місячних. Жінкам не можна піднімати важкі речі та займатися спортом до знемоги. Це може спричинити серйозні наслідки для репродуктивної системи, зокрема. опущення органів малого тазу. Тренування повинні проходити під наглядом тренера та рівномірно розподіляти навантаження.

Після народження дитини

Відразу після появи малюка світ починаються кров’яні виділення, які називають лохії. Перші 7 днів вони бувають дуже рясні, зі згустками. Кров витікає з судин, що пошкодилися при відходженні плаценти. Так матка очищається, виводить залишки ендометрію.

Потім настає перерва. У мам, які годують грудьми, він триває приблизно до 6 місяців. У тих, хто відмовився від цього – до 2. При цьому відсутності місячних – не причина, щоб не виникла овуляція та вагітність. Тому парам, які не планують зачаття, необхідно оберігатися. Затримка цілком може бути наслідком виникнення нового життя.

Зміна клімату

Стресовими умовами для тіла стає зміна часового поясу, коли годинник відпочинку та неспання різко змінює заведений порядок. Також сприймається центральною нервовою системою зміна навколишніх умов із морозних на теплі та навпаки. Для адаптації знадобиться певний час.

Якщо ж незабаром людина повертається додому, доводиться підлаштовуватись під колишні умови. Тому, якщо ви поїхали відпочити в чужу країну та стурбовані відсутністю менструації, трохи зачекайте. Можливо, за кілька днів усе втрясеться.

Формування циклу та згасання репродуктивної функції

У нормі перші регули проходять у дівчаток 10-15 років. Протягом першого року часто трапляється проблема їх нерегулярності. Якщо це продовжується довше, необхідно звернутися до лікаря.

Якщо ви шукаєте причини відсутності місячних 40 років, почніть з клімаксу. Він настає не раптом, а починається зі збоїв циклу. Згасання відбувається поступово.

Різкі коливання ваги

Це стосується дієт, що пропонують скинути велику кількість кілограмів за маленький проміжок часу. У них усіх одна велика вада – незбалансованість.

Відсутність місячних при дієті
Відсутність місячних при коливанні ваги

Для виконання функцій організму необхідні білки, жири, вуглеводи та певна кількість калорій з урахуванням активності. Дієти часто надмірно низькокалорійні або засновані на кількох дозволених для вживання продуктах.

Після виходу з дієти організм починає запасати калорії у разі її повторення, що призводить до швидкого набору ваги. Це також вносить розлад менструальний цикл, т.к. відбувається великий викид естрогену.

Стрімке схуднення спричиняє виникнення вторинної аменореї – повної відсутності менструації у жінок протягом декількох місяців. Цю ознаку лікарі використовують для встановлення діагнозу анорексії.

Переривання вагітності

Викидень та аборт – травматичні для тіла події. Коли все залишається позаду, виникає проблема – чому немає місячних.

Якщо до мимовільного закінчення репродуктивний апарат готується самостійно заздалегідь, то медичне стає сильним струсом. Ендокринну систему розривають незрозумілі для неї події, на які вона реагує не найкращим чином.

У нормі регули мають розпочатися через 3 тижні, допустиме запізнення – до 10 днів. Довелося чекати довше – зверніться по допомогу.

Крім вагітності, відсутність місячних може викликати безліч причин. Вплив може вплинути навіть на найменшу подію. Тривогу повинні викликати регулярні тривалі збої. При появі потрібне гінекологічне обстеження.