Норма прогестерону у жінок по днях циклу

Менструальний цикл у жінок становить 21-35 днів та залежить від роботи певних гормонів. Досить велика кількість представниць прекрасної статі можуть спостерігати у себе незначні затримки, які можуть бути пов’язані як зі змінним кліматом, так і з проблемами зі здоров’ям. У цій статті ви дізнаєтеся, що таке гормон прогестерон і яка норма у жінок по днях циклу.

Що таке прогестерон

Прогестерон називають гормоном вагітності. Він є одним із двох основних жіночих гормонів. Другим жіночим гормоном є естроген. Вироблення цього гормону відбувається завдяки жовтому тілу яєчників. Його освіта відбувається у корі надниркових залоз. В організмі під час дозрівання фолікула він залишається на незначному рівні, а під час овуляції суттєво збільшується. Показники йдуть на спад через чотири дні, якщо не відбулося зачаття.

Функції прогестерону

Прогестерон має важливу для будь-якої жінки функцію. Він допомагає підготувати матку до вагітності та дає можливість яйцеклітині прикріпитися, щоб відбулося зародження нового життя. Менструальний цикл поділяється на 3 фази. У першій фолікулярній фазі важливішу роль відіграє естроген, коли настає овуляція – відбувається активація роботи прогестерону.

Прогестерон сприяє потовщенню слизової оболонки матки, де розташовується плодове яйце після успішного зачаття. Також він допомагає зберегти вагітність, не даючи матці виштовхнути ендометрій. Якщо все ж таки це сталося, то рівень гормону йде на спад і починається менструація.

Під час вагітності рівень прогестерону залишається досить високим, нормою допомагає у розвитку кровоносних судин. Перед пологами рівень падає, що призводить до початку пологової діяльності. У період грудного вигодовування продовжується зниження, даючи поштовх виробленню пролактину, що відповідає за грудне молоко.

Крім репродуктивної функції гормон відповідає за:

 • затримку рідини у організмі;
 • готовність молочних залоз до подальшого годування малюка;
 • обмін речовин в організмі, сприяючи накопиченню жиру;
 • нервову систему, розслаблюючи людину та викликаючи сонливість.

Показник прогестерону по днях циклу

Показники протягом усього циклу постійно змінюються. Норма прогестерону на 2, 4, 21, 25 день циклу істотно відрізнятиметься. Ми пропонуємо вас ознайомитися з таблицею норм прогестерону, щоб точніше розуміти роботу гормону.

ФазаРівень
Фолікулярна фаза1.0-3.8 нг/мл
Фаза овуляції0.8-3.0 нг/мл
Лютеїнова фаза2.3-56.6 нг/мл
Постменопауза0.1-0.8 нг/мл
I триместр вагітності11,52-47,19 нг/мл
ІІ триместр вагітності16,54-49,90 нг/мл
III триместр вагітності61,34-771.5 нг/мл

Всі перераховані вище показники можна виявити за допомогою аналізу крові. При заборі кров береться із вени. Перед аналізом необхідно підготуватися:

 • слід виключити їжу протягом кількох годин;
 • не приймати за дві доби жодних стероїдних гормональних препаратів;
 • відмовитись за 3 години до дослідження від куріння;
 • виключити надмірні фізичні навантаження;
 • не перенапружуватися емоційно.

Днями менструального циклу норма прогестерону у жінок має такі показники:

 • 1-5 день – 0.32-2.23 нмоль/л;
 • 6-8 – 0.37-4.41 нмоль/л;
 • 9-13 – 0.41-4.81 нмоль/л;
 • 14-15 – 0.48-9.41 нмоль/л;
 • 16-18 – 0.51-9.67 нмоль/л;
 • 19-28 – 6.99-56.93 нмоль/л.

Фолікулярна фаза

Фолікулярна фаза настає з першого дня менструації та може тривати індивідуально від 7 до 22 днів. У середньому цей час становить 14 днів. На цій фазі рівень естрогену та прогестерону дуже низькі, а також починає відбуватися відторгнення ендометрію.

У цей час відбувається вироблення фолікулостимулюючого гормону, який впливає на зростання фолікулів. Кількість фолікулів може становити від 3 до 30. Далі показники йдуть на спад і лише один домінуючий фолікул продовжує своє зростання, інші просто руйнуються.

Лютеїнова фаза

Ця фаза настає відразу після овуляції та триває до початку наступної менструації. У цей період відбувається вихід жовтого тіла та зростає кількість прогестерону. У люцерновій фазі гормон естроген продовжує залишатися на високому рівні, сприяючи потовщенню ендометрію. Якщо цьому етапі не сталося запліднення, жовте тіло руйнується і починається нова менструація.

Постовуляторна фаза

Постовуляторна фаза відбувається на 15-21 день циклу. До кінця цієї фази слизова оболонка матки готова прийняти запліднену яйцеклітину. Естроген із прогестероном на цій фазі починають дуже активно вироблятися, а сформоване жовте тіло допомагає організму підготуватися до можливої ​​вагітності.

21 день циклу

На 21 день циклу значно починає зростати рівень прогестерону, а естроген йде спад. Працездатність тим часом трохи знижується і хочеться просто побути в спокої. Цього тижня у дівчат відбувається овуляція. Після 21 дня циклу рівень гормонів різко йде на спад, вносячи суттєві зміни до емоційного стану. Багато хто називає цей період передменструальним синдромом.

Норма прогестерону при прийомі оральних контрацептивів

Оральні контрацептиви є одним із найефективніших способів запобігання небажаній вагітності за умови правильного вживання. За допомогою гормональних контрацептивів в організмі відбувається придушення овуляції, завдяки чому яйцеклітина не може закріпитись на стіні слизової оболонки матки.

Оральні контрацептиви бувають двох видів – міні-пили та комбіновані. У складі першого виду є тільки прогестерон, вони є більш щадними. Комбіновані містять ще й естроген. За допомогою комбінованих контрацептивів в організмі є певна кількість естрогену з прогестероном, що сприяють гальмування вироблення інших гормонів. Відбувається блокування овуляції та сперматозоїди не здатні запліднити яйцеклітину.

Показники, що свідчать про відсутність вагітності

Як уже говорилося раніше, певна норма прогестерону по тижнях і днях може свідчити про настання або відсутність вагітності. У нормі він у представниць прекрасної статі на різних фазах може змінюватись від 0.8 до 56.6 нг/мл. При настанні вагітності рівень підвищується до 11.52-771.5 нг/мл.

Прогестерон грає важливу роль у життєдіяльності організму без вагітності. Цей гормон впливає на:

 • нормалізацію рівня цукру на крові;
 • допомагає запобігти появі кіст у залізистій тканині;
 • трансформує жирові тканини на енергію.

Якщо в організмі спостерігається великий рівень, людина може відчувати головний біль, депресивний стан, нерегулярні місячні, проблеми з тиском, підвищений ріст волосся на тілі там, де вони не повинні рости.

Якщо прогестерон нижче норми, тоді є ймовірність, що дівчина відчуватиме болі при менструації, спостерігається відсутність овуляції, здуття живота, сухість у піхву, часті безпричинні зміни настрою.

Які показники прогестерону свідчать про відсутність вагітності
Вплив прогестерону на перебіг місячних

Щоб нормалізувати прогестерон, слід звернутися до лікаря та здати аналізи. Вже на основі отриманих результатів та зібраного анамнезу фахівець зможе призначити необхідні для лікування препарати.

Нормальні показники у вагітних

Це важливий гормон, який допомагає жінкам виносити та народити малюка. Відразу він синтезується в області кори надниркових залоз, а при вагітності в плаценті. Завдяки виробленню прогестерону яйцеклітина здатна успішно транспортуватися в порожнину матки, де відбувається розвиток нового життя. У першому триместрі допомагає зберегти вагітність, щоб жінка змогла виносити плід, а в другому і третьому триместрі перешкоджає дії, що скорочує, завдяки чому організм не позбавляється від виношуваного плода.

У період вагітності гормон прогестерону не зупиняє своє вироблення, адже це загрожує викиднем. При нормально протікає вагітності його рівень у першому триместрі становить 8,9 – 468,4 нмоль/л, з 14 по 26 тиждень вагітності – 71,5 – 303,1 нмоль/л і на завершальному 7-9 місяці – 88,7 – 771,5 нмоль/л. Вже починаючи з 17-18 тижнів вагітності рівень прогестерону в організмі дівчини вказує на нормальне функціонування плаценти. Якщо показники будуть надто низькими, є ймовірність загибелі плода чи передчасних пологів.

Занадто занижений прогестерон може говорити про такі проблеми:

 • переношування вагітності;
 • проблеми у розвитку плода в утробі;
 • ймовірність викидня або передчасних пологів;
 • плацентарна недостатність.

Підвищений рівень даного гормону може свідчити про проблеми з печінкою та наднирковими залозами, сигналізувати про наявність пухлини, інфекції поганого дозрівання плаценти тощо.

У вагітних

Не дарма прогестерон називають гормоном вагітності, адже від нього залежить те, чи плід прикріпитися і як він буде розвиватися. Прогестерон у циклі жінки грає важливу роль, оскільки відповідає за репродуктивну функцію. Якщо ви маєте проблеми із зачаттям, тоді слід відвідати лікаря, який направить вас на ряд аналізів.

Показники під час вагітності можуть суттєво відрізнятись, адже на це впливають фізичні навантаження, спосіб життя, емоційний стан і навіть час, коли проводився аналіз. Якщо рівень занадто високий, не панікуйте заздалегідь. Результати аналізів повинен вивчати лише лікар, виходячи із індивідуальних особливостей пацієнтки.

Після ЕКЗ

Пари, не здатні завагітніти природним шляхом, вдаються до допомоги ЕКЗ. При штучному заплідненні дуже важливим моментом є якість ембріона, стан ендометрію та тонус м’язового шару матки. Якість ембріона не піддається жодним змінам, а за решту 2 факторів відповідає гормон прогестерон. Завдяки йому відбувається закріплення ембріона та боротьба з імунною системою, щоб уникнути відторгнення ембріона організмом. Нормальний рівень дозволяє нормально імплантуватися ембріону та виносити його. Норма прогестерону, що дозволяє йти в протокол, становить 8.7 нмоль/л. Якщо показники нижчі, рекомендується заморозити ембріони до наступного циклу.

Фахівці в галузі ЕКЗ рекомендують ретельно підійти до питання та здавати аналізи не лише в день підсадки ембріона, а й на 3, 5, 7, 9 та 14 день. Імплантація може статися будь-якої миті, тому важливо контролювати рівень гормону, що впливає вагітність. Рекомендована цифра рівня прогестерону у період становить 38.15-57.8 нмоль/л.

Не варто нехтувати порадами лікарів, тому що дуже низький прогестерон здатний призвести до відторгнення плода і все закінчитися викиднем. У разі підвищеного рівня все не так погано, але його теж необхідно коригувати. Підтримувати нормальний рівень можна за допомогою пігулок, уколів або спеціальних гелів, що наносяться внутрішньовагінально.

Коли здавати аналіз крові на прогестерон

При здачі крові на прогестерон необхідно дотримуватися певних правил, за допомогою яких ви отримаєте точний результат.

Коли краще здавати аналіз крові на прогестерон
Аналіз крові на прогестерон
 1. Кров з вени рекомендується здавати до 10 години ранку натще.
 2. Перед аналізом дозволяється пити воду, але потрібно не курити за годину і більше.
 3. Напередодні ввечері відмовтеся від алкоголю, шкідливої ​​жирної їжі та великих фізичних навантажень.
 4. Перед аналізом не слід проводити жодних фізпроцедур, масажів чи ультразвукових досліджень.
 5. Аналізи на гормони слід здавати в певні дні менструального циклу. Лікар обов’язково уточнить, коли потрібно вирушити на здачу аналізу на прогестерон. Зазвичай такий аналіз здають на 21-23-й день менструального циклу.

Вибирайте для здачі аналізів тільки перевірені лабораторії та дотримуйтесь всіх вищеперелічених правил, тоді результат аналізу буде достовірним і його не доведеться передавати повторно.

Причини зміни показників прогестерону

Щоб виявити, чи відбувається в організмі жінки овуляція, використовують аналіз прогестерону. Цей метод є найбільш правильним і точним. Його рівень у крові постійно змінюється залежно від цього, яка фаза менструального циклу в жінки. Коли спостерігається овуляція, відбувається збільшення до 10 разів. Якщо результат аналізу показує, що підвищення не відбувається, це свідчить про відсутність овуляції.

При вагітності цей гормон теж має бути гаразд. Нестача гормону при виношуванні плода може спровокувати викидень або призвести до порушень функції органів.

Показники прогестерону спостерігаються низькі за наступних ситуацій:

 • відсутність овуляції;
 • затримка розвитку плода;
 • ймовірність викидня або передчасних пологів;
 • кровотечі у матці;
 • Хронічні запалення.

Норма гормону залежить від віку людини, статі та фази циклу. У хлопчиків до 9 років середні показники прогестерону – до 1,1, до 18 років підвищуються до 2,2. Для дівчаток такого віку рівень залишається незмінним, а період статевого дозрівання гормон може збільшиться до 40.

Для жінки, що знаходяться у фолікулярній фазі можуть норма становить 0,33-1,2, в овуляційний період – 0,48-1,72, у лютеїновій – 0,72-17,8. Відповідно для вагітних цей індекс видозмінюється залежно від триместру вагітності. Вище представлена ​​таблиця з показниками норм для жінок, які перебувають у положенні.

Нормалізація рівня прогестерону

Як ви вже зрозуміли, дуже важливо підтримувати норму прогестерон, який відповідає за жіноче здоров’я. Якщо дівчина хоче найближчим часом стати матір’ю, їй просто необхідно переконатися в тому, що цей гормон знаходиться в межах норми. Від нього залежить те, наскільки швидко вона зможе завагітніти та виносити малюка без ускладнень.

Якщо рівень низький, його можна підвищити за допомогою різних лікарських препаратів, уколів і навіть вагінальних гелів. В даному випадку необхідно звернутися за консультацією до лікаря, зробити аналізи та спільно вибрати відповідну терапію.

Якщо прогестерон потрібно знизити, теж можуть застосовуватися препарати і на додаток потрібно ретельно стежити за своїм раціоном. Серед препаратів, що сприяють зниженню:

 • Тамоксифен;
 • Міфепрістон;
 • Вальпроєва кислота;
 • Кломіфен.

На допомогу лікарської терапії найкраще уникати вживання горіхів, бобових, молочних продуктів, яловичини та м’яса птиці. Відмовлятися від цих товарів не потрібно повністю, але їх кількість у раціоні має бути зовсім незначною. Пам’ятайте, що препарати повинен призначати виключно лікар, а прописувати певну лікувальну дієту теж має спеціаліст. Самостійно ви не зможете розрахувати, скільки цих продуктів можна вживати щодня залежно від результатів аналізів.

Прогестерон – важливий гормон, який допомагає жіночому організму щомісяця відчувати овуляцію з можливістю зачаття. Тим, хто намагається завагітніти та виносити дитину, дуже важливо стежити за своїм здоров’ям у цілому та контролювати рівень прогестерону. Якщо ви і чоловік вирішили завести малюка, відвідайте лікаря, здайте необхідні аналізи, перегляньте свій раціон і відмовтеся від шкідливих звичок. Все це допоможе не тільки швидко завагітніти, а й добре проходити всю вагітність. Слідкуйте за своїм здоров’ям і не нехтуйте правилами, тоді всі гормони у вашому організмі справлятимуться з поставленим завданням.

Що таке прогестерон?

Прогестерон - це жіночий стероїдний гормон, що виробляється яєчниками та відповідає за підтримку вагітності та регулювання менструального циклу.

Які функції виконує прогестерон?

Прогестерон готує ендометрій до імплантації заплідненої яйцеклітини, підтримує вагітність та регулює менструальний цикл.

Які показники прогестерону по днях циклу у жінок?

Показники прогестерону зазвичай зростають після овуляції та до початку місячних, досягаючи піку в другій половині циклу, але можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних характеристик організму та можливих гормональних порушень.

Яка норма прогестерону у вагітних?

Нормальні рівні прогестерону в першому триместрі вагітності зазвичай перебувають у діапазоні від 10 до 290 нанограмів на мілілітр крові.

Коли найкраще здавати кров на прогестерон?

Найкращий час для здачі крові на прогестерон залежить від досліджуваного питання, але зазвичай здають натще на 21-23 день циклу або за 7 днів до очікуваної менструації.

Які можуть бути причини зміни рівня прогестерону?

Причини зміни рівня прогестерону можуть включати вагітність, стан яєчників, дисфункцію щитоподібної залози, стрес, дієту та медикаментозні препарати.

Як нормалізувати рівень прогестерону?

Нормалізація рівня прогестерону може вимагати змін у стилі життя, дієту, а також може знадобитися медикаментозна терапія або вживання препаратів, які підтримують баланс гормонів.