Ймовірність завагітніти в останній день місячних

Планування сім’ї дозволяє поставитися до народження дітей з усією відповідальністю. Тому важливо знати дні, в які може відбутися зачаття. Це стосується як дівчат, які хочуть завагітніти, так і тих, хто бажає відкласти цей хвилюючий момент до кращих часів через кілька місячних періодів. Оскільки з сексу під час місячних давно зняли табу, багато хто цікавиться, яка вірогідність зачаття в цей час. Відсутність можливості обговорити цю тему з близькими може привести до небажаних результатів.

Зі статті ви дізнаєтесь, чи можна завагітніти в останній день місячних, і як краще оберігатися.

Цикл у жінок дітородного віку

Щомісяця в організмі жінки стартують зміни, спрямовані на створення умов для виношування дітей. Для цього працює велика частина систем. Так триває приблизно з 10 до 58 років, терміни для кожної людини індивідуальні. Щоб обстановка для протікання виношування кожен раз оновлювалася, зміни проходять циклічно, по колу. Спочатку умови створюються, якщо плід не имплантировался – ліквідуються.

Менструальний цикл триває від першого дня одного кровотечі до початку наступного і складається з трьох фаз:

 • фолікулярної;
 • овуляторної;
 • лютеїнової.

В першу зі стартом виділень в яєчниках починають дозрівати ооцити. Чи йдуть місячні чи ні, один з них в останні дні починає домінувати, щоб жінкам можна було завагітніти, інші загасають. Стимулюють процес фолікулостимулючого (ФСГ) і лютеїнізуючого (ЛГ) гормони. Ця фаза триває у всіх жінок по-різному. Коли розвиток закінчиться, починається активний викид останнього, у яйцеклітини лопають стінки, вона виходить в маткові труби і знаходиться там 12-36 год.

Настає друга стадія, під час якої сперматозоїд може запліднити жовте тіло. Вона коротка, але будь-який з сексуальних контактів в цей день або за кілька до нього (навіть при місячних) може привести до вагітності.

У третій фазі зі стабільною тривалістю у всіх 10-14 днів утворена злиттям чоловічих і жіночих частинок клітина (або тільки жовте тіло, якщо не було запліднення) рухається в матку, виділяючи прогестерон, який готує внутрішній шар матки (ендометрій) до імплантації. Коли зигота впроваджується в оболонку, починається відлік, циклічність припиняється, виділяється хоріонічний гонадотропін (ХГЧ). Якщо нічого не відбувається, починається старіння і відмирання клітини і маткової оболонки, в результаті якої вона відділяється і виходить назовні разом з кров’ю.

Імовірність зачаття в залежності від циклу

Можливість запліднення знаходиться під впливом таких чинників:

 • регулярність статевого життя;
 • вікова категорія;
 • вага;
 • патології;
 • емоційна стабільність.

Завагітніти можна, коли настає цикл овуляції, хоча сперма може виявитися всередині трохи раніше, в т.ч. при місячних.

Овуляція
Для настання вагітності необхідна овуляція

Це час припадає на середину періоду, конкретна дата залежить від його довжини.

Короткий цикл

Якщо від старту однієї до початку наступної менструації проходить менше 21 дня, такий період називають коротким (пройоменорея). У особи з такою ситуацією кровотеча починається кожні 2 тижні, незалежно від того, скільки тривають. Овуляція відбудеться на 7-8 день і може відбуватися під час виділень. Такі дівчата перебувають в групі ризику по можливості завагітніти в останній день місячних, якщо ті тривають довго.

Коротку тривалість зазвичай пов’язують з:

Скорочений кругообіг може виникати у партнерок спонтанно. При звичайній тривалості один з періодів може скоротитися з таких причин:

 • стреси;
 • підлітковий вік або перед настанням менопаузи;
 • посилені заняття спортом;
 • підйом вантажів;
 • хвороба;
 • дієта.

Середній цикл

Коли між першими днями двох менструацією проходить близько 28 днів, такий період називають середнім. Овуляція зазвичай починається на 14 день, хоча термін може зрушуватися в інтервалі 11-21 день. Тому тим, хто хоче завагітніти, не потрібно орієнтуватися на середні показники, це може статися при останній день місячних. А тим, хто хоче цього уникнути, але користується фізіологічним методом для контрацепції, необхідно пам’ятати про можливість зрушень в репродуктивній системі.

Довгий цикл

У деяких дівчат між менструаціями проходить більше 35 днів. Найчастіше так складається генетично, у них в роду є ще подібні випадки. Це явище називають опсоменорея. Завагітніти під час місячних при цьому навряд чи вийде. Можливі такі варіанти розвитку подій:

 1. Подовження фолікулярної фази при звичайній протяжності лютеїнової. Провокується недостатністю ФСГ, в результаті чого ооцит дозріває пізніше. Це не позначається на якості яйцеклітини. При інших звичайних умовах вона така ж, як у дам з нормальною тривалістю кругообігу. Зростання ооцитів контролюється гонадотропними гормонами, тому те, що вони дозрівають довше 14 днів, не погіршує їх.
 2. Збільшення терміну фолікулярної фази в поєднанні з укорочуванням лютеїнової. Недостатність ФСГ відбувається на тлі лютеїнової браку, коли жовте тіло не продукує прогестерон в необхідній кількості.
 3. Лютеїнова фаза не настає, фолікул не доходить до тієї стадії зрілості, коли його оболонка лопає. Якщо стіни не розриваються, овуляція фактично не відбулася, не утворюється жовте тіло, не може вироблятися прогестерон. Таких ооцитів може бути 1 або кілька, всі вони виробляють естроген. Під його впливом розростається ендометрій. Коли яйцеклітина переходить в стадію загасання, естроген перестає вироблятися, слизова оболонка матки відторгається.

Опсоменорея виникає через:

 • недорозвиненості системи розмноження, травм, хірургічних операцій;
 • інфекцій;
 • важкої форми захворювань серцево-судинної і кровоносної систем;
 • збою в гіпоталамусі і гіпофізі;
 • порушень роботи імунітету;
 • пухлини головного мозку;
 • абортів;
 • післяпологового інфаркту гіпофіза.

Якщо тривала циклічність виникла через патологічних процесів, народження малюка стане можливим після курсу лікування. Його визначає гінеколог після обстеження.

Нерегулярний цикл

Збої тривалості фізіологічного кругообігу часто виникають після перших менструацій (менархе) і перед клімаксом. При нерегулярному циклі всі розрахунки терміну овуляції втрачають актуальність. Тим, хто планує поповнення сім’ї, необхідно замінити розрахунки додатковими методами: тестом на овуляцію, вимірюванням базальної температури, УЗД. Пара, яка хоче уникнути ймовірності завагітніти в останній день місячних, потрібно використовувати інші методи контрацепції, більш надійні.

Хоча за цією ситуацією часто ховаються ускладнення, шанс на появу дитини зберігається. Однак він набагато менше, ніж у звичайній обстановці. Також необхідно враховувати ймовірність проблемного виношування і впливу на розвиток плода.

Коли варто звернутися до лікаря при нерегулярному циклі

Турбуватися слід, якщо відбулося більше 2 збоїв періодичності. Це може означати наявність патологій. Деякі з них залишають менше негативних наслідків, якщо їх вчасно виявити і як можна раніше ліквідувати. Тоді зачаття може наступити і при нерегулярному циклі.

Ознаки вагітності

Про те, що скоро народиться дитина, можуть свідчити:

 • збільшення грудей;
 • чутливість сосків;
 • підвищення апетиту;
 • відраза до деяких запахів і видам їжі;
 • слабкість, втома;
 • запаморочення;
 • болю в області шлунка;
 • нервозність;
 • безпричинні сльози;
 • порушення терміну початку місячних;
 • кров’янисті виділення, не пов’язані з менструацією.

Ці симптоми називають непрямими, підтвердженням виношування стане підвищений рівень ХГЧ в крові і УЗД.

Методи запобігання вагітності

Якщо у пари не стоїть питання поповнення сім’ї, може скористатися одним з таких методів:

 1. Календарним – передбачувана дата дозрівання ооцита визначається за допомогою математичних розрахунків, виходячи зі звичайної тривалості менструального обороту. Оскільки дата овуляції і тривалість фаз знаходяться під впливом багатьох факторів, помилки в розрахунках допускають 9-40 партнерів з 100. Для обчислення потрібні показники тривалості найкоротшого і найдовшого раунду за останній рік. Від першого віднімають 18, від другого – 11 і отримують дату початку і кінця сприятливого (небезпечного) періоду.
 2. Цервікальним – на основі виділеної слизу. За 2-3 дні до настання розриву стінок граафова бульбашки її консистенція змінюється, стає тягучою. До цього вона може бути відсутнім або бути майже непомітною. Такий спосіб не можуть застосовувати особи із захворюваннями або фізіологічними особливостями, що впливають на склад виділень.
 3. Вимірювання базальної температури – відразу після закінчення сну термометр показує позначки, які перед овуляцією виростають. Прийом вимагає щоденного спостереження і чутливий до помилок.
 4. Сімпотермальним – поєднує в собі 2 попередніх.
 5. Перерваним контактом – до того, як станеться оргазм, партнер виймає статевий член. Однак запліднення може наступити від сперматозоїдів, які знаходяться в мастилі, або виявилися біля входу в піхву.
 6. Аналізом крові на рівень гормонів – ознакою небезпечних днів є зміна рівня.
 7. Бар’єрним – за допомогою презерватива, спеціального ковпачка або діафрагми. Також єдиний спосіб, який захищає від інфекцій.
 8. Гормональним – таблетки, уколи, імплантати, пластирі з жіночими статевими гормонами, які загальмовують дозрівання яйцеклітини. Вони також загущають слиз, не пускаючи зиготу просуватися в матку; не дають можливості ендометрію підготуватися до імплантації. Бувають комбіновані чи з 1 гормоном. Характеризується високим ступенем надійності.
 9. Хімічним – за допомогою кремоподібних коштів, які вводять в піхву.
 10. Внутрішньоматкової спіраллю – виріб з міді, яке вставляється в утробу і не дає можливості жовтому тілу імплантуватися в ендометрій. Також буває гормонального типу.
 11. Хірургічним – коли одному з партнерів проводять стерилізацію. Вважається самим надійним способом.

Шалені матусі можуть застосовувати метод лактаційної аменореї. Після появи на світ дитини до 6 місяців всередині залишається пробка з слизу, що не дозволяє спермі рухатися. Для цього потрібно давати малюкові тільки грудне молоко не рідше, ніж через 3 год вдень ​​або 6 год вночі.

Коли зачаття можливе?

Якщо жінка хоче завагітніти, їй необхідний секс без запобігання в день овуляції і за 3-6 днів до неї, можна навіть при місячних.

Секс під час місячних
Вагітність може відбутись навіть після сексу під час місячних

Цей період називається вікном фертильності. Після того, як воно закінчилося, плід утворюється тільки при повторному дозріванні яйцеклітини в іншому придатку, що трапляється рідко. У цій ситуації тривалість вікна фертильності аналогічна. Через 24 годин після виходу в маткову трубу незапліднене жовте тіло відмирає, злиття з чоловічою кліткою стає неможливим.

Сперматозоїди зберігають рухливість до 5 днів всередині організму, тому запліднення може відбутися, навіть якщо в день дозрівання фолікула сексу не було. Можливість зачаття виростає при таких умовах:

 1. Повна відсутність контрацепції при відносинах з інтервалом 2-3 дня.
 2. Нормальна маса тіла – занадто худі або повні особи мають менше шансів завагітніти.
 3. Відмова від алкоголю і куріння.

Для тих пар, які хочуть пожити для себе, необхідно враховувати, що в окремих випадках дозріває по 1 ооцитів в кожному яєчнику – один за іншим. Людей, які вважають, що овуляція відбулася, і не вживають запобіжних засобів, може здивувати несподівано поява перерахованих симптомів з цієї причини.

Якщо розглядати вікові категорії, то шанс на вагітність при статевих контактах без контрацепції вище у дівчат до 20 років.

Зачати може та жінка, у якої спостерігається овуляція. Відбутися це може в день дозрівання яйцеклітини, але запліднити її може сперматозоїд, який потрапив всередину раніше. Тобто після закінчення другої фази вагітність наступити не може, але секс до її початку може привести до такого результату, особливо при нерегулярному менструальному циклі. Якщо перша стадія коротка, то злягання в останній критичний день також може бути результативним.