Що таке фолікулярна фаза у жінок?

Ті, хто знайомий із пристроєм репродуктивного механізму, знає, що для зачаття потрібна зріла гамета. Вона розвивається в придатках, а готової до злиття опиняється в середині кругообігу – такий період називають овуляцією, проміжним кроком. Однак, перш ніж це станеться, в організмі має відбутися безліч складних підготовчих маніпуляцій, характерних для початкової стадії. Вона називається фолікулярною фазою, і ви дізнаєтеся, що являє собою і на який день стартує, з цієї статті.

Така інформація дає можливість підготуватися до виходу овоциту, екстракорпорального запліднення, відстежити процес формування домінантного фолікула та займає важливий розділ процедури планування сім’ї. Так можна визначити нормальну роботу центру розмноження та можливість безпліддя.

Фази менструального циклу

Вступ у статеву зрілість для дівчинки означає початок періодично повторюваних змін, які зовні проявляються у вигляді кров’яної рідини. Усі перетворення взаємопов’язані і трапляються під впливом стероїдних гормонів, що виділяються різними системами.

Фази менструального циклу
Фази менструального циклу у жінок

Залежно від характеру подій, що відбуваються, виділяють фолікулярну (менструальну), овуляторну і лютеїнову фази. Вони змінюють один одного у зазначеній послідовності. Іноді різні події вносять зрушення в уклад, що склався. З послідовності іноді випадають 1, 2 або всі раунди одночасно.

Ще одним показником здоров’я постає регулярна тривалість. Тому важливо відслідковувати зміни, їх характер, вести календар, наголошуючи на відчуттях.

Фолікулярна

Нейроендокринна діяльність мозку регулюється невеликим відділом у проміжній ділянці – гіпоталамусом. Він отримує сигнали від центрального нервового апарату та органів чуття. Ця ділянка секретує гонадотропін-рилізинг-гормон (ГнРГ) та впливає на роботу гіпофіза. Останній називають центром ендокринного механізму, який регулює функцію розмноження.

Свою назву перша частина отримала від фолікула, який дозріває на цьому етапі. Вона походить від старту кровотечі і закінчується в день овуляції. Приблизна тривалість фолікулярної фази в нормі становить 2 тижні при інтервалі 7-22 діб.

Під тиском гонадоліберину нижній мозковий придаток секретує фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормони. Доза естрадіолу, що виділяється, невелика, що стримує підвищення ФСГ і ЛГ.

У відповідь на викидання зав’язуються рости гамети в яєчниках. Вони викидають естроген, змушуючи мозок розширити виробництво фолітропіну та лютропіну. Спеціальні рецептори, чисельність яких підвищена, вловлюють їх, прискорюючи темпи зростання клітин у фолікулярній фазі. Один з ооцитів наділений значною кількістю нервових закінчень, тому швидше росте і викидає більше жіночих продуктів. Він продовжує збільшуватися, що повертаються до початкових габаритів.

Овуляторна

Приблизно через 7 днів від початку періодичності виявляється, який із ооцитів лідирує. Його рецептори найкраще реагують на фолікулостимулюючий глікопротеїн, тому відзначається інтенсифікація естрадіолового вироблення. З цього моменту решта одиниць зменшується до вихідної величини.

Домінуюча яйцеклітина росте до 2 см у діаметрі, продовжуючи продукувати збільшену дозу естрогену. У відповідь на це гіпоталамус сильніше вкидає гонадоліберин, стимулюючи гіпофіз активніше секретувати гормони фолікулярної фази фолітропін та лютропін, від яких дозріває ооцит.

Ядро перед виходом перетворюється на граафів пляшечку. Після того, як зрівняється із потрібним габаритом, протягом 2-3 діб відбувається викид ЛГ. Від цього виникають простагландини та інші ферменти, необхідні для розриву стін, рівень інших падає.

Стінки елемента лопають після виходу із спеціального отвору, звільняючи близько 15 мл зв’язаної рідини. Це розігрується протягом 1-3 діб після того, як показники лютропину досягнуть найвищих ступенів. Овоцит готовий прийняти сперматозоїд не більше 48 год.

Лютеїнова

Третя фаза менструального циклу відрізняється від постійної фолікулярної тривалістю 11-16 днів. Коли покриття граафової бульбашки лопає, то здувається. Утворюється жовте тіло, яке отримало назву через забарвлення, придбане від лютеїнового пігменту та ліпідів. Воно секретує прогестагенний стероїд, невелику кількість естрадіолових та андрогенів. Залежно від існування розрізняють те, що діє до:

 • менструації;
 • закінчення первинного триместру вагітності

Під владою білків усередині утроби змінюються властивості слизового шару. Його тканини, які відповідають за вироблення секрету, активно працюють, готуючи матку до впровадження зиготи. Наростаюча порція естрогену та прогестерону стримує зростання ФСГ та ЛГ.

Ненастала вагітність призводить до відмирання жовтого тіла. Воно зменшується, покривається рубцями, перетворюється на білу структуру і не виробляє білки в колишньому обсязі.

Поступово скорочуючись у розмірах, воно під кінець розсмоктується. Фолітропін і лютропін тепер ніщо не стримує, їхній рівень зростає, стимулюючи дозрівання ооцитів. Від нестачі прогестагенного з’єднання перетворюється внутрішній пласт, матка відкидає його. Починаються місячні та новий період.

Якщо відбулася імплантація, жовте тіло забезпечує її життєдіяльність. Потім ця функція переходить до плаценти.

Докладніше про фолікулярну фазу

Циклічні зміни в організмі жінки суворо скоординовані та перебувають під дією біологічно активних речовин. У яєчниках дівчини міститься близько 1 млн. хромосомних наборів. З них звільниться протягом репродуктивного віку до 500, решта згодом відмирають. Головне призначення вступного ступеня – дозрівання одного ооциту з цієї кількості. Виділяють:

 • ранню фолікулярну фазу;
 • середню;
 • пізню.

На початку місяця гормональна активність малого тазу дуже низька. Точкою відліку кругообігу та нової формації є день старту кровотечі. Після того, як прогестерон перестає вироблятись жовтим тілом, зростає секреція гіпоталамусом ГнРГ. Це стимулює гіпофіз виробляти приблизно на третину швидше фолікулостимулюючий протеїн та ЛГ. В результаті гамети, що здатні розвиватися, збільшуються у розмірі.

Ооцити виділяють інгібін, призначений для синхронізації обов’язків відділів головного мозку. На ранньому відрізку його концентрація максимальна. Коливання рівня ЛГ досягають проміжку 90 хвилин, на відміну від 4 годин у лютеїновій частині. Їх спостерігають лише вдень, під час сну імпульси припиняються чи будуть незначними. ФСГ збільшується поступово.

У середній фолікулярній фазі ростуть ооцити, потроху підвищується естрадіол та інгібін А. Від цього знижується фолітропін та лютропін. Викид останнього слід рівномірніше. При цьому відсутність прогестагенного стероїду призводить до збільшення виділення ГнРГ.

На пізній стадії, за тиждень до овуляції, естроген та інгібін А виробляються зростаючим фолікулом у прискореному темпі. У центрах розмноження з’являються рецептори ЛГ. Під впливом фолікулостимулюючого протеїну збільшується діяльність внутрішньоматкових факторів зростання.

Фази ендометрію

Покрита слизом оболонка всередині матки складається із залізистого матеріалу, сполучної тканини, кровоносних судин. Вона вимагається, щоб зигота, що утворилася після злиття, змогла прикріпитися. Коли настає вагітність, цей шар наповнюється кров’ю, у ньому розширюється чисельність клітин, що виробляють поживні компоненти.

Залежно від маніпуляцій, що відбуваються в ендогенних пластах, виділяють тимчасові відрізки:

 • менструальний;
 • проліферативний;
 • секреторний.

Спочатку перестає вироблятися прогестерон, тому ендогенний слизовий об’єм відділяється, виштовхується назовні. До нього підведено велику кількість кровоносних судин, призначених для живлення ембріона. Після відторгнення вони рвуться, витікає кров. Так триває 3-7 днів.

На проліферативній ланці, яка відповідає фолікулярній фазі циклу, внутрішнє покриття потовщується. Процес триває 6-21 день. Естрогеновий ефект призводить до набухання оболонки у 2-3 рази.Трубчасті залози зі стовпчастими клітинами та навколишньою щільною стромою розвиваються, щоб нарощувати мембрану після відторгнення під час попередніх критичних днів. Спіральні артерії знаходяться під внутрішньоутробною поверхнею.

Після фолікулярної фази в моменти секреції у жінок, як реакція на прогестагенний стероїд, що в нормі виділяється жовтим тілом, епітелій продукує збагачений глікогеном компонент. Гістологічні трансформації після овуляції постійні протягом 14 днів до місячних та застосовуються для датування покриву. Звертають увагу більші звивисті залози з секретами. Спіральні артерії виходять поверхню. Секреторний проміжок веде до імплантації зиготи чи менструації.

Ознаки фолікулярної стадії

У вихідну половину послідовності:

 • УЗД придатків на ранньому етапі показує структурні елементи величиною 3-8 мм, в середньому – 9-10 мм;
 • у початковому періоді починається проліферація поверхні всередині матки, вона набуває тришарової структури, залоз стає більше;
 • на пізньому розвитку видно домінуючий ооцит, темпи зростання якого досягають 2 мм на добу;
 • перед овуляцією розмір граафової бульбашки доходять до 20-25 мм, потовщується матковий покрив;
 • збільшується в’язкість цервікального слизу, у ньому наростає обсяг муцинового білка.

Базальна температура у фолікулярній фазі

Важливе значення оцінки роботи органів відтворення надають температурі після тривалого відпочинку (щонайменше 6 год) чи сну. Її зазвичай вимірюють ректально щодня і складають графік.

Графік базальної температури тіла
Базальна температура у фолікулярній фазі менструального циклу

Не можна вставати, ходити в туалет, їсти та пити перед процедурою. Судити з кривої про наявність відхилень можна через кілька місяців.

Функціонування первинної частини викликає зниження базальної температури у жінок у фолікулярній фазі – це таке падіння позначки на термометрі від початку регул, що досягає мінімуму на день перед овуляцією. Її значення залишається лише на рівні до 370С. Потім цифри різко зростають до максимальної точки. Коливання становлять 0,4-0,80С.

Надто високі параметри говорять про недостатність жіночої секреції. Монотонна лінія – ознака того, що функціонування малого тазу порушено.

Показники гормонів

Для оцінки результатів жіночої фолікулярної фази є такі індикатори:

 1. ФСГ – у пацієнток з підозрою на порушення статевої функції досліджують норму фолікулостимулюючого глікопротеїну.
 2. Пролактин – речовина, що виділяється мозком. Він пригнічує виділення фолітропіну та тримає на контролі прогестаген. Підсумки аналізу вивчаються для діагностики пролактиноми, безплідності.
 3. ЛГ – функціональний стан системи запліднення показує лютропін. Після того, як його концентрація стане максимальною, через 12-20 год очікують на овуляцію.
 4. Естрадіол – здають для перевірки функціонування яєчників та контролю за розвитком овоцитів.
 5. Вільний тестостерон – досліджують при нерегулярних кровотечах, безплідності, вуграх, ознаках чоловічої зовнішності. В останні дні фолікулярної фази циклу його значення є найвищим.
 6. СССГ (секс-стероїд-зв’язуючий глобулін, тестостерон-естрадіол-зв’язуючий глобулін) – це білок, який виробляється печінкою. Він поєднує продукти чоловічих та жіночих залоз і постачає їх у кров. Напрямок на цей аналіз отримують пацієнтки, у яких інші дані не співпадають із загальними проявами (наприклад, оволосіння особи при низькому тестостероні).
 7. ДГЕА-С (дегідроепіандростерону сульфат) – з’єднання, індекси якого дозволяють виявити захворювання надниркових залоз та яєчників. Він використовується у комплексі з іншими аналізами для діагнозу полікістозу, чоловічих вторинних статевих ознак, аменореї.
 8. ТТГ, Т3, Т4, АТ до ТПО ―секреція щитовидної залози побічно впливає діяльність репродуктивних засобів. При порушенні зазвичай настає безпліддя. Тиреотропний, Т3, Т4, антитіла до тиреопероксидази не залежать від того, який день кругообігу здаються. У вагітних межі підвищуються.
 9. АМГ (антимюлерівський білок) виробляється фолікулами. По ньому оцінюють аваріальний резерв та шанси на зачаття. Що його значення, тим більше хромосомних наборів перебуває у яєчниках.
 10. Андростендіон – утворюється в малому тазі та надниркових залозах. Здати аналіз необхідно для діагностики полікістозу, синдрому Кушінга, пухлин.

Норми гормонів у фолікулярній фазі

НазваОдиниці виміруШкала
ФСГмМЕ/мл4,7-21,5
Пролактін:
>18 років102-496
16–18 років44,5-390,1
13-16 років63,6-305,3
ЛГ2,4-12,6
Естрадіолпг/мл12,4–233
Тестостерон вільний (20-60 років)0,1-6,3
СССГ:нмоль/л
16–20 років9,3-75
20-50 років32,4-128
ДГЕА-С:мкг/мл
12-17 років0,2-5,35
18-30 років0,29-7,81
31-61 рік0,12-3,79
ТТГ0,3-4
Т3 вільнийпмоль/л3–7
Т4 вільний10–25
АТ до ТПОМЕ/мл≤35
АМГнг/мл
18–25 років0,96-13,34
26–40 років0,03-7,37
41-45 років≤3,27
Андростедіон0,3-3,3

 

Ці продукти роботи секреторних сполук необхідні для регул, дозрівання яйцеклітин, можливості зачати, виносити, народити дитину, вирощувати її грудним молоком.

Як продовжити фолікулярну фазу

Перше коло циклу перебуває під впливом багатьох чинників. На її тривалість впливають стрес, спосіб життя, індекс маси, вік, інші негативні чинники. Вона триває близько 17 днів і з кожним роком стає коротшою.

Щоб передбачити закінчення етапу, необхідно ретельно відстежувати усі зміни в організмі. Для його регулювання лікарі призначають гормональні контрацептиви.

Фолікулярна фаза вимагає уважного дослідження у жінок із симптомами порушень репродуктивної системи. Якщо ви спостерігаєте проблеми із зачаттям та овуляцією, зверніться до гінеколога для її вивчення.

Що таке фолікулярна фаза менструального циклу?

Фолікулярна фаза менструального циклу - це період, коли в яєчнику зростає фолікул, утворюється яйцеклітина та розвивається під впливом гормонів, підготовляючи організм до можливого зачаття.

Які особливості фолікулярної фази у жінок?

Фолікулярна фаза характеризується зростанням рівня естрогену, потовщенням ендометрію та дозріванням одного або кількох фолікулів в яєчниках.

Які ознаки фолікулярної фази?

Фолікулярна фаза може проявлятися підвищенням настрою та статевого потягу, а також збільшенням в'язкості цервікального слизу.

Які показники базальної температури у фолікулярній фазі?

У фолікулярній фазі базальна температура зазвичай тримається в межах 36,6-36,8°C.